[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

معاون شهردار شیراز مطرح کرد: شهر انسان‌دوست منطبق بر مبانی خدامحوری است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز گفت: حمایت‌های مادی و معنوی از جامعه هنرمندان با توسل به راهکارهای متنوعی ادامه می‌یابد. دکتر مرتضی جعفری ظهر دیروز شنبه دوم اسفند در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به خرید ۲۷ اثر فاخر از هنرمندان با اعتباری بالغ بر ۵۰۰میلیون تومان خاطرنشان کرد: قراردادهایی با نویسندگان با موضوع معرفی فرهنگ و فلسفه شهر شیراز برای تولید محتوا در قالب کتاب منعقد شده که بسیاری از آنها در روز شیراز رونمایی می‌شود. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه شهر انسان محور بر مبنای آموزه‌های خدامحوری بنا شده، گفت: انسان‌ محوری راهکاری برای مقابله با خودرومحوری در شهرهای بزرگ است. شهر انسان محور در مقابل شهر خودرومحور مطرح شده و بر اساس آن باید فضای محیطی شهر برای لذت بردن بیشتر شهروندان فراهم شود؛ انسانی که در شهر انسان محور مد نظر قرار دارد، یک انسان فرهنگی و مؤمن است.
 برنامه‌های فاخر در مناسبت‌های ملی‌مذهبی
او همچنین با بیان اینکه عملکرد شهرداری شیراز در زمینه تولید محتوا و فضاسازی در مناسبت‌های مختلف ملی، فرهنگی، انقلابی و مذهبی چندین برابر سال‌های گذشته بوده است، گفت: در ماه محرم ابتکاری مبنی بر عزاداری خودرویی برگزار شد که بسیار مورد استقبال شهروندان قرار گرفت. همچنین در دهه مبارک فجر امسال هم چهره شهر دگرگون شد و فعالیت‌ها شاخص و فاخر بود. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به انعقاد تفاهم‌نامه با شهرهای مذهبی قم و مشهد در قالب مثلث مذهبی در آینده‌ای نزدیک اشاره و در این خصوص بیان کرد: یکی از اصلی ترین شاخصه‌های فرهنگی شیراز، وجود حرم سوم اهل بیت(ع) است که در این راستا با همکاری شهرهای مشهد و قم سطح همکاری‌ها را طی تفاهم‌نامه‌ای بین استانداران و شهرداران این شهرها افزایش خواهیم داد. جعفری به راه‌اندازی مجدد باشگاه فرهنگی و ورزشی شهرداری شیراز با رویکرد رسمیت بخشیدن به فعالیت‌های ورزشی و هماهنگی و نزدیکی بیشتر با اداره کل ورزش و جوانان فارس و همچنین حمایت از فدراسیون‌ها و هیئت‌های ورزشی اشاره و اضافه کرد: دفتر این باشگاه در فرهنگ‌سرای علوی به زودی رونمایی می‌شود.او همچنین از ارائه لایحه حمایت از قهرمانان و ورزشکاران در شورای شهر شیراز در روزهای آتی خبر داد و گفت: در صورت تصویب این لایحه در شورای شهر، گامی ارزشمند در راستای ‌حمایت از قهرمانان برداشته خواهد شد.
 استقبال گسترده از طرح فراخوان نشان شیراز
جعفری اعلام فراخوان نشان شیراز را یکی از برنامه‌های شاخص شهرداری اعلام و اضافه کرد: تاکنون ٩٠٠ طرح به دست ما رسیده و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد به ۲۰۰۰ اثر نیز برسد. با همکاری همه سازمان‌ها و نهاد مقام معظم رهبری در فارس نشان ماندگار برای شهر شیراز طراحی و زیرساختی برای معرفی شیراز در راستای جذب گردشگران خارجی فراهم خواهد شد. او با بیان اینکه در حوزه اجتماعی نیز طرح شهروند برگزیده در دستور کار قرار گرفت و ایده آن توسط شورای شهر هم مصوب شد، گفت: در این برنامه طبق مصوبه شورای شهر تنها یک عنوان، به عنوان نمونه برای سال اول انتخاب و یک شهروند فعال و مشارکت جو نیز برگزیده خواهد شد. جعفری خاطرنشان کرد: از تمام نهادها و سازمان‌های مردم نهاد درخواست کرده‌ایم که اگر شهروند فعال و مشارکت جویی در عرصه‌های مختلف وجود دارد، اسناد آن را برای ما ارسال کنند.
جعفری با بیان اینکه در خصوص سند ٢٠٣٠ باید آنچه مقام معظم رهبری به آن انتقاد داشتند را موردتوجه قرار داد، افزود: قبل از اینکه اتهام همکاری با یک نهاد بین‌المللی با رویکرد ضدفرهنگی و تخریبی زده شود، باید کارها و زمینه‌های فرهنگی را بررسی کرد و اگر محتوا دچار انحراف است، اطلاع دهند؛ صرف اینکه یک نهاد بین‌المللی از موضوعی حمایت کرده به این مفهوم نیست که تمام آن برنامه دارای ایراد است.معاون شهردار شیراز با اشاره به نمایشگاه گردشگری که از ۵ اسفندماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی شیراز برگزار می‌شود، گفت: لایحه‌ای دوفوریتی در شورای شهر مطرح شده که در صورت تصویب، هماهنگی برای حضور و حمایت از این نمایشگاه انجام خواهد شد. جعفری همچنین از توزیع ٥هزار کارت منزلت در شیراز خبر داد و گفت: با سازمان ثبت احوال برای صدور آنلاین این کارت‌ها در حال رایزنی هستیم و امیدواریم که شاهد تسریع در صدور و توزیع آن باشیم.
 تعمیر و مرمت ابنیه تاریخی شیراز
در ادامه این نشست خبری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز گفت: ابنیه‌ تاریخی شهر شیراز با بودجه ۲میلیارد و ۸۰۰میلیون تومانی طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تعمیر و مرمت خواهند شد. سید احمدرضا دستغیب با بیان اینکه طرح‌های این کمیسیون بر اساس رویکردهای انسان محوری پایه گذاری شده، افزود: تمام طرح‌ها قبل از اجرا باید دارای پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی باشند.
وی با اشاره به اینکه آموزش فرهنگ شهروندی یکی از اصول و مبنای اقدامات در نظر گرفته شده، بیان داشت: مهاجرپذیر بودن شیراز و دارا بودن نگرش‌های متفاوت باعث شده رویکرد برنامه‌های اتخاذ شده ارتقای فرهنگ شهروندی باشد. دستغیب با اشاره به معرفی طرح‌های شناسایی و الگوسازی در رفتارهای فرهنگی و اجتماعی برای مردم شهر شیراز افزود: برگزاری جشنواره شهروند برگزیده یکی از اقدامات ارزشمند در این راستاست. وی همچنین با اشاره به خرید آثار هنرمندان با اعتبار ۵۰۰میلیون تومان در سال جاری اظهار داشت: این اعتبار طرح در بودجه سال آینده به ۲میلیارد تومان جهت خرید آثار هنرمندان افزایش می‌یابد و این آثار در اتاق مدیران شهرداری و شورای شهر شیراز قرار خواهد گرفت. 
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز درباره پیشنهاد ساخت موزه ای برای خرید آثار هنرمندان گفت: برای ساخت موزه آثار هنرمندان یک برنامه بلندمدت نیاز است که اعتبارها برای خرید آثار هنرمندان جزو اقدامات اولیه برای تهیه گنجینه ای از آثار هنرمندان است.
دستغیب در بخش دیگری عنوان کرد: طی طرح حمایت از هنرمندان، آثار خریداری شده در ۵ عنوان نگارگری، عکاسی، نقاشی، خوش نویسی و... است؛ از سوی دیگر یک کمیته سه نفره جهت ارزیابی و قیمت گذاری مشخص شده است تا صلاحیت آثار را تأیید کنند. این مقام مسئول با اشاره به سخت گیری‌ها در خرید آثار هنرمندان برای جلوگیری از رانت گفت: تاکنون ۲۷ اثر برای خرید آثار قیمت گذاری شده است.
 استفاده از ظرفیت فرهنگ‌سراها برای آموزش‌های شهروندی
وی همچنین آموزش فرهنگ شهروندی را یکی از اصول و مبانی اجرای برنامه‌ها در شیراز ذکر و عنوان کرد: آموزش‌های مجازی در فرهنگ سراها به خوبی در حال اجراست. دستغیب با بیان اینکه یک سری از طرح‌ها برای اولین بار در شهرداری شیراز در حال اجراست، طرح شهروند برگزیده با هدف شناسایی و الگوسازی رفتارهای اجتماعی و فرهنگی شهروندان را یکی از آنها معرفی و اضافه کرد: ترمیم و مرمت مساجد و ابنیه‌های تاریخی و فرهنگی شیراز در شیراز نیز از دیگر طرح‌هاست که دو کلیسای قدیمی، یک آتشکده و یک کنیسه در شیراز وجود دارد که برای مرمت آنها ۲میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان پیش‌بینی شده است.
وی به بازسازی و بهسازی آرامستان دارالسلام هم اشاره کرد و با بیان اینکه انتخاب مشاور برای فاز اول این آرامستان انجام شده است، گفت: این آرامستان گنجینه‌ای مهم برای شیراز محسوب می‌شود. همچنین طرح آرامستان مشاهیر و مفاخر در دستور کار کمیسیون فرهنگی شورای شیراز قرار دارد و زمینی یک هکتاری در ورودی آرامستان دارالرحمه نیز برای آن شناسایی شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی