[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

توافق ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

شاید گره‌ها در حال بازگشایی است اما همان‌طور که در مقالات گذشته عنوان کردیم، نیازمند توافق داخلی هستیم که مقدم بر توافقات خارجی است.
امروز اگر روند بازگشت به توافقات بین‌المللی کند است، روند توافقات داخلی چه در ایران و چه در آمریکا نیز به واسطه تغییر برخی سیاست‌ها، کند است و باید دید دول خارجی چگونه محاسبات جدید خود را با توجه به حفظ منافع موجود انجام خواهند داد.
بدون شک نگاه به مرز‌های جغرافیایی و تغییرات عمده در آن با توجه به سیاست‌های اقتصادی، تأثیرات مهمی در تصمیمات فردا دارد...

هرچند در این زمانه بنای مقبولیت حکومت‌ها بر تسهیل روند اقتصادی و رفاهیت مردم گذاشته شده است، حکومت‌ها سعی می‌کنند جنگ اقتصادی را به آرامش نزدیک کنند و از این طریق التهابات اجتماعی را فرونشانند؛ چراکه التهاب اجتماعی اقتصادی که ریشه در سیاست، سیاست بازان و نه سیاست مداران دارد، می‌تواند از درون بحران آفرین باشد و ایستادگی سیاست‌ها را دچار تزلزل کند.
ما برای دستیابی به این تعادل باید مشکلات داخلی را حل و فصل کنیم. آنچه روشن است، برجام تصمیم حاکمیتی بوده و مشارکت کنندگان در خط مقدم مذاکرات با برنامه و اتفاق نظر، سربازی کرده اند؛ چراکه نمی‌توان ادعا کرد رشته سیاست‌های نظام دست دکتر ظریف بوده یا مذاکرات تنها در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی کلید خورده و نباید به موضوع ساده لوحانه نگاه کرد. وزارت امور خارجه کشورمان تنها کانال موثق و رسمی تعاملات بین المللی است و باید سیاست‌های خارجی نظام را از این مسیر دنبال کرد و از تشتت آرا پرهیز نمود. هرچند، چندصدایی در کشور بسیار مهم و حائز اهمیت است، اما نباید این تشتت را به تشنج داخلی تبدیل کرد. کشور دارای صاحب نظرانی است که در وهله نخست استقلال کشور و حفظ معیارهای انقلابی و اسلامی را در نظر دارند؛ اصولی که با خون هزاران هزار شهید تثبیت شده و هیچ گاه قابل معامله نیست؛ مگر افرادی بخواهند اصل ماجرا را به خاطر منافع شخصی وارونه نشان دهند.
کشور به لحاظ اقتصادی و ایضاً معیشت ملت دچار بحران و شرایط خاصی است. نگاه به درون و درون زا بودن مطلبی است که باید مورد توجه قرار گیرد و نیاز به تعامل با ملل جهان، یک مطلب دیگر که در عین استقلال طلبی باید مورد توجه قرار گیرد.
سال ۲۰۱۸ میلادی در ماه مه در یک اقدام خودسرانه از سوی دولت وقت آمریکا توافق برجام دچار آسیب شد و سیزده کشور از ۱۵ کشور ادعای وزیر امور خارجه آمریکا را در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد وجاهت قانونی دانستند اما آمریکا از حق وتوی خود استفاده کرد و سایران را وادار به ورود به عرصه مکانیسم ماشه کرد.
حالا دوباره نباید شاهد اقدامات خودسرانه بین طرف‌های برجامی باشیم و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند رفع تمامی تحریم‌ها در عمل شرط بازگشت به برجام است و این فصل الخطاب برای تمامی نیروهای داخلی است و چراغی برای هدایت دول خارجی برای بازگشت به توافق است؛ هدایتی بدون هیچ شرط و بهانه ای.
لغو تمامی تحریم‌ها در عمل و بازگشت ایران به تعهداتش، هرچند برابر تأیید تمامی ناظران، ایران از برجام‌ خارج نشده که بازگردد و به تمامی تعهداتش پایبند است.
گروه‌های سیاست باز داخلی نیز در مدار این فصل الخطاب قرار گیرند و از اظهارات غیرکارشناسی پرهیز کنند تا منافع ملی را تأمین کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی