[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۶
  • دوره جدید

اوپک: تقاضا برای نفت رشد کمتری خواهد داشت، روزنامه شیراز نوین

اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ بسیار آهسته تر از تصور قبلی بهبود خواهد یافت.
به گزارش ایسنا، اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضا برای نفت امسال ۵.۷۹میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۹۶.۰۵میلیون بشکه در روز می‌رسد. برآورد مذکور ۱۱۰هزار بشکه در روز کمتر از رقم پیش بینی شده در گزارش ماه پیش این سازمان است.
چشم انداز تقاضای ضعیف تر باعث شده اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروف هستند، طرح خود برای افزایش تولید را بازبینی کنند. عراق روز چهارشنبه اعلام کرد تقاضای بیشتر، قیمت‌های بالاتر و عرضه کمتر از سوی رقیب می‌تواند زمینه را برای تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس فراهم کند اما این گروه احتمالاً محدودیت عرضه فعلی را در مارس هم ادامه خواهد داد.
در گزارش اوپک آمده است: در حالی که اقتصاد جهانی نشانه‌های احیای مطلوب در سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد اما تقاضا برای نفت در حال حاضر ضعیف مانده و پیش بینی می‌شود در نیمه دوم سال اوج بگیرد.
اوپک پیش بینی خود از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۱ را از هفت میلیون بشکه در روز که در ژوئیه سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده بود به طور مستمر پایین برده اما پیش بینی اخیر قوی‌تر از پیش بینی است که در گزارش داخلی اوپک مطرح شده بود.
اوپک با وجود پیامدهای چالش‌های جدی نظیر انواع جدید ویروس کرونا و مؤثر بودن واکسن‌ها، پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهان را از ۴.۴ درصد برآورد قبلی به ۴.۸ درصد بالا برد و اعلام کرد واکسیناسیون جهانی پیشرفت کرده و نرخ ابتلا در برخی از مناطق کاهش پیدا می‌کند. بهبود در درمان و رشد استفاده از وسایل تست سریع کرونا، همگی از تسریع فعالیت اقتصادی پس از سه ماهه اول پشتیبانی خواهند کرد.
در حالی که تقاضا ضعیف مانده، گزارش اوپک نشان می‌دهد عرضه رقیبان این گروه هم پایین است. اوپک پیش بینی خود از رشد عرضه غیراوپک را به ۶۷۰هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با پیش بینی قبلی ۸۵۰هزار بشکه در روز کاهش داد و اعلام کرد تولید نفت شیل آمریکا با وجود قیمت‌های بالاتر نفت کاهش پیدا خواهد کرد.
عرضه نفت شیل آمریکا با ابهامات کوتاه مدت پیرامون کووید ۱۹ و ادامه محدودیت در زمینه مخارج سرمایه، به چالش کشیده شده و در نتیجه شرکت‌های نفتی آمریکایی هزینه سرمایه در بخش بالادستی را کمتر می‌کنند.
تولیدکنندگان اوپک پلاس در ماه مه سال ۲۰۲۱ محدودیت عرضه کم سابقه به میزان ۹.۷میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشتند. تحت برنامه تسهیل تدریجی این محدودیت عرضه همزمان با بهبود دورنمای بازار، این تولیدکنندگان با افزایش تولید به میزان ۵۰۰هزار بشکه در روز در ژانویه موافقت کردند اما اکثر اعضای این گروه محدودیت عرضه شان را در فوریه و مارس حفظ می‌کنند.
طبق گزارش اوپک، تولید نفت این گروه در ژانویه با افزایش تولید عربستان سعودی، ایران و ونزوئلا، ۱۸۰هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۲۵.۵۰میلیون بشکه در روز رسید. این میزان افزایش کمتر از ۳۰۰هزار بشکه در روز افزایش تولیدی بود که تحت برنامه اوپک پلاس برای ژانویه مجاز بود. بر اساس گزارش رویترز، اوپک برآوردش از تقاضا برای نفت این گروه در سال ۲۰۲۱ را ۳۰۰هزار بشکه در روز در مقایسه با گزارش ماه پیش افزایش داد و ۲۷.۵میلیون بشکه در روز برآورد کرد که تا حدودی تحت تأثیر انتظار برای عرضه کمتر نفت غیراوپک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی