[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۹
  • دوره جدید

سناریوی آب جان گرفت ، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: انتقال آب دریا به فارس در راستای تأمین زیرساخت‌های توسعه استان، مدیریت تولید، توزیع و مصرف صروری و لازم الاجراست. به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی حوزه عمرانی استانداری فارس، محمود رضایی به موضوع خشک سالی‌های پی در پی در سال‌های اخیر، روند افزایش جمعیت استان و همچنین افزایش هزینه تولید و انتقال آب در آینده اشاره و عنوان کرد: فارس یک استان خشک است که ۱۱ سال خشک سالی را پشت سر گذاشته و امسال نیز میزان بارندگی نسبت به سال گذشته در این استان کاهش محسوسی را تجربه کرده است. در این راستا و ‌به دلیل خشک سالی‌های متوالی، مسئله تأمین آب به عنوان اولین معضل استان فارس مطرح است. به گفته وی قطعاً میزان مصرف آب در حوزه آشامیدنی، صنعت و کشاورزی در سال‌های آینده سیر افزایشی نیز خواهد داشت.
به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر در ایران نسبت به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، تعداد اندکی دستگاه‌های شیرین کننده و برداشت آب از خلیج فارس موجود است، گفت: استفاده از آب دریا برای ما ضروری و اجتناب ناپذیر است و در همین راستا برای انتقال سالانه حدود ۳۰۰میلیون مترمکعب آب دریا به این استان از وزارت نیرو مجوز گرفته‌ایم.
رضایی اظهار کرد: در این مورد به شرکت آب منطقه‌ای استان فارس نیز اعلام شده که فراخوان دهد تا با مصرف کنندگان و خریداران آب که عمدتاً صنایع بزرگ مانند فولاد، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و مناطق صنعتی کنسرسیومی هستند، روی قیمت آب توافق شود. به دنبال این انجام این توافقات، شرکت مجری این کار نیز انتخاب و عملیات اجرایی پروژه به شیراز و چند شهرستان فارس آغاز خواهد شد.
وی ادامه دا‌د: در فاز نخست، عملیات اجرایی برای انتقال ۱۵ میلیون مترمکعب آب به منطقه ویژه انرژی بر لامرد و پارسیان توسط بخش خصوصی آغاز شده اما بحث ما انتقال آب به مرکز استان و چند شهرستان‌ دیگر فارس است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس خاطرنشان کرد: آبی که در حال حاضر به مصارف صنعتی و شرب اختصاص می‌یابد، با قیمت پایین عرضه می‌شود؛ اما از آنجا که شیرین سازی و انتقال آب دریا بسیار هزینه بر است، حتماً باید مصرف کننده قطعی برای آن وجود داشته باشد.
رضایی البته سامان دهی و استفاده از آب‌های موجود در استان را دارای اولویت دانست و گفت: همزمان با استفاده بهینه از آب‌های موجود موضوع انتقال آب دریا را نیز به عنوان موضوعی راهبردی در تأمین مصارف شرب و صنعت استان پیگیری می‌کنیم.
وی با یادآوری اینکه پروژه انتقال آب از دریا به استان فارس در گام نخست با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی آغاز شد، اظهار کرد: در طول سال‌های اخیر برای غلبه بر مشکل کم آبی اقداماتی خوبی از جمله ساخت سد در فارس انجام و در این راستا تعداد سدهای بهره‌برداری شده در استان به ۹ سد رسیده است. ضمن اینکه ۴ سد نیز در دست اجراست و در آینده ای نزدیک به بهره برداری می‌رسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی