[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام در حال اتمام است، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع کشورمان را درباره روند بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه سی.جی.تی.ان، در پاسخ به این سؤال که پیشنهاد ایران در قبال اظهارات اخیر جو بایدن چیست که گفت بود آمریکا تا زمانی که ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نکند، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد، گفت: اول از همه اینکه چیزی که او گفت توسط منابع دیگر اصلاح گردید و گفته شد که منظور او غنی‌سازی فراتر از برجام (توافق هسته‌ای) بوده است. اما درباره مسئله اصلی که سلسله مراتب بارگشت به پایبندی کامل به توافق توسط تمامی اعضای برجام است، باید بگویم که وضع کاملاً معلوم است. آمریکا تصمیم گرفت که مشارکتش در برجام را متوقف کند. آن‌ها میز مذاکره را ترک کرده و تحریم‌ها را بازگرداندند. حتی تحریم‌هایی جدید بر ایران اعمال کردند. اکنون، اگر سیاستشان بازگشت به برجام و عضویت دوباره است، آن‌ها باید به شکل واقعی تحریم‌ها را لغو کرده و به پایبندی کامل بازگردند. کاری که ما کردیم، در واقع چاره‌جویی برای تخطی آمریکا از توافق و علیه بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران بود. همان طور که گفتم، کاهش تعهدات از سوی ایران، در واقع اقدامی متقابل بر اساس پاراگراف 36 برجام بود.
عراقچی افزود: بنابراین فکر می‌کنم که اگر شرایط را منصفانه در نظر بگیرید، هر کسی خواهد گفت که این آمریکاست که اول باید بازگردد. هنگامی که بازگردند و تحریم‌ها علیه ایران را لغو کنند و ما هم راستی‌آزمایی کنیم که تحریم‌ها لغو شده‌اند، سپس آماده خواهیم بود که فوراً به پایبندی کامل به برجام بازگردیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی