[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

مطالبه‌گری، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

چرا ملت باید برای گرفتن حق و حقوق خود تجمع کنند؟ چرا مدیران مربوطه در اتاق شیشه‌ای حضور ندارند؟ چند روز پیش همایش حراست‌ها با حضور استاندار فارس برگزار شد و مهم‌ترین سؤال در محاق باقی ماند؛ چرا حراست‌ها با توجه به وظایف ذاتی خود، اعمال نظارت بر رفتار مدیران را به حاشیه برده‌اند؟
چرا سازمان بازرسی نظارت بر رفتار مدیران را به حاشیه برده است؟ چرا پیش از انتخابات مجلس نمایندگان فعلی و انقلابی شعار سوءمدیریت می‌دادند و بعد از انتخابات سکوت کردند؟ چرا اقتصاد را سیاسی کردیم و ابزاری برای پاسخ‌گویی باقی نگذاشتیم؟

چرا تولید به جای تدبیر اقتصادی دچار تدبیر قضائی شده است؟ و اینکه چرا اقتصاد کشور با همه توان ذاتی درگیر کمبودها و کاستی‌ها و بی تدبیری است؟ آیا کسی هست پاسخ این سؤال مختصر را بدهد؟
وقتی بزرگ‌ترین سازمان بیمه ای کشور قادر به تأمین نیازهای جامعه هدف خود نیست، بدان معناست که اقتصاد کشور فلج است و آمارهایی که از سوی مدیران خوش نشین اعلام می‌شود، با واقعیت مطابقت ندارد. سازمان تأمین اجتماعی صندوقی بزرگ و سرمایه گذار است که باید با برنامه ریزی خاص خود در روزهای بحرانی حامی جامعه هدف خود باشد. اینکه منابع نداریم و طلبکاریم و جیبمان خالی است، خیمه شب بازی است؛ چراکه این سازمان بر اساس وظیفه خود یک سازمان سرمایه گذار است که باید با منابع موجود که از دسترنج کارگران تجمیع شده، ثروت خود را در جهت زایش سرمایه به کار گیری می‌کرده که با توجه به اقدامات گذشته، باید این اتفاق می‌افتاده و قطعاً این روند به زایش سرمایه منتج‌ شده است؛ اما عدم توان در حفظ و حراست از منابع باعث دست کجی‌ها و دخل و تصرف دیگران شده است. برای این سازمان چه اولویتی بالاتر از حفظ منافع ذی نفعان می‌باشد؟ آیا سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد دولتی است یا یک مجموعه بزرگ بیمه ای و حمایتی با سرمایه کارگری؟ مطابق قانون و بدون تجمع کارگران باید همسان سازی حقوق ذی نفعان به طور سالانه برابر اعلام نرخ تورم و خط فقر اعمال شود و باید دید چه مانعی بر سر راه اعمال قانون با این همه چانه زنی وجود دارد.
پر واضح است که تشکل‌های کارگری نیز در تمام این سال‌ها و حضور در مجلس اما دچار آلودگی شدیدی به مافیای قدرت و ثروت شده اند وگرنه چرا باید اعمال قانون در این بخش با تأخیر یا فراموشی همراه شود؟ لزوم پیگیری مسائل اجتماعی و اقتصادی که با معیشت مردم سر و کار دارد بر کسی پوشیده نیست، اما باید میزان توجهات و دلسوزی را ارزیابی کرد و در مرحله دوم کمیته ای مشغول پیگیری مصوبات و اجرای مر قانون در مجلس، دولت و همچنین تشکل‌های کارگری شود تا اعمال قانون روی زمین نماند و دچار فراموشی و مرور زمان نشود. وجود نیروهای بسیج در بدنه کارگری بزرگ‌ترین پتانسیل و امتیاز است و می‌طلبد بسیج در این وادی به صورت کاملاً تخصصی وارد عمل شود و بسیج کارگری در کنار بسیج حقوق دانان و وکلا و نیز متخصصان از حقوق جمعی کارگران دفاع کنند. به طور حتم در وجود توان و امکانات کاستی وجود ندارد اما باید در اراده‌ها شک کرد که چه عاملی باعث فرونشست اراده در مسیر احقاق حقوق کارگران می‌شود.
ذکر این نکته که نظام سرمایه داری و استثماری از انقلاب ۵۷ به این طرف کاملاً طرد و منحوس شده، این مهم را موردتوجه قرار می‌دهد که چرا همچنان سرمایه داران رأی غالبی نسبت به ضعفا دارند. مهم‌ترین راهکار پیشنهادی، تشکیل کمیته‌های پیگیری وعده‌های اقتصادی و معیشتی است و نمایندگان مردم باید با تمرکز در حل مسائل پیش آمده با صلابت عمل کنند و معیشت ملت را در صدر امور خود قرار دهند و از دخالت در اموری که در حوزه عمل آنان نیست، پرهیز کنند و مصلحت ملت را در اولویت قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی