[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

کارشناس مسائل بین‌الملل: با ادامه روند کنونی باید برجام را مرده فرض کرد، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل بین الملل می‌گوید، با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره همکاری‌های هسته‌ای که دولت به اجرای آن موظف است و خواسته آمریکا مبنی بر اینکه ایران ابتدا به برجام بازگردد، رسیدن به مصالحه درباره آینده برجام بعید است.
سیدرضا میرطاهر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بسیاری با توجه به مواضع انتخاباتی بایدن بر این تصور بودند که بعد از انتخابش به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا او به سرعت به برجام بازمی‌گردد، اما تا الان این اتفاق نیفتاده است، گفت: با توجه به مصوبه مجلس ایران و ضرب الاجل تعیین شده (سوم اسفند) برای اجرای تعهدات برجامی دیگر اعضای این توافق، می‌توان گفت که زمان زیادی برای رسیدن به یک تفاهم بر سر بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات به شکلی که ایران از اجرای آن اطمینان حاصل کند، وجود ندارد.
وی ادامه داد: در آمریکا دو گروه به بایدن فشار می‌آوردند؛ یکی سیاست مداران جمهوری خواه که نمی‌خواهند آمریکا به برجام بازگردد و تلاش دارند که او فشار علیه ایران را دنبال کند، این مسئله را برخی اندیشکده‌های دست راستی و نیز برخی سناتورها و نمایندگان مجلس آمریکا دنبال می‌کنند. از سویی برخی قانون گذاران آمریکا خواستار این هستند که آمریکا به فوریت به برجام بازگردد و نامه 40 نفر از سیاستمداران سابق آمریکا در این رابطه را در طرفداری از بازگشت آمریکا به برجام چندی پیش شاهد بودیم. از این رو شاهد تعارض دیدگاه در بین سیاستمداران و قانون گذاران آمریکایی در رابطه با برجام هستیم و این بر دشواری مسئله می‌افزاید.
این کارشناس مسائل بین الملل گفت: در مقابل متحدان اروپایی و اعضای برجام که خواستار بازگشت آمریکا به برجام هستند، برخی کشورهای منطقه و از متحدان آمریکا از جمله عربستان و بحرین خواستار آن هستند که آمریکا به برجام بازنگردد و سیاست فشار حداکثری را علیه ایران ادامه دهد و به علاوه اقدامات جدی برای عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای مورد ادعای آنها را در دستور کار قرار دهد. وی تصریح کرد: اساساً دولت بایدن توپ برجام را به زمین ایران می‌اندازد. در میان مقامات آمریکایی شاهد این هستیم که آنها می‌خواهند ایران ابتدا به اجرای کامل تعهدات هسته ای خود بپردازد. در مقابل شاهد موضع قاطع ایران هستیم از زبان مقام معظم رهبری که گفتند تحریم ایران باید اول لغو شود و بعد راستی آزمایی شود و بعد از آن است که ایران به اجرای تعهدات خود بازمی‌گردد.
میرطاهر گفت: فاصله مواضع ایران و آمریکا در رابطه با بازگشت به برجام زیاد است و هریک از دو طرف خواهان این هستند که طرف دیگر ابتدا به برجام برگردد و در این حال مواضع تروئیکای اروپا را دیدیم که مدعی بودند اقدامات هسته ای اخیر ایران از دید آنها مخاطره آمیز است و بقای برجام را در معرض خطر قرار می‌دهد. معتقدم اکنون شاهد یک کلاف سردرگم هستیم که راه خروج از آن دشوار خواهد بود. روندها نشان می‌دهد روز به روز از مسیر اجرای درست برجام در حال دور شدن هستیم.
این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به مواضع طرف‌های دیگر برجام به ویژه کشورهای اروپایی اظهار کرد: آنها از الان شروع کردند به دبه درآوردن درباره برجام. نه تنها خواسته‌های فرابرجامی مطرح می‌کنند، بلکه خواستار آن شدند که دشمنان ایران را در این مذاکرات وارد کنند. اما اگر آنها خواهان حفظ برجام هستند، ارائه خواسته‌های زیاده طلبانه باعث کاهش احتمال تداوم وجودی برجام خواهد شد.
وی تصریح کرد: الان توپ در زمین غرب و آمریکاست و اگر نگران اقدامات فرابرجامی ایران هستند، باید زودتر دست به کار شوند و برخی خواسته‌های ایران را حداقل برآورده کنند تا امیدی برای تهران ایجاد شود. اگر روند کنونی ادامه یابد برجام دیگر مرده است و امیدی به زنده ماندن آن نیست.
میرطاهر در پاسخ به اینکه به نظر شما باید موضع بایدن با توجه به صحبت‌هایی که تا الان مطرح کرده مبنی بر اینکه به برجام برنمی‌گردد تا ایران به تعهداتش برنگردد را موضع قطعی آمریکا دانست، گفت: بایدن در مصاحبه‌ای اخیراً اعلام کرد، ایران باید به برجام برگردد و دوم اینکه باید غنی سازی را متوقف کند. البته یکی از مقامات بعداً گفت غنی سازی 20 درصد و بیشتر از آنچه در برجام مشخص شده مدنظر است. این نشان می‌دهد دولت بایدن موضعش همین است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی