[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

ترخیص کالاهای ممنوعه آزاد شد، روزنامه شیراز نوین

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران طی پیگیری‌های صورت گرفته، امکان ترخیص آن دسته از کالاهای گروه چهار (واردات ممنوع) که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و قبل یا حتی بعد از تاریخ ممنوعیت تأمین ارز شده باشند، بدون قید زمانی فراهم شده است، در مورد ترخیص ثبت سفارش‌های بدون انتقال ارز نیز به زودی تصمیم گیری می‌شود.
به گزارش ایسنا، از سال ۱۳۹۷ و با تغییر شرایط ارزی و محدودیت‌های اعمال شده، واردات کالاهای گروه چهار که عمدتاً مصرفی و غیرضرور هستند، ممنوع شد. اما قبل از ممنوعیت، بیش از ۷۰میلیون یورو از این کالاها وارد گمرک و بنادر شده بود که با توجه به محدودیت‌های ارزی، با واردات آن‌ها مخالفت و متوقف شد.
در حالی انتقاداتی نسبت به ترخیص این قبیل کالاها وجود داشت که مسئولان گمرک اعلام کرده بودند تمام این اقلام قبل از ممنوعیت واردات به گمرک و بنادر آمده و صاحبان آن‌ها علی رغم حقوق مکتسبه ایجاد شده نتوانسته بودند در مهلت قانونی نسبت به ترخیص اقدام کنند.
به هر صورت، طی مذاکرات صورت گرفته از سال گذشته و در ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۸ تا ۲۶ شهریورماه امسال، در دو دوره زمانی فرصتی برای ترخیص کالاهای گروه چهار طبق شرایطی تعیین شد که بخشی ترخیص و همچنان بخش دیگری باقی مانده بودند. در بین آنها اقلام با ثبت سفارش بانکی و بدون انتقال ارز وجود داشت، در عین حال که خارج این اقلام نیز بودند کالاهای با ثبت سفارش بانکی که در ترخیص با ابهاماتی مواجه بود.
اما تازه ترین اعلام ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به ایسنا از این حکایت دارد که درمورد ترخیص کالاهای گروه چهار با ثبت سفارش بانکی تصمیماتی اتخاذ شده و برای آن دسته که دارای ثبت سفارش بدون انتقال ارز نیز هستند در ادامه تصمیم گیری خواهد شد.
وی اعلام کرد که با موافقت‌های صورت گرفته، امکان ادامه فرایند تجاری اعم از تمدید، ویرایش یا ترخیص برای آن دسته که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و چه قبل یا بعد از تاریخ ممنوعیت تأمین ارز شده باشند، فراهم شده است.
به گفته ارونقی، چنانچه بانک عامل به صورت کتبی و صراحتاً تأمین ارز را تأیید کند و در سامانه تأمین ارز بانک مرکزی رؤیت شود، امکان ادامه فرایند تجاری و ترخیص، به صورت بانکی مقرر خواهد بود.
وی تأکید کرد که ثبت سفارشات اخذ شده از این محل مشمول قید زمانی برای ترخیص نیست و صاحبان کالا می‌توانند از روز شنبه (دیروز) همزمان با ۲۵ بهمن ماه برای ترخیص کالاهای خود اقدام کنند. معاون فنی گمرک ایران در رابطه با اینکه وضعیت کالاهایی که ثبت سفارش آن‌ها بدون انتقال ارز بوده، چگونه خواهد شد، نیز توضیح داد که در این رابطه و براساس مصوبه هیئت وزیران و اصلاحیه بعدی آن در ۲۹ بهمن ماه سال گذشته، کالاهایی که دارای ثبت سفارش بوده و بارنامه یا قبض انبار آن‌ها قبل از اردیبهشت ماه سال گذشته صادر شده بود امکان ترخیص به صورت بدون انتقال ارز را داشتند که صاحب کالا می‌توانست با پرداخت حقوق ورودی و دو برابر سود بازرگانی تا ۲۶ شهریورماه نسبت به آن اقدام کند.
وی با بیان اینکه ادامه فرایند ترخیص کالاهای گروه چهار با ثبت سفارش بدون انتقال ارز از پایان مهلت تعیین شده دیگر امکان پذیر نبود، یادآور شد که مذاکراتی در این رابطه صورت گرفته که در صورت موافقت هیئت وزیران و تمدید زمان، امکان ترخیص این کالاها نیز وجود خواهد داشت.
گفتنی است در مدت اخیر درمورد کالاهایی که قبل از ممنوعیت وارد گمرک و بنادر شده بودند، حواشی وجود داشته و صاحبان کالا بارها خواستار تعیین تکلیف این کالاها شدند؛ این در حالی است که بعد از ورود کالا به دلیل تغییر شرایط، با وجود مجوزهای صادره و حقوق مکتسبه ای که برای صاحب کالا ایجاد شده بود، امکان ترخیص پیدا نکردند.
در کنار گروه چهار، اقلام گروه ۲۷ نیز قرار دارند که اولویت ارزی غیر فعال داشته و امکان ترخیص ندارند، در بین اقلام این گروه‌ها کالاهای فاسد شدنی نیز قرار دارد که در نتیجه عدم تعیین تکلیف در آستانه فساد قرار گرفته اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی