[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

کیفیت هوای شیراز، قابل‌قبول، روزنامه شیراز نوین

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس اعلام کرد، شاخص کیفیت هوای کلان شهر شیراز طی ٢۴ ساعت منتهی به ساعت ٨ صبح دیروز ٢٩ بهمن، عدد ۵۵ (وضعیت شاخص: قابل قبول) و در ساعت ٨ صبح دیروز، عدد ۴٢ (وضعیت شاخص: پاک) است. شاخص کیفیت هوا AQI، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می‌دهد که هر دسته به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می‌شود. این شش دسته به شرح زیر است: میزان AQI در این حالت بین صفر و ۵۰ است. کیفیت هوا رضایت بخش است و آلودگی هوا بی خطر یا کم خطر است.
قابل قبول: میزان AQI در این حالت بین ۵۱ تا ۱۰۰ است. کیفیت هوا قابل قبول است اگرچه بعضی از آلاینده‌ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد؛ به عنوان مثال کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه‌ای دارند ممکن است علائم تنفسی از خود بروز دهند.
ناسالم برای گروه‌های حساس: میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ و ۱۵۰ است. بعضی از افراد گروه‌های حساس ممکن است اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند. برای مثال مردمی که دارای بیماری ریه هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را از مواجهه با ازن متحمل می‌شوند، اما مردمی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را از مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند. ولی وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. ناسالم: هر فردی ممکن است اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ است، تجربه کند و اعضای گروه‌های حساس بیش از سایران اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می‌کنند. خیلی ناسالم: در این حالت AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار دارد و هشداری برای سلامتی به شمار می‌رود و بدین معنی است که هر کسی ممکن است اثرات جدی تری را بر سلامت خود تجربه کند. خطرناک: AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر است و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است و احتمال دارد تمام افراد جامعه تحت تأثیر قرار گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی