[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

فارس کویر می‌شود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، کویرنورد و کویرشناس نامی ایران که به منظور همراهی با «محمد درویش»، فعال بین المللی محیط زیست در تور سه روزه و تخصصی ارسنجان گردی شرکت و به ارسنجان فارس سفر کرده بود، با تقدیر از اجرای مناسب و حساب شده برنامه‌های ارسنجان گردی و دیدار از تالاب‌ها و چشمه‌ها و قنوات این شهرستان توسط تیم برنامه ریزی سفر استاد درویش به سرپرستی «حسین یارمحمودی»، مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و مجموعه گردشگری «خانه باغ گل‌ها» در ارسنجان، با انتقاد از توجه عمومی به اهمیت حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست انسانی و جانوری، خواستار عزمی ملی برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شناخت بهتر و بیشتر کویر و رصد اخبار و فعالیت‌های کویرنوردان و کویرشناسان در ایران شد.
«بهمن ایزدی» با یادکردی از خدمات و سجایای اخلاقی و رفتاری زنده یاد مهندس سیدحسام حسینی ارسنجانی، مدیرکل فقید سازمان محیط زیست استان فارس و ادای احترام و قرائت فاتحه بر مزار آن مرد نام آشنای طبیعت و مدیر محبوب و مردمی، اقدام خردمندان دغدغه مند محیط زیست و تشکل‌های مردمی دوستدار میراث فرهنگی و انجمن‌های زیست محیطی ارسنجان در ایجاد حلقه ای از روشنفکران حامی و محافظ طبیعت و اجرای برنامه‌های فاخر فرهنگی و پژوهشی نظیر تور تخصصی و رایگان ارسنجان گردی در سه شبانه روز متوالی را اقدامی شایسته و بی نظیر در بین مجموعه تشکل‌های دوستدار محیط زیست و منابع طبیعی فارس دانسته و اظهار داشت: چرا باید بختگان زیبا که متعلق به همه مردم ایران و بلکه متعلق به کل بشریت ساکن بر کره خاکی است، این وضعیت بد و این سرانجام ناگوار را داشته باشد؟ نه تنها بختگان، بلکه تالاب‌های پریشان، ارژن، کافتر، طشک و دیگر تالاب‌های ما و دریاچه‌های ما با سرعت هرچه تمام‌تر در حال خشکیده شدن و کویری شدن هستند.
ایزدی با اظهار تأسف از تخریب گسترده و تغییر کاربری‌های بی حساب و کتاب زمین‌های اطراف بختگان و طشک و گمبان در منطقه ارسنجان همچون سایر مناطق فارس افزود: بسیاری از اراضی ملی منطقه ارسنجان و توابع آن به صورت غیرقانونی به عرصه‌های خصوصی و بعضاً باغات شخصی و زمین‌های زراعی تبدیل شده است.زمین‌های منابع طبیعی و مراتع ملی که بسیاری از آنها در سال‌های اخیر جزو ایل راه‌های عشایر کوچنده طایفه جشنی و اعراب باصری و... محسوب می‌شدند، با تغییر کاربری‌ها موجب شده‌اند که شکل ناحیه‌ ای طبیعی و کارکرد‌های اکولوژیک و هیدرولوژیک آن مناطق به شدت آسیب ببیند. وی بیان داشت: از سالیان گذشته تاکنون، تحت لوای معدن کاوی‌ها، تصرف اراضی، ایجاد راه‌های مواصلاتی توسط متخلفان، موجب شده که تعادلات اکولوژیکی حریم و بستر بختگان و گمبان در ارسنجان و ارتفاعات پیرامونی آن به شدت خسارت ببیند. آتش زدن مکرر جنگل‌های بنه و بادام و پوشش گیاهی که در واقع از عرصه‌هایی هستند که مالکیت ملی دارند، از جمله شگردهای سودجویان در بخش‌هایی از جنگل‌های شرق و غرب ارسنجان است.
اجرای تور ارسنجان‌گردی با رویکرد حفظ محیط‌زیست، اقدامی ارزشمند است
این فعال محیط زیست تأکید کرد: درخت و درختچه‌های جنگلی مانند بادام وحشی، زالزالک، کیکم یا سرو کوهی که نقش مؤثری در تعادل آب و هوا دارند، به دلیل دستکاری‌ها در کوه و دامنه‌ها و مراتع فارس و چرای بی رویه دام به شدت آسیب دیده‌اند و حتی برخی از درخت‌های بنه و بادام کوهی با عمری بعضاً چند ده ساله که در ایجاد توازن و تعادل شرایط طبیعی محیط، نقش ارزشمندی دارند، یا خشکیده‌اند یا در مسیر خشکیدگی قرار گرفته‌اند. وی تصریح کرد: کوه سیاه، ارتفاعات کوه خم و... در خود آبخوان‌های پراهمیتی در تأمین آب موردنیاز ارسنجان و توابع و آباده طشک و روستاهای حریم دریاچه بختگان دارند و همچنین کانال ورودی هوای پاک به دشت سرسبز ارسنجان محسوب می‌شوند. کویرنورد ایرانی با بیان اینکه در سابق ارسنجان و جنگل‌ها و کوه‌های آن محلی برای شکار انواع حیوانات وحشی بوده، یادآور شد: شکار بی رویه در کوه سیاه و دیگر کوه‌های ارسنجان و توابع آن و جنگل‌های چهارسوی شرق، غرب، شمال و جنوب این شهرستان در سالیان اخیر باعث رو به انقراض قرار گرفتن حیواناتی مثل کل و بز که بزرگ‌ترین پستانداران این منطقه هستند، شده و به علاوه روند رو به انقراض پرندگانی مانند کبک و تیهو و… را در این منطقه شاهدیم.
بهمن ایزدی در پایان با قدردانی از همت والای ارسنجانی‌ها در اجرای برنامه‌های پیشگیرانه برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی و جنگل‌ها، حضور سبز دکتر درویش در ارسنجان و بازدیدهای وی و کاوشگران تاریخی و میراثی و حافظان محیط زیست و منابع طبیعی در ارسنجان و گمبان و دریاچه بختگان را به فال نیک گرفته و اظهار امیدواری کرد با اجرای برنامه‌های آموزشی و کمک گرفتن از سلایق فکری و ظرافت‌های هنری بانوان، خردسالان، صاحبان تجربه و پیشکسوتانی همچون آقایان دکتر ناظم السادات و مهندس شیرازی که دو تن از چهره‌های ملی در حوزه حفظ محیط زیست بوده و هستند و به مدد فرهنگ سازی توسط دبیران و آموزگاران و ادیبانی همچون دکتر مجید اسکندری و اکبر اسکندری و خیران صاحب نامی همچون حاج ابراهیمی و حاج یارمحمودی و... این شهرستان پایگاه و پایلوتی برای انجام فعالیت‌های ارزشمند و ماندگار در حوزه نگاهبانی از محیط زیست و منابع ملی، تالاب‌ها، چشمه‌ها و احیای قنوات گردند. 
لازم به یادآوری است در این برنامه اساتید دیگری همچون محمد هادی بینازاده عضو شورای هماهنگی تشکل‌های زیست محیطی فارس و امید فروردین قنات پژوه و فعال محیط زیست، دکتر بهمن ایزدی بانی ثبت کویر لوت و مبدع طرح‌های نوین حوزه محیط زیست و تالاب‌های کشور را همراهی نمودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی