[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

گامی بلند برای ارتقای محیط‌زیست و سلامت فارس، روزنامه شیراز نوین


 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین افتتاح و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب شرق شهر جدید صدرا در چهلمین هفته پویش الف- ب- ایران برگزار شد. این مراسم همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر در دولت تدبیر و امید و در سال جهش تولید، به همراه دیگر طرح‌های وزارت نیرو با حضور رئیس‌جمهور، وزیر نیرو و جمعی دیگر از مقامات ارشد کشوری در محل پروژه به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. در این مراسم، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، عنایت الله رحیمی استاندار فارس، محمدرضا امیری فرماندار شیراز، ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز و رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی، بهمن بهروزی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و جمعی دیگر از مقامات استانی حضور داشتند. در ابتدای این مراسم وزیر نیرو توضیحاتی در خصوص پروژه‌های مورد افتتاح استان ارائه داد و تصفیه‌خانه فاضلاب شهر صدرا را هفتاد و هشتمین تصفیه‌خانه فاضلاب در دولت تدبیر و امید معرفی کرد.
 تبدیل فاضلاب به فرصتی برای محیط‌زیست
در این مراسم معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با تبریک افتتاح و بهره برداری از این پروژه به مناسبت ایام مبارک دهه فجر گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید و نیز پویش هر هفته الف- ب- ایران کارهای قابل توجهی صورت گرفته است. حسینعلی امیری تصفیه‌خانه شهر صدرا را یکی از تصفیه‌خانه‌های مدرن با تجهیزات پیشرفته دانست و افزود: تصفیه‌خانه‌ها، فاضلابی را که تهدیدی برای محیط زیست محسوب می‌شود به فرصتی برای محیط زیست تبدیل می‌کند. وی با قدردانی از دست اندرکاران اجرای این پروژه، این تصفیه‌خانه را پاسخ‌گوی نیازهای مردم شهر صدرا اعلام کرد.
 پیشگیری از روانه‌شدن فاضلاب به سمت شیراز
در حاشیه آیین بهره‌برداری از مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهر صدرا، استاندار فارس در جمع خبرنگاران گفت: نبود یک تصفیه‌خانه مناسب و مدرن سبب شده بود که ساکنان این منطقه طی سال‌های گذشته با مشکلات بسیاری مواجه شوند که با راه‌اندازی این تصفیه‌خانه، مشکلات به حداقل ممکن خواهد رسید. عنایت الله رحیمی در مراسم بهره برداری از طرح تصفیه‌خانه شهر صدرا که به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور معاون رئیس جمهور برگزار شد، با گرامیداشت ایام دهه فجر و با اشاره به نتایج مؤثر زیست محیطی در راه اندازی این تصفیه‌خانه گفت: مشکلات نبود یک تصفیه‌خانه مدرن در شهر صدرا، از جمله خواسته‌های مردم بود که خوشبختانه با حمایت دولت اجرایی شد و به بهره برداری رسید. وی افزود: قبلاً آسیب‌های زیست محیطی به دلیل نبود این تصفیه‌خانه متوجه شیراز بود که با همکاری اوقاف و شرکت عمران صدرا و دستگاه‌های اجرایی اکنون جمعیت 80هزار نفری را تحت پوشش قرار داده است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه بیش ‌از 136میلیارد تومان اعتبار در این طرح هزینه شده، خاطرنشان کرد: کلنگ‌زنی تصفیه‌خانه غرب صدرا به‌زودی انجام خواهد گرفت و دولت در این بخش خدمات ارزنده‌ای را به مردم فارس ارائه کرده است. رحیمی راه اندازی تصفیه‌خانه شماره 2 شیراز و تصفیه‌خانه ممسنی را از دیگر فعالیت‌های دولت در این زمینه عنوان کرد و گفت: تصفیه‌خانه شهرستان کازرون تا پایان دولت تکمیل می‌شود و اکنون شش طرح تصفیه‌خانه‌ای در فارس با اعتبارات بانک توسعه اسلامی در حال اجراست و برای نخستین بار هشت روستای فارس دارای شبکه جمع آوری فاضلاب شده است.
این مقام مسئول در ادامه افزود: در نبود این تصفیه‌خانه، علاوه بر مشکلاتی که برای ساکنان شهر صدرا ایجاد می‌شد، فاضلاب به سمت شهر شیراز سرازیر می‌گشت و منابع آب زیرزمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را آلوده می‌کرد. وی با اشاره به اقدامات قابل توجه شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز در زمینه تصفیه‌خانه‌ها، شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب افزود: در تیرماه امسال نیز شاهد افتتاح تصفیه‌خانه شماره دو شیراز با دستور رئیس جمهوری بودیم.
 راه‌انـــــدازی پیـــشرفتــــه‌ترین تصفیه‌خانه کشور در صدرا
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با ابراز خرسندی از افتتاح و بهره برداری از پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا ابراز داشت: از ویژگی‌های این پروژه و تأسیسات وابسته به این تصفیه‌خانه فاضلاب، سرعت اجرای آن است. حمیدرضا جانباز افزود: منابع مالی تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا متکی بر کمک مسئولان شهر صدرا، استانداری فارس و نیز منابع داخلی آبفا شیراز بوده است. وی با اشاره به حل بخش زیادی از مشکلات دفع فاضلاب در این شهر جدید با ورود فاز اول این تصفیه‌خانه فاضلاب به مرحله بهره برداری، گفت: این تصفیه‌خانه مدرن با ظرفیت ۱۳هزار مترمکعب در شبانه روز، از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌ها در کشور است و پساب باکیفیت این تصفیه‌خانه برای مصارف فضای سبز و صنعت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وی قول مساعد برای همکاری در اجرای زیرساخت‌ها در این شهر را داد و گفت: همزمان با افزایش جمعیت باید زیرساخت‌ها در این شهر جدید اجرا شود و در آینده نزدیک با سرعت و به طور جدی عملیات اجرایی فاز دوم در دستور کار قرار گیرد.
 حفظ منابع ارزشمند آبی و خاکی
در ادامه این مراسم رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز گفت: با وارد مدار شدن مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا جمعیت تحت پوشش تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در صدرا به 41 درصد می‌رسد. بهمن بهروزی افزود: شهر صدرا با توجه به وضعیت توپوگرافی بر اساس مطالعات به دو ناحیه غربی و شرقی جهت جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تقسیم‌ شده است. این مقام مسئول تعداد مدول مورد نیاز دو تصفیه‌خانه فاضلاب شهر صدرا را 6 مدول اعلام کرد و افزود: ظرفیت هر کدام از مدول‌های شرق و غرب صدرا 13هزار مترمکعب در شبانه روز می‌باشد. وی با اشاره به اهداف احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا گفت: جلوگیری از آلودگی منابع آب‌ و خاک، جلوگیری از برداشت بی‌رویه از منابع آب متعارف برای مصارف غیرشرب، جلوگیری از شیوع عوامل بیماری‌زا در محیط‌زیست و استفاده مجدد از پساب از اهداف احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدراست. بهروزی افزود: از دیگر اهداف احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا ایجاد ظرفیت آبی جدید برای منطقه و به ‌تبع آن ایجاد اشتغال و جلوگیری از تنش‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و همچنین کاهش آلودگی منابع آب و ارتقای شاخص‌های کیفی سلامت آب می‌باشد. مدیرعامل آبفا شیراز تصریح کرد: ظرفیت پکیج تصفیه‌خانه محلی فاضلاب غرب صدرا که در مدار بهره برداری قرار دارد، 3هزار مترمکعب در شبانه روز است. وی در بخش دیگری از سخنان خود پیش بینی تاریخ شروع عملیات اجرایی مدول دوم شرق و مدول اول غرب صدرا را سال 1400 اعلام کرد و گفت: اعتبار مورد نیاز جهت مدول دوم شرق و مدول اول غرب 2500میلیارد ریال است.
 شرکت آب و فاضلاب شیراز بر مدار سازندگی
لازم به ذکر است این پروژه زیست محیطی توسط شرکت آبفا شیراز با همکاری شرکت شهرهای جدید و شهرداری صدرا به نمایندگی از دولت تدبیر و امید به سرانجام رسید و تقدیم به مردم شریف شهر صدرا شد و اثرات مثبت آن در استان فارس و خطه جنوب کشور در بازه‌های زمانی کوتاه و بلندمدت مشهود خواهد بود. بنا بر این گزارش، جمعیت تحت پوشش مدول اول 87هزار نفر خواهد بود و این تصفیه‌خانه ظرفیت تولید پساب 13هزار مترمکعب در شبانه روز را دارد. عملیات اجرایی این پروژه دوستدار محیط زیست و سلامت محور در سال 95 با اعتباری بالغ بر 640میلیارد ریال آغاز شد و اجرای شبکه جمع آوری و خطوط انتقال منتهی به تصفیه‌خانه شرق صدرا به طول 65 کیلومتر معادل 740میلیارد ریال است. پیمانکار این پروژه شرکت زلال ایران و شرکت مهاب قدس به عنوان مشاور پروژه حضور داشته است. اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل بخش لجن و پرداخت مطالبات بخش مایع 500میلیارد و اعتبار هزینه شده تصفیه‌خانه و شبکه جمع‌آوری و خطوط انتقال 1380میلیارد ریال است. بنا بر این گزارش، طول کلی شبکه جمع‌آوری و خطوط انتقال فاضلاب طراحی شده در شهر صدرا 418 کیلومتر است که 201 کیلومتر آن اجرا شده است. 
همچنین طرفیت تصفیه‌خانه‌های صدرا 78هزار مترمکعب در شبانه روز است و تعداد مدول مورد نیاز دو تصفیه‌خانه شهر جدید 6 مدول می‌باشد. بر اساس جدول زمان بندی اعلام شده، تاریخ شروع عملیات اجرایی مدول دوم شرق و مدول اول غرب در سال 1400 است که اعتبار مورد نیاز آن 2500میلیارد ریال خواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی