[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

چرا دچار افسردگی صبحگاهی می شوید؟، روزنامه شیراز نوین

علایم افسردگی می تواند شامل احساس ناامیدی، ناراحتی و درماندگی باشد و این علایم ممکن است هنگام صبح تشدید شوند. اصطلاح رایج برای این تغییرات خلقی روزانه «افسردگی صبحگاهی» است. 
به گزارش همگردی، تغییرات خلقی روزانه به این معنی است که علایم آن هر روز و در زمان مشخصی شروع شده یا تشدید می شود. برای برخی از افراد این علایم بعد از ظهر یا غروب اتفاق می افتد.
علایم افسردگی صبحگاهی
علایم افسردگی می تواند شامل بی رغبتی یا عدم لذت بردن از فعالیت های روزمره و مشکلات خواب باشد. در فرد مبتلا به افسردگی صبحگاهی ممکن است علایم اختلال افسردگی ماژور (حاد) نیز دیده شود. این علایم که اغلب هنگام صبح تشدید می شود در طول روز از بین رفته یا از شدت آن کاسته می شود.
به گفته کارشناسان، در صورتی‌که فرد پنج مورد یا تعداد بیشتری از علایم زیر را برای مدت زمان دو هفته یا بیشتر تجربه کند می توان افسردگی را در او تشخیص داد.
از علایم این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- احساس افسردگی که در بیشتر طول روز ادامه داشته باشد- عدم لذت بردن از انجام تمامی فعالیت های روزمره- کاهش شدید وزن بدون داشتن رژیم غذایی- سخت به خواب رفتن یا خواب زیاد- احساس بی قراری در بیشتر روزهای هفته- احساس خستگی یا نداشتن انرژی کافی در طول هفته- احساس بی ارزشمند بودن- مشکل در تمرکز کردن یا تصمیم گیری
علت ابتلا به افسردگی صبحگاهی
پزشکان دلیل آشکاری را در ابتلا به افسردگی صبحگاهی تشخیص نداده اند اما فاکتورهای بسیاری در بروز آن نقش دارند. از آنجایی‌که افسردگی صبحگاهی حدود ساعت مشخصی از طول روز ظاهر می شود پزشکان اغلب آن را با ناهماهنگی در ساعت زیستی بدن مرتبط می دانند. ساعت زیستی فرآیندی است که چرخه خواب - بیداری را تنظیم می کند. تغییرات هورمونی در طول روز می تواند بر ساعت زیستی تأثیر بگذارد.
برخی تحقیقات نشان می دهد علاوه بر تغییرات ریتم طبیعی بدن چندین فاکتور دیگر ممکن است در بروز افسردگی صبحگاهی و اختلال افسردگی ماژور تأثیر داشته باشد.
این فاکتورها شامل موارد زیر است:
- سابقه خانوادگی ابتلا به افسردگی- مصرف مواد مخدر یا مواد الکلی- ابتلا به بیماری هایی که بر خلق و خو تأثیر می‌گذارد- اضطراب و اختلال کم توجهی - بیش فعالی- وقوع اتفاقات ناگوار در زندگی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی