[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

رئیس قوه قضائیه: پرونده شهادت سپهبد سلیمانی باید همواره در دستور کار باشد، روزنامه شیراز نوین

آیت الله رئیسی گفت: به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود؛ بلکه باید همواره در دستور کار باشد.
به گزارش ایسنا به نقل از میزان، آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه که طی سفری سه روزه به بغداد سفر کرده بود، پس از بازگشت به تهران در جمع خبرنگاران به دستاوردهای این سفر اشاره و اظهار کرد: اولین گام در این سفر مسئله همکاری‌های دوجانبه ما و دستگاه قضائی عراق در بررسی مسائل حوزه قضائی بود.
رئیس قوه قضائیه افزود: در مورد پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهندس تصمیم گرفته شد کارگروهی که توسط دستگاه قضائی عراق در این میدان فعال‌اند و کارگروهی که ما در ایران تشکیل دادیم، همکاری نزدیک تری داشته باشند و این موضوع پیگیری جدی شود.
آیت الله رئیسی تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود؛ باید همواره در دستور کار باشد و پیگیری جدی از طرف دستگاه قضائی عراق و همکاری مجموعه تحقیقاتی و قضائی و مسئولین وزارت خارجه کار را دنبال کنند.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: برخی زندانیان ایرانی در عراق که مورد بررسی بخش کنسولی ما قرار گرفتند که می‌توانستند با یک عفوی به خانواده‌هایشان برگردند؛ این موضوع پیشنهاد شد و مورد موافقت قرار گرفت.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه ده‌ها زندانی هستند که می‌توانند مورد عفو قرار گیرند، گفت: قبل از سفر توفیق دیدار با مقام معظم رهبری را داشتم و پیشنهاد کردم چند زندانی عراقی که در زندان ایران هستند، بتوانند مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گیرند که ایشان موافقت کردند.
رئیس قوه قضائیه بیان داشت: مبارزه جدی با فساد و مواد مخدر و فعال شدن قانون استراد مجرمان از مسائلی بود که مورد بحث قرار گرفت.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: همکاری دو کشور در مبارزه با پول‌شویی مورد بحث قرار گرفت و قرار شد پیگیری شود. اجرایی شدن قانون اخراج آمریکایی‌ها از عراق باید دنبال و زمان بندی شود.
رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: با یک بررسی، تجارت و بازرگانی با عراق می‌تواند دو برابر شود. در جلسات ما با مسئولان قضائی مطرح شد که حوزه داوری و دادگاه‌های تخصصی تجاری را در عراق باید فعال کنیم و مسئولان قضائی این وعده را دادند که برای تسهیل امر بازرگانی و تجاری تجار و بازرگانان دادگاه‌های تخصصی تجاری را فعال کنند.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه دیدارهایی با علمای شیعه و سنی، نمایندگان گروه‌های فعال و سران عشایر در عراق داشتیم، افزود: از نکات برجسته این سفر آن بود که همگان بر آن بودند که حضور ایران اسلامی، شخص حاج قاسم سلیمانی و نیروهای ایرانی نقش بسیار تعیین کننده در نجات عراق از دست داعش و گروه‌های تکفیری داشتند.
رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: از طرف اقلیم کردستان برای حضور در سلیمانیه دعوت شده بودیم، لکن به دلیل فشردگی کارها و برنامه‌های سفر امکان رفتن (جز بغداد) به شهرهای دیگر نبود و باید از مردم و مراجع عذرخواهی کنم. از طرف اقلیم کردستان یک هیئت به بغداد اعزام شد و با آن‌ها دیدار داشتیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی