[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

تأکید رهبری بر هماهنگی‌ها و توافقات راهبردی درازمدت با روسیه بود، روزنامه شیراز نوین

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل کرده و ایران نیز گفت وگوها درباره عضویت دائم خود در این اتحادیه را آغاز کرده و دو هفته دیگر مقدمات دائمی شدن عضویت ما انجام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود خود به تهران ضمن تبریک ۲۲ بهمن به یکایک مردم ایران و درود به روح شهدا با حضور در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر به روسیه، گفت: به روح شهدا و امام شهدا درود می‌فرستیم که همه ما مدیون مجاهدت‌های این عزیزان هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستاوردها و اهداف اقتصادی پیگیری شده در سفر به روسیه اظهار کرد: این سفر بنا به دعوت رئیس دومای فدراسیون روسیه انجام شد و این سفر فرصتی برای رایزنی درباره مسائل منطقه، اقتصادی و همکاری‌های پارلمانی بود.
وی با بیان اینکه مهم ترین ویژگی این سفر تقدیم پیام مقام معظم رهبری به رئیس جمهور روسیه بود، بیان کرد: تأکید رهبری بر هماهنگی‌ها و توافقات راهبردی درازمدت با روسیه بود؛ البته پیام رهبری ابعاد دیگری درباره مسائل اقتصادی، سیاسی، چگونگی توافقات، آینده ارتباطات و سیاست گذاری‌های بین ایران و روسیه داشت.
قالیباف در ادامه افزود: بررسی دقیق نشست‌های کمیسیون‌های عالی مشترک ایران و روسیه با مسئولیت رئیس پارلمان‌های دو کشور یکی دیگر از محورهای مذاکرات بود که در این نشست درباره سرمایه گذاری‌ها، نیروگاه‌ها به ویژه نیروگاه سیریک که با بیش از هزار مگاوات آماده اجراست، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: همچنین ملاقات‌هایی را با تجار روسی و ایرانی برای بررسی چالش‌ها و مشکلات مبادلات اقتصادی داشتیم.
وی افزود: با وجود همه‌گیری کرونا، صادرات ایران به روسیه ۴۰ درصد افزایش داشته و قرار است یک هاب مالی تجاری و مرکز لجستیکی برای پیگیری امور گمرکی و قراردادی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شده است، گفت: این اتحادیه کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل کرده و یک منطقه آزاد تجاری را راه اندازی کرده است. ایران گفت وگوها درباره عضویت دائم خود در این اتحادیه را آغاز کرده و دو هفته دیگر مقدمات دائمی شدن عضویت ما انجام خواهد شد.
قالیباف همچنین با اشاره به ملاقات‌هایی در روسیه برای بررسی مسائل منطقه ای نیز، افزود: در نشست با دبیر شورای عالی امنیت روسیه گفت و گوهایی درباره صلح، امنیت ملی، مبارزه با تروریسم و همکاری‌های ایران و روسیه در سوریه انجام شد و در کنار آن موضوعات راهبردی درباره مسائل امنیتی دفاعی نیز مورد بررسی قرار گرفت و توافقات خوبی هم در این زمینه انجام شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین در این سفر نشستی را در اندیشکده شرق شناسی روسیه داشتیم که در این جلسه درباره مسائل آینده و جلوگیری از یک جانبه گرایی آمریکا در منطقه مورد بحث قرار گرفت و در ادامه سفر نشستی هم در آکادمی وزارت امور خارجه روسیه برگزار شد که در این جلسه نیز درباره رابطه میان ایران و روسیه در سطح منطقه و جهان مطالبی مطرح شد.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی بامداد دیروز پس از سفری سه روزه به روسیه که با هدف دیدار و گفت‌وگو با همتایان خود در دوما و سنا، مقامات اقتصادی، تجاری، سیاسی و امنیتی این کشور انجام شده بود، وارد تهران شد. 
رئیس مجلس در این سفر ضمن دیدار و گفت‌وگو با رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه و شورای فدراسیون با اندیشمندان انستیتو شرق‌شناسی این کشور هم دیدار کرد. همچنین قالیباف با رئیس اتحادیه اوراسیایی و پاتروشف دبیر شورای امنیت هم دیدار و در ادامه سفر خود با حضور در آکادمی دیپلماتیک روسیه برای دیپلمات‌های جوان روسی سخنرانی و به پرسش‌های اساتید و دانشجویان این آکادمی پاسخ داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی