[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

از مردم بزرگوار ایران طلب عفو می‌کنم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: اگر در این هفت سال و نیم در بخش‌هایی از اداره کشور آن چنان که شایسته ملت ایران بوده عمل نکرده ایم، از مردم عزیز و بزرگوار ایران در این ایام جشن ملی طلب عفو می‌کنم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در سخنرانی خود به مناسبت ۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، با طلب عفو از مردم ایران اظهار کرد: به مردم می‌گویم که اگر توطئه خارجی‌ها، صهیونیست‌ها، تندروهای آمریکا و ارتجاع منطقه و جنگ تحمیلی اقتصادی نبود، ما امروز شرایط خیلی بهتری را در ایران شاهد بودیم و به همه آرزوهای خود دست یافته بودیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تعهدات برجامی گفت: ما آن روزی که شاهد باشیم ۱+۵ به تعهدات خود عمل کرده اند، آماده ایم به تعهدات خود در برجام عمل کنیم. راه دیگری برای منطقه و دنیا وجود ندارد و مسیر حتماً مسیر سیاسی و توافق دنیا و ایران است.
روحانی اضافه کرد: دوران تحریم حداکثری و جنگ اقتصادی تمام شده است؛ جنگ دیگر نیست و همه فهمیده اند که فشار حداکثری شکست خورده، اما برای پیروزی نهایی هنوز به صبر و مقاومت نیاز داریم. من در مقابل ملت ایران به خاطر صبر و مقاومتشان در مقابل توطئه‌ها و ذهن آگاهشان در برابر رسانه‌های مخرب سر فرود می‌آورم. سه سال است که می‌خواهند ترامپ را تطهیر کنند و توطئه او را به عنوان ناکارآمدی دولت نام ببرند، اما دیدید چگونه در جهان رسوا شدند و خواهند شد.
رئیس جمهور با تبریک آغاز چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: امسال را در حالی جشن می‌گیریم که ملت در سال ۹۹ در یک جنگ اقتصادی بعد از سه سال در حال پیروزی است. ما در سال‌های گذشته شاهد دو جنگ بوده ایم؛ یکی جنگ تحمیلی هشت ساله و در این سال‌های اخیر جنگ تحمیلی اقتصادی. ما از سال ۹۷ تا امروز سه سال است که در جنگ اقتصادی هستیم.
وی ادامه داد: همه مردم جهان این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند. اگر ملت ایران در برابر مستبد کاخ سفید نایستاده بود و با صبر و مقاومتش او را به شکست نکشانده بود و تدبیر دولت منتخب مردم نبود و بعد از خروج ترامپ از برجام ما هم خارج می‌شدیم، این یک پیروزی بدون زحمت و هزینه برای ترامپ بود. ما اگر این کار را می‌کردیم، همه تحریم‌ها برگشته بود و توطئه بزرگ رژیم صهیونیستی و آمریکا به ظهور و بروز رسیده بود. اما مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد آمال ترامپ نمدمال شود؛ یک بار در شورای امنیت که با حضور خودش در سال ۹۷ بود و چند بار در سال ۹۹. شکست و انزوای آمریکا در سازمان ملل در برابر ایران در تاریخ آمریکا و جهان بی نظیر است.
روحانی افزود: در چند نوبت در دادگاه لاهه و یکی هم در همین روزهای اخیر ملت ایران و حقوق دانان ما در برابر آمریکا پیروز شدند و این دادگاه لاهه بود که با قرار و حکم موقت علیه تحریم ترامپ رأی داد. آن کسی که ترامپ را سرنگون کرد، خدا بود و در ظاهر ملت آگاه آمریکا بودند اما نقش ملت و دولت ایران برای سرنگونی این مستبد بدون تردید تأثیرگذار بود. امروز امنیت و احساس قانون گرایی و ثبات دنیا دینی است که دنیا به ملت ایران دارد.
رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم همچنین بیان کرد: ما با مذاکره دولت را آغاز نکردیم، اما من به مذاکره افتخار می‌کنم. مذاکره چیزی منفی نیست و از لوازم دولت و حکمرانی دنیای امروز و نه تنها امروز که ارث پیامبر(ص) است که در مقاطع مختلف با دشمنان خود حرف زد، مذاکره کرد، پیمان بست و صلح کرد که نمونه اش صلح حدیبیه است. ما به مذاکره به عنوان راه پیامبر(ص) و امام مجتبی(ع) افتخار می‌کنیم اما آغاز راه ما مذاکره نبود. اولین مصوبه ما احیای دریاچه ارومیه بود؛ یعنی از محیط زیست و سلامت مردم آغاز کردیم. وی ادامه داد: دومین مصوبه ما رفع موانع تولید بود که لایحه را با دو فوریت تنظیم کردیم و برای مجلس آن زمان فرستادیم که البته ماه‌ها طول کشید. دولت از همان ابتدا در کنار بخش خصوصی قرار گرفت که مقام معظم رهبری خصوصی سازی و سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی را انقلاب اقتصادی نامید. ما به همه بخش‌های دولتی مداوم توصیه کردیم که سهام خود را بفروشید و دست از تصدی گری بردارید و اقتصاد را به مردم واگذار کنید. این بخش خصوصی بود که در این مدت این تحول بزرگ را در کشور ما به وجود آورد و این دولت منتخب مردم با راهنمایی مقام معظم رهبری بود که توانست در مسیری صحیح اقتصاد مقاومت را در مسیر درست خود قرار دهد.
روحانی اضافه کرد: درست است که ما در پی تعامل سازنده و مذاکره با جهان بودیم، اما قبل از مذاکره به دنبال مبارزه با فساد بوده ایم. تنها این دولت بود که تمام بخش‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد و البته بهای سنگینی هم برای آن پرداخت. هم بهای حیثیتی و آبرویی که همچنان عده ای عصبانی هستند و هم ۳۰هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی صرف شد تا بتوانیم بدهی‌های مردم را از این مؤسسات غیرمجاز به مردم پرداخت کنیم.
رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار کرد: امام(ره) در سایه سرمایه اجتماعی و معنوی انقلاب را پیروز کرد. تکیه رژیم گذشته به قدرت‌های خارجی بود، اما امام(ره) به قدرت‌ها و زرادخانه‌ها تکیه نداشت و تکیه اش به مردم بود؛ یعنی اعتماد مردم به مردم، مردم به دولت و دولت به مردم و این سرمایه بزرگی است که می‌تواند ما را پیروز کند. تمام تلاش دولت این است که با دروغ، تهمت، بدزبانی و سخنان نادرست و ناروا ما را از این سرمایه مردم محروم کند.
روحانی در پایان گفت: امام(ره) در سایه این سرمایه معنوی ما را پیروز کرد و امروز هم از نظر اخلاقی و هم از نظر علمی قدرتمند هستیم. مردم می‌دانند که در این دولت به بزرگ‌ترین قدرت پدافندی تبدیل شدیم. از سامانه S۳۰۰ که وارد کردیم تا سامانه سوم خرداد و باور ۳۷۳. ما امروز بزرگ‌ترین قدرت پدافندی، موشکی، راداری و دریایی هستیم و موشک کروز دریایی را از ۳۰۰ کیلومتر به ۱۰۰۰ کیلومتر و کروز هواپایه را به ۱۵۰۰ کیلومتر رسانده ایم. اما همه این قدرت‌ها باید در کنار قدرت اصلی یعنی سرمایه اجتماعی، فرهنگی و معنوی باشد و تا زمانی که این دو سرمایه را داریم، ملت شکست نخواهد خورد و به پیروزی نهایی دست خواهیم یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی