[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

انتقال كارخانه روغن‌نباتی شیراز خواسته اهالی از شهردار - جا‌به‌جایی بزرگ، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - گروه خبر  

بحث انتقال کارخانه روغن نباتی شیراز از دیرباز میان مسئولان و اهالی منطقه روغن نباتی داغ بوده است. مهمترین بخش این مبحث که در حوزه محیط زیست است به گفته مسئولان وقت محیط زیست استان با نصب فیلترهای پیشرفته و بهبود خطوط تولید کارخانه رفع گردیده است. در حالی که ساکنان این منطقه هنوز نسبت به وجود خطرات زیست محیطی این کارخانه در منطقه سکونتی خود معترض هستند. آتش سوزی‌های صورت گرفته در کارخانه نیز تاکنون چندین بار آژیر هشدار را به صدا درآورده اما گویی صدای این آژیر تنها تا چند روز پس از حادثه بلند بوده است و پس از آن سکوت مطلق بر فضای انتقال کارخانه حکمفرما شده است. انتقال کارخانه ها از فضای شهری به مناطق صنعتی سال هاست که از سوی متولیان شهر دنبال می‌شود و هنوز گویی اندر خم یک کوچه است. تا پیش از این نیز بارها جلسات مختلف میان مسئولان شهری و مدیران کارخانه جهت انتقال آن به خارج از شهر برگزار گردیده است که متاسفانه خروجی این جلسات نتیجه دلخواه اهالی نبوده است. مطابق بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها همه صنایع آلاینده درون شهر باید به خارج از شهر منتقل شوند و این انتقال نیز بایستی پس از تصویب در کمیسیون‌های مشخص صورت پذیرد و چنانچه رای کمیسیون مبنی بر تأیید نظر شهرداری باشد و یا صاحب ملک به موقع اعتراض نکرده یا در مهلت مقرر شخصا اقدام نکند شهرداری به وسیله مامورین خود رأسا اقدام خواهد نمود‌. اگرچه انتقال کارخانه ای همچون روغن نباتی شیراز کار آسانی نخواهد بود اما چنانچه در شیراز حلقه مفقوده مدیریت واحد شهری وجود می‌داشت وقت و زمان صرف شده برای هماهنگی دستگاه‌های ذیربط صرف انتقال آن به مکان مناسبی می‌شد. روز گذشته نیز شهردار شیراز که در جمع نمازگزاران مسجد حجت ابن الحسن(ع) در محله روغن نباتی شیراز حضور یافته بود، بخش عمده مطالبات آنان را در زمینه انتقال کارخانه روغن نباتی شیراز از محل سکونت آنان دید. شهردار شیراز که اعتقاد دارد وجود كارخانه روغن نباتی در مركز این كلان‌شهر یك خطر بالقوه برای شهروندان محسوب می‌شود‌، از تلاش‌های شورا و شهرداری برای انتقال این كارخانه تا نهایی شدن موضوع خبر داد. مهندس علیرضا پاك‌فطرت دغدغه شهروندان خصوصاً ساكنان اطراف كارخانه روغن‌نباتی را بجا دانست و تاكید كرد: شورا و شهرداری نیز در این دغدغه با مردم سهیم است.
وی با تصریح اینكه كارخانه روغن‌نباتی باید از شیراز خارج شود، گفت: شهرداری با تغییر كاربری محل كنونی این كارخانه موافق و حاضر است در اراضی سهم شهرداری، فضای فرهنگی، رفاهی و گردشگری همخوان با محدوده حافظیه ایجاد كند.
شهردار شیراز در عین حال با تاكید بر اینكه شهرداری از اختیار لازم در زمینه خارج كردن كارخانه روغن‌نباتی برخوردار نیست، گفت: متاسفانه در ایران به‌دلیل نبود مدیریت یكپارچه در شهرها، شهرداری‌ها در بعضی مسائل از اختیارات لازم و كافی برخوردار نیستند. او با بیان اینكه صاحبان كارخانه حتی از تسهیلات بانكی نیز برای احداث كارخانه جدید در شهرك صنعتی شیراز، بهره‌مند شده‌اند، گفت: شهرداری برای مواجهه با شرایط بحرانی در این كارخانه و وقوع حریق، آماده است و شیرهای هیدرانت مناسب نیز در محل نصب كرده است.
شهردار شیراز با یادآوری اینكه در گذشته نیز شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های بزرگی در كارخانه روغن‌نباتی بودیم كه اگر آمادگی آتش‌نشانان شیراز نبود، به یك فاجعه بزرگ بدل می‌شد، گفت: در صورت انفجار مخزن آمونیاك موجود در این كارخانه، بی‌تردید شاهد فاجعه‌ای بزرگ خواهیم بود زیرا آمونیاك موجب انجماد شعاع زیادی از محدوده مركز شیراز می‌شود.
او با تصریح اینكه امروز جان کارگران و حداقل 100 هزار شهروند ساکن در اطراف کارخانه روغن‌نباتی، مهمترین نكته برای مسئولان باید باشد، گفت: حاضر هستیم برای كارگران شاغل در این كارخانه تا زمان احداث كارخانه جدید یا اشتغال آنان در صنایع دیگر منطبق با تخصصشان، در مجموعه‌های وابسته به شهرداری شغل ایجاد كنیم. علیرضا پاك‌فطرت اضافه كرد: شورای شهر و شهرداری شیراز حاضر به هرگونه همكاری برای انتقال كارخانه روغن‌نباتی از مركز شیراز بوده است.
شهردار شیراز با اشاره به اینكه محله روغن‌نباتی، 20 شهید تقدیم نظام اسلامی كرده است، گفت: ما در مقابل تمام شهروندان خصوصاً خانواده‌های شهدا و ایثارگران گرانقدر مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم.
علیرضا پاك‌فطرت در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به هزینه‌های سنگین مدیریت كلان‌شهری نظیر شیراز گفت: امروز خرید یک دستگاه اتوبوس 600 میلیون تومان و احداث یك كیلومتر مترو 200 تا 220 میلیارد تومان برای شهرداری و شهر هزینه دارد. شهردار شیراز با تصریح اینكه تمام این هزینه‌ها طی سال‌های اخیر بر دوش شهرداری و در اصل شهروندان كلان‌شهرها قرار گرفته است، گفت: امروز تنها شاهد كمك‌های دولت در بحث مترو هستیم كه آن هم به تدریج كم و كمتر می‌شود. علیرضا پاك‌فطرت، مهمترین راهكار برای حل بسیاری از مشكلات كلان‌شهرها را تدوین و تصویب قانون مدیریت یكپارچه دانست و گفت: علی‌رغم آنكه تمام شهروندان مشكلات شهرها را از چشم شهرداری‌ می‌بینند، بخش اعظمی از مشكلات در محدوده اختیارات شهرداری و شورای شهر نیست. شهردار شیراز با اشاره به اینكه شهرداری حتی در بعضی موارد قادر به برخورد با تخلفات در زمینه احداث ساختمان‌ها نیز نبوده است، گفت: بارها شاهد بوده‌ایم كه شهرداری به واسطه یك تخلف بزرگ و ضایع شدن حق شهر، ساختمان یا مجموعه‌ای را پلمب كرده است اما افرادی به راحتی دستور فك پلمب گرفته‌اند. علیرضا پاك‌فطرت اعتقاد دارد كه امروز هنر شهرداری، ایجاد و توسعه تعامل بین دستگاه‌های خدمت‌رسان برای اعمال مدیریت مناسب در كلان‌شهرها است. شهردار شیراز همچنین به اجرای طرح‌های كلان عمرانی در 5 سال گذشته در این كلان‌شهر اشاره و خاطرنشان كرد: باید شیراز را از نگاه كسانی‌كه 5 سال قبل به این شهر سفر كرده‌اند و امروز بار دیگر به شیراز سفر می‌كنند، ارزیابی كرد تا عمق و گستره تحولات را دریافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی