[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

عشایر از کوچ زودهنگام پرهیز کنند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، مدیرکل امور عشایر فارس گفت: با توجه به سردسیر بودن مناطق ییلاقی و اعلام وضعیت بارش خوب در اسفند ماه توسط اداره هواشناسی و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا و کرونا همه تمهیدات لازم را در نظر بگیرند و از کوچ بهاره خارج از تقویم به شهرستان‌های ییلاقی خود داری کنند. 
روح الله بهرامی اظهار داشت: با توجه به اینکه در استان فارس 71 درصد مراتع در شهرستان‌های قشلاق و 21 درصد از مراتع در شهرستان‌های ییلاق می‌باشدو حجم زیادی از عشایر در ییلاق تعلیف دام انجام دهند، بنابراین از هر گونه کوچ زودهنگام و بدون برنامه که موجب از بین رفتن مراتع در شهرستان‌های ییلاقی می‌شود، پرهیز کنند. وی با توضیح اینکه تمهیداتی که در خصوص علوفه انجام گرفته تأمین علوفه، جو، کنسانتره توسط شرکت‌های تعاونی عشایری در حد امکان در اختیار عشایر در شهرستان‌های قشلاقی قرار گرفته تا عشایر به تعلیف دام بپردازند. 
وی افزود: با توجه به سرد بودن شهرستان‌های ییلاقی و تقویم بهاره کوچ که از سوی اداره کل منابع طبیعی تنظیم شده، از عشایر خواست تا در این مورد مهم همکاری لازم را با اداره کل امور عشایر فارس و اداره کل منابع طبیعی داشته باشند و تا گرم شدن هوا در مناطق ییلاقی و پشت سرگذاشتن سامانه سرما و بارشی و شرایط پیش رو از کوچ زودهنگام پرهیز کنند. 
مدیرکل امور عشایر فارس بیان کرد با توجه به تقویم کوچ بهاره، کوچ زمینی از 15 فروردین ماه و کوچ ماشینی از 23 اردیبهشت ماه انجام می‌شود. بهرامی با بیان اینکه دامداران عشایر موظف به پلاک کوبی، هویت گذاری دام و تهیه کارت تردد قبل از کوچ می‌باشند، افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می‌کند.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی