[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

فقط در قالب باشگاه های مجوز دار فعالیت کنید، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی - شیراز نوین
رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان فارس، از علاقمندان به این رشته ها خواهش می کند که «فقط در قالب باشگاه های مجوزدار» اقدام به کوهنوردی نمایند!
حمیدرضا ایزدی درباره فعالیت های این هیأت در دوران کرونا می گوید: کوهنوردی یک ورزش دسته جمعی است و به همین دلیل به خاطر رعایت پروتکل های بهداشتی، فعالیت های این رشته کم شده است. از سال گذشته تا کنون، حتی نتوانسته ایم یک مسابقه را برگزار کنیم تا همین اواخر که برای اولین بار و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی اما متأسفانه بدون حضور تماشاگر، مسابقات سنگ نوردی را برگزار کردیم. ما تمام سعی مان بر این است که شیوه نامه های بهداشتی به طور کامل رعایت شود و به کسی آسیبی نرسد.
وی درباره حوادثی که در بهمن ماه رخ داد و باعث از دست دادن دو کوهنورد و زخمی شدن دو کوهنورد دیگر شد، این چنین توضیح می دهد : اتفاقی که در کوه سرخ یا همان کوه قلات افتاد و در این کوه معمولاً اتفاق می افتد، به خاطر سه ویژگی خاص این کوه است. یکی اینکه جنس این کوه از نگاه زمین شناسی «کنگلومرا» است، یعنی دانه های شنی که به صورت فشرده به هم چسبیده شده اند ولی در حقیقت سست و ناپایدارند. این سنگ فشرده ای نیست که بشود از آن به عنوان یک گیره مناسب و محکم برای کوهنوردی استفاده کرد. یکی دیگر از موارد این کوه، دیواره ای بودن آن است. همانطور که از منظر شهر شیراز هم مشخص است، دیواره مرتفع و بلندی دارد و مسیرهای دستیابی به ارتفاعات از بین همین دیواره ها می گذرد. مورد بعدی که این مسأله را یک مقدار در فصل زمستان دوچندان هم می کند، این است که مسیر صعود به ارتفاعات بالای کوه قلات از جبهه شمالی این کوه استفاده می شود. جبهه شمالی در کوهستان ها اکثراً سایه دارند. در زمستان سایه بیشتری دارند، برف و نزولات آسمانی بیشتر آنجا ماندگاری دارند و بنابراین در زمستان مشاهده می کنید که برف و باران زیاد حتی باعث می شود که چشمه های بسیاری در این کوه یخ بزنند و همین هم یک عامل رخ دادن حوادث ناگوار است. 
ایزدی افزود: به حادثه پیش آمده اخیر نیز از دو بُعد می توان نگاه کر؛ یکی اینکه باید فعالیت‌های رسمی کوهنوردی در قالب باشگاه های رسمی کوهنوردی انجام شود. باشگاه های رسمی کوهنوردی، مجموعه هایی هستند که از فدراسیون کوهنوردی و اداره ورزش و جوانان هر استان، مجوز گرفته اند. یکی از ابتدایی ترین مواردی که بایستی باشگاه ها داشته باشند تا بتوانند مجوز بگیرند، داشتن مربی است. باشگاه ها طبق شیوه نامه هایی که از طرف فدراسیون ابلاغ می شود، ملزم هستند که در هر برنامه ای، مربی مخصوص همان برنامه یا رشته را داشته باشند. درباره این اتفاق اخیر باید از منظر حقوقی صحبت کنیم. یکی اینکه این عزیزان، اصلاً عضو هیچ باشگاهی نبوده اند. ما اواخر هفته شاهد خیل عظیمی از دوستداران طبیعت هستیم که از کوه های اطراف شیراز یا شهرستان های مختلف صعود می کنند و از این مواهب طبیعی لذت می برند، اما بایستی حتماً به یاد داشته باشیم که اگر بخواهیم به محلی که کوهنوردی حرفه ای است پا بگذاریم، حتماً باید در قالب باشگاه های کوهنوردی و صعودهای ورزشی قرار گرفته باشیم. خب این دوستان متأسفانه عضو این باشگاه های مجوز دار نبودند. زیاد می بینیم که افراد به صورت دوستانه به کوه می روند که باید نام آنها را طبیعت دوست یا طبیعت گرد گذاشت، اما کوهنورد کسی است که در قالب باشگاه ها و به صورت رسمی فعالیت می کند. 
او درباره حادثه دوم بهمن ماه نیز گفت: حادثه دوم نیز به دلیل همین مشکل رخ داد، یعنی همان ویژگی های کوه قلات. متأسفانه اگر بدون تجهیزات و بدون حضور یک گروه کوهنوردی دارای مجوز بخواهند اقدام به صعود کنند، احتمال این که گرفتار چنین حوادثی شوند زیاد است. من از دوست داران طبیعت خواهش می کنم که به وبگاه رسمی هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی فارس مراجعه کنند.در این وبگاه، آدرس تمامی باشگاه های کوهنوردی و صعودهای ورزشی که در شهرستان های مختلف هم پراکنده هستند، وجود دارد. می توانند تماس بگیرند و عضو یکی از این باشگاه ها شوند. با خیال راحت آموزش های لازم را ببینند و بتوانند از طبیعت زیبای استان و ایران، استفاده لازم را ببرند، ضمن اینکه در همان ابتدای کار بیمه می‌شوند. قاعدتاً بیمه ورزشی اولین شرط حضور در برنامه های کوهنوردی است،ضمن اینکه به تناسب نوع برنامه، بیمه های تکمیلی نیز برای آنها انجام می شود.
ایزدی درباره حوادثی که هر ساله در دره ها و رودخانه هم رخ می دهد گفت: گردشگران طبیعت در قالب گروه های غیررسمی به مناطق دره مانند و خطرناک می روند که جانشان را به خطر می‌اندازد. رودخانه و جریان های آبی، بسیار خطرناک و خشن هستند. یکی از رشته های مربیگری ورزشی ما در کوهنوردی و صعودهای ورزشی، مربیگری دره نوردی است. تمام این مربی گری ها را اگر بخواهیم مدرکش را بگیریم، باید 10 تا 13 پیش نیاز را طی کنیم که 2 تا 3 سال زمان می برد. یکی از رشته هایی که بسیار تخصصی است و بایستی با اطلاعات کامل پای در این گونه مسیرها گذاشت، دره نوردی است. رودخانه ها دارای جریان های بسیار خطرناکی هستند. جریانات ناشناخته و هیدرولیکی که ممکن است شما روی سطح آب ببینید جریان آرامی وجود دارد اما پایین آن به دلیل پستی و بلندی های کف رودخانه، ممکن است گرداب هایی وجود داشته باشد و برای فرد خطرآفرین باشد. خواهش من این است که با توجه به اینکه ما چندین رودخانه پرآب و مفرح و در عین حال خشن در استان فارس داریم که هر ساله قربانی هایی را می گیرد، به هیچ عنوان با گروه‌های فاقد مجوز وارد این دره ها نشوند تا خدای نکرده اسیر اتفاقات ناگوار نشوند. 
ما در باشگاه های رسمی، با لوازم خاصی که برای رشته دره نوردی داریم، تیم های خودمان را با بیشترین ایمنی تجهیز و اعزام می‌کنیم تا بتوانند با لذت این دره ها را بپیمایند و به سلامت هم بیرون بیایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی