[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

انتخابات، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

دوباره فصل انتخابات از راه رسید. انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم و شوراهای شهر و روستای ششم. فصل ثبت‌نام‌ها نزدیک است و گروه‌های سیاسی پیش قدم شدند تا نامزدهای خود را معرفی کنند. موضوع معیشت مردم هم بلاتکلیف مانده و در آن دوازده دوره ریاست جمهوری قدمی برای بهتر شدن معیشت مردم برداشته نشده که تورم مؤید این گفتار است و حالا سفره مردم خصوصاً مردم مستضعف، خصوصاً روزمزدها، خصوصاً کارگران حداقل‌بگیر، خصوصاً بازنشسته‌های فراموش شده که اکثریت جامعه ایرانی را تشکیل می دهند کوچک وکوچک‌تر شده است...

گویا گوش شنوایی هم درکار نیست تا صدای مستضعفین را بشنود. بدین جهت است که کارگران وبازنشسته ها برای مطالبه حقوق خود به خیابان آمده اند که اصولاً زیبنده نیست.افرادی هم که پاسخگوی مشکلات مردم شده اند ، انتخاب مردم را مسبب مشکلات قرار داده‌اند وبه تایید صلاحیت نیروهای مورد وثوق وانقلابی اشاره ای ندارند. چرا که افراد در معرض رأی مردم قبلاً از کانال های خاص خصوصاً شورای نگهبان تایید صلاحیت گرفته اند که افرادی انقلابی ودلسوز ملت باشند و با این معرفی نامه پا به عرصه گذاشته اند. 
روسای جمهور که فقط شعاربهبود شرایط دادند. اعضای شوراهای شهر وروستا هم چندان توفیقی در عمل نداشته اند چرا که هم شهرداران معرفی شده و هم اعضای شورا ها بعضاً دستگیر وبه دلیل فساد اقتصادی روانه زندان شدند. هر چند احکام صادره تعزیری است اما فساد آنان احراز شده و این چندان زیبنده امور نبوده و نیست.
بگذریم، در انتخابات آتی باید افرادی به میدان بیایند که کارنامه مورد قبولی داشته باشند. درواقع افرادی که پس از تایید مراجع رسمی به مردم خیانت نکنند، دست پاک باشند و حد و مرزهای قانونی را رعایت کنند. اگر ملاک شعاراست که تاکنون همه شعار داده اند. درتوافق هسته ای هم دولتمردان ما از شعار خسته شدند و خطاب به دول آمریکایی و اروپایی اعلام کرده اند در عمل باید رفتار خود را ثابت کنند. مردم هم به مدیران کشور همین پیام را داده وخواهند داد که شعارباید متوقف شود و در عمل باید مدرکی مبنی برحسن رفتار ارایه دهند درغیر این صورت رأی اعتماد از مردم دریافت نخواهند کرد.
ازاینکه افرادی خواهند آمد وانتخاباتی برگزار خواهد شد شکی نیست اما باید دید مشارکت حداکثری مصداق و مورد توجه است یا آرای حداقلی که به طور قطع آرای حداقلی مصداق وملاک مشروعیت افراد نخواهد بود. رییس جمهور با رأی مردم انتخاب می شود رییس جمهوری که تایید سلامت سیاسی و پایبندی به نظام اسلامی را از کانالهای مربوطه دارد. رییس جمهور نماینده اول ملت ایران است. شوراییان نیز نماینده ملت هستند چه در شهرهای وچه در روستا‌ها . این افراد که توسط مردم رأی اعتماد می گیرند براساس گفتار حضرت امام راحل که ملاک حال افراد است تایید صلاحیت می شوند وبه میدان می آیند و خود را در معرض رأی مردم قرار می‌دهند ومردم براساس تایید صلاحیت ها به آنان رأی اعتماد می دهند ونمی توان با گذشت زمان مردم را به انتخاب غلط متهم نمود چرا که براساس ملاک های قانونی ، این افراد منتخب ملت شده اند.
باید واقع بین بود واز دستگاه‌های نظارتی پس از انتخابات این پرسش را نمود که چرا و چگونه ابزار قدرت در دستان افرادی قرار می‌گیرد که پس از انتخابات عمداً دچارلغزش و اشتباه می شوند. موج دستگیری و احراز فساد افراد در بدنه دولت چه معنایی می تواند داشته باشد جز ضعف نظارتی. آیا قانون دچار ضعف ولزوم بازنگری است که میدان را به دست این افراد می‌دهد؟ چرا مجلس شورا در مقام اصلاح قوانین ضعیف برنمی آید تا با اصلاح آن روزنه های قانون شکنی توسط مدیران را مسدود کند؟ 
راهکاری که می توان ارایه داد همان تقویت نظارت ها وبازرسی است. دستگاه‌های نظارتی واطلاعاتی باید نسبت به تقویت مواضع خود اقدام کنند. مدیران باید از سایه حراست ها بیم و هراس داشته باشند. نظارت براحوال مدیران یک ضرورت است ونمی توان آن را مانعی بر سر راه مدیریت وکاهش اختیارات دانست. موضوع مهم واصولی در کشور فساد است. این فساد در خیابان اتفاق نمی افتد بلکه در هرم قدرت است که اتفاق می افتد و رسانه ای می شود واعتماد ملت را مخاطب خود قرار می دهد. اگر نظارت وبازرسی و فرمان توقف به عملکرد مدیران وجود نداشته باشد، متخلفین که از اعتماد ملت سوء استفاده کرده اند میدان را برای تخلف باز می بینند و اقتصاد،سیاست و فرهنگ عمومی را دچار خسران می کنند. پس هم انتخاب مورد نظر است هم نظارت پس از انتخابات. اگر فردی با رأی مردم هم انتخاب شد اما سوء مدیریت داشت باید از کار برکنار شود و اغماضی در کار نباشد.رأی عدم کفایت سیاسی دراختیار مجلس وموضوع استیضاح برای همین موارد است. نظارت بررفتار نمایندگان برای همین موارد است. نظارت برکار شوراها نیزبرای همین موارد است. امیدواریم دراین دوره افرادی بیایند که اصل و اصول را با خود نبرند.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی