[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

آمادگی ایران برای واردات ۵میلیارد دلاری از افغانستان، روزنامه شیراز نوین

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان تأکید کرد: اگر شرایط در افغانستان آماده شود و دولت این کشور اراده داشته باشد، ایران به تنهایی می تواند پنج میلیارد دلار، از جمله دو میلیارد دلار کالای معدنی از افغانستان واردات داشته باشد و آن ها همه طرح ها را به دولت افغانستان ارائه کرده اند. 
به گزارش ایسنا، بهادر امینیان در گفت وگو با خبرگزاری آوا در کابل، درمورد اینکه با افتتاح خط آهن خواف هرات، امید می‌رود روابط بازرگانی دو کشور وارد مرحله جدیدی شود، استفاده تاجران افغانستان از بندر چابهار رو به گسترش است و تلاش‌هایی جریان دارد که خط آهن خواف هرات به مزار شریف و ازبکستان وصل شود و چشم انداز همکاری‌های اقتصادی و روابط بازرگانی دو کشور را چگونه می‌بینید، گفت: ما بارها اعلام کردیم که می‌خواهیم روابط ما با افغانستان از مرحله بازرگانی عبور کند و فقط واردات و صادرات جنس و کالا نباشد؛ بلکه بتوانیم همکاری اقتصادی بیشتری داشته باشیم و تولید مشترک داشته باشیم. کشاورزی افغانستان باید متحول شود و به یک کشور تولیدکننده تبدیل شود. افغانستان از تمام ظرفیت‌های لازم برخوردار است و ما معتقدیم که هرچه در افغانستان صلح و ثبات و پیشرفت باشد، به نفع ماست و ما حاضر هستیم تکنولوژی را بیاوریم؛ نمایشگاه گذاشتیم و بعضی از شرکت‌های تکنولوژی دانش بنیان ما آمده اند اینجا و حاضر هستیم در توسعه اقتصاد افغانستان کمک کنیم.
سفیر ایران با اشاره به مشکلات افغانستان در بخش صنعت برق خاطرنشان کرد: افغانستان در قسمت برق باید زیرساخت‌هایش را تغییر دهد و ما حاضر هستیم در این بخش نیز کمک کنیم. ما پیشنهادهای زیادی دادیم. فعلاً یکی از مشکلات افغانستان صنعت برق است و این برق در داخل افغانستان قابل حل است و نباید برق از خارج بیاورد و ما حاضر هستیم در این بخش تکنولوژی بیاوریم و نیروگاه بزنیم؛ هم ظرفیت خوبی برای نیروگاه‌های بادی است و هم برای فسیلی و خورشیدی. به این دلیل ما یک برنامه جامع به دولت افغانستان پیشنهاد دادیم و منتظر پاسخ هستیم.
وی از سفر زودهنگام وزیر کشاورزی ایران به کابل خبر داد و گفت: قرار بود وزیر کشاورزی ایران در همین هفته به افغانستان سفر کرده و با آقای احدی، وزیر زراعت افغانستان نیز صحبت شده است. بخش زیادی که در کشاورزی افغانستان است، باید به کار گرفته شود. ما از برزیل وارد می‌کنیم؛ چرا از راه دور؟ اگر شرایط را فراهم کند ما می‌توانیم پنج میلیارد از افغانستان وارد کنیم؛ اما نیاز به توجه به زیرساخت دارد و ما همه این طرح‌ها را به دولت افغانستان ارائه کردیم».
بر اساس گزارش خبرگزاری آوا، جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین شریک تجاری افغانستان به حساب می آید و افغانستان بیشترین میزان واردات خود را از این کشور دارد؛ اما در مقابل، صادرات ناچیزی از افغانستان به ایران صورت می گیرد که زمینه های زیادی برای توسعه آن وجود دارد.
بر اساس آخرین آمار گمرک ایران در سال ۱۳۹۹ تاکنون، میزان صادرات این کشور به افغانستان به بیش از یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون دلار رسیده است؛ در حالی که از افغانستان یک میلیون و ۸۷۷ هزار دلار بوده است. حجم صادرات افغانستان به ایران در این سال، ۷۰ درصد و از ایران به افغانستان، یک درصد کاهش را نشان می دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی