[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

ارتقای کیفیت زندگی در پرتو نشاط اجتماعی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شفافیت مالی مهم ترین دستاورد کمیسیون سرمایه گذاری شورای پنجم بوده است.
دکتر قاسم مقیمی ظهر دیروز دوشنبه 27 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه مردم حق دارند در جریان امور شهر باشند و بدانند که سهم خدمات و عوارضی که پرداخت می‌کنند چگونه هزینه می‌شود، اظهار داشت: مردم باید از حساب و کتاب مالی شهرداری مطلع شوند و خوشبختانه با همکاری معاونت مالی و اقتصادی و سازمان سرمایه گذاری این امر مهم در کارنامه شورا و شهرداری نهادینه شده است.
وی افزود: علی رغم اینکه در سال 99 قریب به 1650میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه شهر صورت گرفته و سهم شهرداری شیراز رقمی نزدیک به 800میلیارد تومان می‌باشد، اما شفاف سازی دخل و خرج شهرداری مهم ترین اولویت من و همکارانم در شورای پنجم بود. حتی طرح شفافیت آرا در صحن علنی شورای شیراز که در معدود شهرهای ایران انجام شد، از تصمیمات جسورانه و تاریخی شورای پنجم بود که به نوعی ریشه در طرح شفافیت مالی داشت و ابعاد اتاق شیشه ای شهرداری را بزرگ تر و حوزه عملکردی آن را فراگیرتر کرد. این عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه اظهار داشت: شاید سرمایه گذاری مالی و اجرای پروژه‌ها را بتوان ویترین فعالیت‌های کمیسیون سرمایه گذاری ارزیابی کرد، اما ایجاد بستری کاملاً دمکراتیک در سرمایه گذاری شهری، اطلاع سرمایه گذاران از ریز و درشت هزینه‌ها و درجات ریسک پذیری آنها، افق سرمایه گذاری در پروژه‌های شهری و بازدهی منابع مصروف و زمان بازگشت سرمایه اولیه و سهم سود حاصله مهم ترین عامل برای مشارکت سرمایه گذاران است.
دکتر مقیمی در بخش دیگری از این نشست خبری به پروژه دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی و استقبال شهروندان از آنها اشاره کرد و افزود: سیستم حمل و نقل شهری مبتنی بر هوای پاک و بدون کربن از شعارهای اصلی شورای پنجم بود که کمیسیون سرمایه گذاری عملی شد و امروزه مشارکت شهروندان در این پروژه و منافع اقتصادی دوطرفه آن جای هیچ تردیدی برای شهروندان باقی نگذاشته است. وی با ارائه امار و ارقامی در این زمینه افزود: ۵۰۰۰ سفر روزانه با دوچرخه‌های بی دود در شهر شیراز انجام می‌شود که این به معنای کاهش ١۵۰۰ سفر خودرویی و ۸۰ سفر با اتوبوس است. بدین ترتیب حجمی نزدیک به صدها میلیون مواد آلاینده محیط زیستی مثل منوکسید و دی اکسید کربن و هیدروکربن‌ها از فضای شیراز و ریه‌های شهروندان دور شد. عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در بخش دیگری از سخنانش گفت: پروژه پارک آبی شیراز در ذات خود علاوه بر مباحث اقتصادی که برای شهر و شهروندان به همراه دارد، سلامت و سرزندگی مردم را به نوعی تقویت می‌کند.
دکتر مقیمی با تشریح بخشی از اقدامات و تلاش‌های کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورا در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: محور اصلی تلاش‌های شورای پنجم بر مبنای سلامت شهروندان متمرکز بود. در بحث تمرکز سرویس‌های خدمات رسان و سامان دهی دکل‌های مخابراتی در سطح شهر هم سلامت جسمی شهروندان و کاهش آثار و تبعات احتمالی امواج و تشعشعات حاصله و هم زیباسازی و رفع آشفتگی سیمای شهری از نکات قابل تأکید و توجه ما بود.
وی در ادامه تصریح کرد: مهم‌ترین اقدام در زمینه تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها و تأمین میوه و تربار سطح شهر، طرح ایجاد ۲۲ بازارچه در یازده منطقه شهرداری شیراز است که شورای شهر با همکاری جهاد کشاورزی، تعاونی روستایی و اداره صمت و سازمان میادین و مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی شروع به برنامه ریزی و اجرایی کردن طرح نموده که قطعاً ثبات قیمت‌ها در امنیت روانی شهروندان تأثیر بسزایی خواهد داشت.
نماینده شورا در کمیته اجرایی سلامت جوانان در بخش دیگری از سخنانش گفت: مدیریت معتادان متجاهر و همچنین سامان دهی آنها با افزایش ظرفیت کمپ ماده ١6 از مهم ترین اقدامات در حوزه آسیب‌های اجتماعی بود که هم بی‌خانمان‌ها و کودکان کار از شرایط مناسب تری برخوردار باشند و هم سیمای شهر متناسب با شأن و جایگاه فرهنگی، ادبی، هنری و مذهبی شهر شیراز باشد. در زمینه سامان دهی آرامستان‌های محلی و تجهیز آرامستان بهشت احمدی اقدامات شایسته ای انجام شد و سردخانه‌های مجهز و سوله‌های بحران ایجاد شد که بعضاً در کشور بی نظیر است.
دکتر مقیمی که ریاست هیئت والیبال استان فارس را بر عهده دارد، در پایان به تشریح برنامه‌های انجام شده توسط هیئت والیبال استان فارس تا پیش از شیوع کرونا پرداخت و گفت: اگر این یک سال کرونا را حذف کنیم، یکی از دوره‌های درخشان‌ والیبال فارس را تجربه کرده ایم. شرایط بسیار بغرنج اقتصادی همه حوزه‌ها را تحت تأثیر قرار داده و بر ورزش هم بی تأثیر نبود؛ اما به لطف کمک‌های فدراسیون، اداره کل ورزش و جوانان و منابع خیران و علاقه‌مندان به والیبال، اکثر برنامه‌ها و وظایف هیئت در ابعاد آموزشی و ورزشی اجرایی شد. وی خبر از اعزام تیم‌ها به مسابقات کشوری و کسب مقام اول کشوری توسط تیم نوجوانان فارس داد و افزود: برگزاری مسابقات استانی والیبال ساحلی و انتخاب نفرات برتر و برگزاری مسابقات دسته اول آقایان با شرکت 13 تیم در شهرستان داراب و برگزاری مسابقات لیگ برتر استان به صورت رفت و برگشت با شرکت 8 تیم از شهرستان‌های فارس از دیگر فعالیت‌های ورزشی این هیئت است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی