[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

سخنگوی دولت: آمریکا و ۳ کشور اروپایی از فرصت کوتاه باقی‌مانده استفاده کنند، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی دولت گفت: توقف اجرای داوطلبانه پروتکل به معنای قطع همکاری با آژانس نیست. این همکاری ادامه خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران قطعاً طی نامه ای همه موارد را از قبل به اطلاع آژانس خواهد رساند.
به گزارش ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود گفت: دولت بر مبنای تفسیر اصیل از استقلال و دوری از سیاست‌های انزواگرایانه کار خود را در این زمینه پیش برده است و حتی ذره‌ای از استقلال سیاسی کشور را در جهان مخدوش نکرده است.
ربیعی یادآور شد: دولت یازدهم و دوازدهم با همه توان و تدبیر تمام تلاش خود را برای اجرایی ساختن آرمان‌های شناخته شده انقلاب اسلامی در خصوص استقلال و آزادی و جمهوریتی در پرتو آموزه‌های اسلامی و دو حق سرنوشت مهم، حق تعیین سرنوشت مردم در داخل و در عرصه‌های جهانی و بین المللی به کار برده است.
وی ادامه داد: دولت بر مبنای یک تفسیر اصیل برای تحقق معنای واقعی استقلال و اجتناب از مترادف گرفتن استقلال یا انزوا از وابسته شدن کشور یا افزایش تأثیرگذاری خارجی‌ها و تسلیم شدن در مقابل یاغی گری مقاومت و با برنامه ریزی‌های صحیح، منطقی و عقلانی در استقلال ایران پافشاری داشتند.
سخنگوی دولت گفت: امروز ما تحت تأثیر کشوری قرار نداریم و هم جهان ایران را دارای کشوری با منطق و صاحب حق می‌شناسد.
وی تصریح کرد: سه شکست دولت یاغی آمریکا در شورای امنیت و دو شکست در دادگاه لاهه و یک شکست در آژانس بین المللی در دولت دوازدهم، بدون اینکه ذره ای از استقلال سیاسی ما در جهان مخدوش شود، اتفاق افتاد و همچنین برای استقلال اقتصادی به رغم تحریم‌ها و جنگ اقتصادی ظالمانه به نوعی به افزایش رشد و مقاومت در مقابل این فشارها هم دست یافتیم.
ربیعی ادامه داد: هرچند حاشیه سازی‌های زیاد مجالی نداد تا داستان‌های مقاومت به درستی روایت شود. امروز دولت با وقوف به نگرانی و مشکلات زندگی مردم همه تلاش خود را برای کاهش مشکلات به کار بسته و معتقد است باید بتوانیم حقوق ملت ایران را از ناقضان آن بستاند و تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق به کار گیرد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت اعتدالی در مقابل دو جریان افراط و تفریط و دو تحریف از استقلال انزوا و وابستگی سیاسی حرکتی متعادل را سامان داد، گفت: دولت دوازدهم با مفهوم تعامل سازنده با جهان که انعکاسی از تفسیر اعتدالی از استقلال است، با جهان ارتباط برقرار کرد و به این ترتیب همه کوشش‌های آمریکایی‌صهیونیستی برای مشروعیت بخشی بین المللی به تحریم ظالمانه و ضد ایرانی را خنثی و بر ضد خود بدل کرد. وی یادآور شد: دولت تا پایان کار خود سه امر تعامل سازنده با جهان در مقابل دو افراط و تفریط انزوا و وابستگی و تسلیم شدن و در عرصه داخلی سیاست مشارکت حداکثری در مقابل دو افراط و تفریط هرج و مرج طلب و عدم مشارکت را دنبال خواهد کرد. ربیعی با بیان اینکه در زمینه اقتصاد دولت با یک آغاز خوب و برنامه توسعه ای و رشد اقتصادی مناسب شروع به کار کرد، گفت: تا سال ۹۷ روند رشد و ثبات اقتصادی قابل قبول و تورم نزدیک به تک رقمی و توسعه زیرساخت‌های اثرگذار بر آینده به کار خود ادامه داد، اما تحولات جهانی با یاغی ترین دولتی طرف شد که آنچنان عرصه را بر اقتصاد ایران تنگ کرد تا ایران را بر مبنای یک خیال واهی وادار به تسلیم و عدم استقلال و آزادی بکشاند؛ اما در این میان دولت با کاستن فشار تحریم بر زندگی مردم و افزایش زیرساخت‌های توسعه برای نسل آینده در مقابل بی عملی و عقب گرد اقتصادی و همراه با حفظ استقلال کشور کار خود را دنبال کرد. سخنگوی دولت تأکید کرد: در این میان دولت با یک صبر و سکوت از سر دلسوزی برای آرام نگه داشتن فضای جامعه و نگران نکردن مردم و پرهیز از تلخی ذائقه مردم به دور از حاشیه سازی‌ها به کار خود ادامه می‌دهد. به تجربه مطمئنم ما در پایان دولت پس از عبور از سختی‌ها وضع بهتری از جنبه اقتصادی در پیش رو خواهیم داشت. وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که در جلسات متعدد دولت مورد بحث قرار می‌گرفت مسائل مختلف استان‌های مرزی و برخی استان‌ها که مسائل از قبل حل نشده متعددی دارند، بوده است، اظهار کرد: استان خوزستان با توجه به مقاومت هشت ساله مردم و نقش آنها در امنیت و سرافرازی ایران همواره برای دولت پر اهمیت بوده است و به منظور حل مسئله فاضلاب در شهرهای استان خوزستان و کمک به طرح‌های آب رسانی روستایی تفاهمنامه ای بین وزارت نیرو و هشت بانک برای هشت شهر در استان خوزستان روز شنبه ۲۵ بهمن ماه امضا شد.
ربیعی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه، ۱۹۴۰میلیارد تومان برای فاضلاب و ۲۵۰میلیارد تومان برای آب رسانی روستایی در مجموع ۲۱۹۰میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شد. سخنگوی دولت همچنین با اشاره به جلسه ستاد اقتصادی دولت، گفت: روز یکشنبه رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از جلسه ای که با جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شده بود ارائه دادند و به همین منظور هیئت دولت جهت تأمین نظر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، بررسی و اصلاح آن را در دستور کار خود قرار داد.
ربیعی تأکید کرد: بودجه در سقف کل ۸۵۴.۶هزار میلیارد تومان قرار گرفت که از ۲۶۲.۶ واگذاری دارایی‌های مالی و ۲۲۵.۱ واگذاری دارایی‌های سرمایه ای و ۳۶۶.۹ سایر درآمدها و به اندازه ۴۰هزار میلیارد تومان صرفه جویی لحاظ شد.
وی یادآور شد: تلاش شده است تا موارد مهم اختلافی به نحوی مورد توجه قرار گیرد و در یک تفاهم دوجانبه اصلاح شود. امیدواریم نمایندگان محترم با درک محدودیت‌ها و شرایط کشور به کلیات آن رأی مثبت دهند و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حرکت با تفاهم و همراهی با دولت سپاسگزاری می‌کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی