[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: مبنای نشست‌های هم‌اندیشی تقریب مذاهب دانشگاه آزاد ایجاد وحدت است، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف و راهبرد اساسی در نشست‌ها و جلسات هم اندیشی تقریب مذاهب در این مرکز علمی و دانشگاهی بر ایجاد وحدت، انسجام و تأکید بر اشتراکات فراوان دینی، علمی و فقهی میان مذاهب استوار است.
به گزارش ایرنا، محمد طهرانچی پنجشنبه در همایش منطقه ای تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه آزاد شهرستان اوز اظهار داشت: محیط‌های دانشگاهی بهترین و مناسب ترین مکان برای تحقق این مهم است.
وی ایجاد بستر مناسب برای تربیت نیروی انسانی کارآمد را رویکرد مهم در دانشگاه آزاداسلامی دانست و تأکید کرد: دامن زدن به اختلافات مذهبی و تفرقه گرایی خط قرمز این دانشگاه است.
طهرانچی یادآور شد: امروزه ریشه هر خسارت و مشکلی در حوزه‌ها و عرصه‌های مختلف ناشی از تفرقه و دودستگی‌هاست.
مسئول دفتر تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی کشور نیز گفت: وحدت و انسجام میان مذاهب به ویژه بین شیعیان و اهل سنت از ضرورت‌های مهم در شرایط کنونی است و البته تحقق آن نیز نیازمند عزم همگانی و میان همه اندیشمندان، علما و صاحب نظران در جامعه است.
حجت الاسلام سیدحامد علم الهدی، با اشاره به اشتراکات دینی فراوان میان شیعیان و اهل سنت نیز گفت: تقویت و تأکید بر این اشتراکات و همکاری‌های مذهبی و دینی می‌تواند کلید حل بسیای از مشکلات، تنگناها و همچنین توسعه روزافزون کشور در ابعاد مختلف به ویژه در حوزه‌های علمی باشد.
امام جمعه لار مرکز شهرستان لارستان نیز در این همایش، ضرورت تقویت همکاری‌ها و حفظ وحدت و انسجام دینی و مذهبی به ویژه میان شیعیان و اهل سنت را یادآور شد و گفت: دانشگاه‌ها، اندیشمندان و علما باید برای دوران پساوحدت نیز برنامه ریزی کنند.
حجت الاسلام سیدمختار موسوی خرم تصریح کرد: جلسات و نشست‌های تقریب مذاهب در سطح دانشگاه‌ها و میان علمای شیعی و سنی، اندیشمندان و صاحب نظران باید از سطح مباحث حوزوی و دینی صرف فراتر رود و به سایر موضوعات کلان و حوزه‌های دیگر نیز تعمیم داده شود. شیح صالح انصاری روحانی برجسته اهل تسنن و امام جمعه موقت اوز نیز با اشاره به آیات متعدد قرآن برای ایجاد وحدت و دوری از تفرقه و دودستگی‌ها نیز گفت: حرکت در مسیر پیشرفت و تعالی، عزت و استقلال واقعی در جوامع اسلامی بر پایه حفظ وحدت، انسجام و تقویت همبستگی میان ملت‌های مسلمان استوار است.
وی یادآور شد: بر اساس تجربه تاریخی همواره تفرقه موجب رخنه دشمن و البته مسیر ارتباطی میان منافقین داخلی با دشمنان خارجی بوده است.
مدیر مؤسسه علوم دینی با بیان اینکه داشته‌ها و اشتراکات زیادی میان اهل سنت و شیعه وجود دارد، گفت: تداوم و اقتدار واقعی و برگ برنده نظام اسلامی در مقابل دشمنان در گرو حفظ انسجام و وحدت میان همه مذاهب، افراد و گروه‌های مختلف و پرهیز از دودستگی‌ها و اختلافات است.
سروی مجد رئیس حوزه ریاست عالیه دانشگاه آزاد اظهار داشت: دانشگاه آزاد اوز پایگاه وحدت محسوب شده و الگویی برای سایر دانشگاه‌ها باید باشد. 
همچنین در این همایش یک روزه از برخی خیران و نیک اندیشان شهرهای جنوبی فارس و ۶ تن از فعالان حوزه مجمع تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، فارس، ایلام و هرمزگان نیز تجلیل شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی