[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

انحصار آفت اشتغال است ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در نشستی با عنوان انقلاب اسلامی، بسیج فداکار، اقدام مؤمنانه مدافعان سلامت که در دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر شیراز برگزار شد، یکی از اولویت‌های جامعه امروز را ایجاد فرصت شغلی دانست و گفت: سه راه برای ایجاد اشتغال در جامعه وجود دارد و در گام نخست باید انحصار حذف شود.
وی توزیع مناسب ثروت را گامی دیگر در راستای اشتغال‌زایی عنوان و تأکید کرد: باید اقدامات تخصصی و علمی در راستای کاهش فاصله دهک‌های جامعه انجام شود.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس افزایش بهره وری و ارتقای فرهنگ کار را سومین پیش نیاز ایجاد اشتغال دانست و گفت: با کار و تلاش بیشتر و مدیریت کارآمد می‌توان مشکلات اقتصادی را حل و تحریم‌ها را نیز بی اثر کرد.
وی ادامه داد: تشکل‌های مردم نهاد، بسیج، روحانیون و بانوان اقشاری هستند که در ارتقای فرهنگ کار می‌توانند نقش بسیار مؤثری داشته باشند.
وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: شهید حدادی اولین شهید کارگری کشور بود که به دست منافقین کوردل در مقابل ساختمان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در شیراز به شهادت رسید؛ ولی این موضوع تاکنون مغفول مانده و ضروری است که موردتوجه قرار گیرد و عنوان اولین شهید کارگری کشور به نام این شهید والامقام و فارس ثبت شود.
وی از تحریم، کرونا و سوء مدیریت به عنوان سه مشکل پیش روی جامعه امروز یاد کرد و گفت: مدیریت باید به نحوی حرفه ای مدنظر قرار گیرد و در این راستا ضروری است که علوم انسانی همانند علوم تجربی به صورت تخصصی موردتوجه باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس به ضرورت درک و اهمیت علوم انسانی اشاره کرد و افزود: برای رفع مشکلات کنونی جامعه نیازمند مدل اقتصادی هستیم که قائل به فرد نبوده و بر پایه برنامه استوار باشد.
وی در ادامه شیوع کرونا را آسیبی برای سلامت و معیشت تمام مردم دنیا عنوان و تأکید کرد: استان فارس تاکنون در حوزه پیشگیری از شیوع گسترده کرونا عملکرد موفقی داشته و این در حالی است که در حوزه درمان نیز در سطح کشور همیشه سرآمد بوده است.
مختاری با بیان این مطلب که ۷۳هزار کارگاه و واحد تولیدی در سطح این استان فعال است، اظهار کرد: با شیوع کرونا حدود ۲۷هزار کارگاه در این استان با مشکلات جدی مواجه و ۷۳هزار کارگر از کار بیکار و متقاضی دریافت بیمه بیکاری شدند.
وی بر اینکه در این استان با همت و همدلی مردم و مسئولان گام‌های بلندی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی ناشی از شیوع کرونا برداشته شده تأکید کرد و گفت: با همه گیری بیماری کرونا از ابتدای اسفند ۹۸ تمام بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه‌ای به صورت مداوم از واحد‌های تولیدی و کارگاه‌های فارس بازدید دستورالعمل‌های بهداشتی را در جهت پیشگیری از انتشار بیشتر این ویروس ابلاغ کرده تا کارگران و کارفرمایان مراقبت‌های لازم را به کار گیرند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۴هزار و ۸۰۰ کارگر در سطح این استان مشکوک به ابتلا به کرونا بوده اند که جواب تست ۴هزار و ۴۷۰ نفر از آنها مثبت بوده و تاکنون ۳هزار و ۸۴۴ نفر بهبودی خود را به دست آورده و تنها ۱۱ نفر از آنها فوت کرده‌ اند.
وی تأکید کرد: در بعضی از واحد‌های تولیدی این استان صدها کارگر روزانه در فاصله‌های نزدیک به یکدیگر مشغول کار و تلاش هستند و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی در این مجموعه‌ها رعایت نمی‌شد، قطعاً فاجعه بزرگی به بار می‌آمد که خوشبختانه با تلاش‌های بسیاری که صورت گرفت، فارس در حوزه پیشگیری از انتشار این ویروس کارنامه قابل قبولی به جا گذاشته است.
مختاری در بخش دیگر سخنان خود به حمایت‌های معیشتی از زمان شیوع کرونا در فارس اشاره کرد و با بیان اینکه یک میلیون و ۴۳۶هزار خانوار در این استان وجود دارد که اغلب نیز یارانه بگیر هستند، گفت: سه دهک پایین جامعه نیز در یک سال اخیر کمک‌هایی از دستگاه‌های متولی از جمله کمیته امداد و بهزیستی دریافت کرده اند.
وی با تأکید بر لزوم هدایت بیشتر کمک‌ها به سمت جامعه کار و تولید، اظهار کرد: به یک میلیون خانوار استان تسهیلات حمایتی کرونا اعطا شده است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به ضرورت هدایت برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش درآمد خانوارهای این استان، تصریح کرد: در پی شیوع کرونا در این استان به ۷۳هزار کارگر بیمه بیکاری پرداخت شد.
وی ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا و با هدف حفظ اشتغال‌های موجود و ایجاد انگیزه در کارفرمایان تاکنون ۴۸۵میلیارد تومان تسهیلات به بیش از ۳۰هزار کسب و کار زیان دیده از این بیماری پرداخت شده است.
مختاری اضافه کرد: در حال حاضر نه تنها مشاغل آسیب دیده از کرونا در این استان بازیابی شده، بلکه اکنون نسبت به بهمن ماه ۹۸ تعداد بیمه شدگان فارس نیز یک درصد رشد داشته است که این مهم موفقیتی بزرگ برای استان قلمداد می‌شود.
وی فارس را در اجرای طرح مواسات و همدلی پیشتاز کشور دانست و در خاتمه گفت: با همدلی و همت مردم، استاندار فارس، مجموعه دستگاه‌های اجرایی، سپاه و بسیج سعی شد که کمک‌های مؤمنانه با عدالت بین نیازمندان توزیع شود

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی