[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

نظارت بر قلب با کمک یک فناوری پوشیدنی نوین، روزنامه شیراز نوین

اخیراً شرکت «ریث مدیکس»(RhythMedix) از جدیدترین دستگاه نظارت بر قلب پوشیدنی خود به نام «ریثم استار»(RhythmStar) رونمایی کرد. این دستگاه از شبکه سلولی برخوردار است و حال قرار است به دیگر دستگاه‌های پوشیدنی نظارت بر قلب که در بازار موجودند، بپیوندد.
به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال دیوایس، در حوزه مراقبت‌های بهداشتی «فناوری‌های پوشیدنی» به دستگاه‌های غیرتهاجمی گفته می‌شود که برای بهبود سلامت و رفاه شخصی، داده‌های فیزیولوژیکی را ضبط، تجزیه و تحلیل و جمع‌آوری می‌کنند. در حالی که پیشتر از آنها عمدتاً برای ردیابی تناسب اندام استفاده می‌شد اما در حال حاضر استفاده از اینگونه فناوری‌های پوشیدنی به طور مداوم در زمینه مراقبت‌های بهداشتی در حال رشد است.
یک کاربرد معمول نسل جدید فناوری‌های پوشیدنی، نظارت بر ریتم قلب است. مشکلات ریتم قلب یا «آریتمی» ممکن است تا دو درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد. اخیراً سایت GlobalData تخمین زده است که تقریباً چهار میلیون آمریکایی از فیبریلاسیون دهلیزی(نوع خاصی از آریتمی) رنج می‌برند. تشخیص و درمان زودهنگام آریتمی قلب از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به نارسایی قلبی یا در بعضی موارد حتی ایست قلبی شود.
تعدادی دستگاه پوشیدنی وجود دارد که آریتمی قلب را از طریق نظارت بر الکتروکاردیوگرام(ECG) تشخیص می‌دهد. به عنوان مثال ساعت هوشمند اپل برای ثبت موارد الکتروکاردیوگرام در درجه بالینی و تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی مورد تأیید سازمان غذا و دارو(آمریکا)  قرار گرفته است. از طرف دیگر برخی از دستگاه‌ها مانند
 «AliveCors Kardia «به طور خاص برای این منظور تولید می‌شوند. به طور معمول، داده‌های الکتروکاردیوگرام از این دستگاه‌ها به یک دستگاه مانند تلفن همراه هوشمند ارسال می‌شود و در آنجا برنامه‌ای داده‌های ضبط شده را جمع آوری می‌کند و می‌خواند و در بعضی موارد آنها را به صورت بی‌سیم به پزشکان منتقل می‌کند.
دستگاه نظارت بر قلب «ریثم استار»، یک دستگاه جدید پوشیدنی نظارت بر الکتروکاردیوگرام است و دارای شبکه سلولی داخلی است. این بدان معناست که خود دستگاه می‌تواند داده‌های الکتروکاردیوگرام را جمع‌آوری کرده و بدون نیاز به دستگاه میانی مانند تلفن به صورت بی‌سیم برای پزشکان ارسال کند. این رویکرد ساده برای نظارت بر قلب، ممکن است افراد بیشتری را به استفاده از این نوع دستگاه‌ها ترغیب کند و پتانسیل فروش آنها در بازار را نیز افزایش دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی