[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

فعالیت بدنی در پیشگیری از بروز بیماری‌های عفونی چه نقشی دارد؟، روزنامه شیراز نوین

کارشناس مسوول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: فعالیت بدنی علاوه بر جلوگیری از بیماری‌های غیر واگیر، در تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری‌های عفونی نقش مهمی دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر طیبه احمدزاده اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا بیش از پیش نشان داد فعالیت بدنی نه‌تنها در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر بلکه در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری‌های عفونی نیز اهمیت دارد.
وی بیان داشت: نقش فعالیت بدنی منظم در پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان‌های پستان، پیشگیری از فشارخون بالا، ارتقای سلامت روان، تأخیر در آغاز علایم دمانس و بهبود کیفیت زندگی بر کسی پوشیده نیست؛ اما نقش فعالیت بدنی با شدت متوسط در بالا بردن ایمنی و مقابله بدن ما با ویروس‌های تنفسی است.
این کارشناس مسوول خاطرنشان کرد: در مطالعات بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش نرخ عفونت‌های تنفسی ویروسی در افرادی که فعالیت بدنی با شدت متوسط دارند مشاهده ‌شده است، همچنین فعالیت بدنی از طریق تأثیر بر اضافه‌وزن و چاقی به عنوان یکی از عوامل وخامت کووید ۱۹ و افزایش توان قلبی تنفسی بر کنترل کووید ۱۹ مؤثر است.
دکتر احمدزاده تأکید کرد: از آغاز اپیدمی کووید ۱۹ تا بهمن‌ماه سال جاری تعداد ۲۰ هزار و ۷۰۷ نفر از میانسالان شهرستان بوشهر از لحاظ فعالیت بدنی ارزیابی شدند که ۶۳٫۹ درصد از این افراد فعالیت بدنی نامطلوب داشته‌اند و این در حالی است که ۹۵٫۹ درصد از این افراد بدون مشکل پزشکی بوده و ممنوعیتی جهت انجام فعالیت بدنی نداشته‌اند و تنها به دلیل ترس از ابتلا به کووید ۱۹ و قرنطینه خانگی از انجام فعالیت ورزشی خودداری کرده‌اند.
کارشناس مسوول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: فعالیت بدنی مطلوب به فعالیتی گفته می‌شود که حداقل ۳ تا ۵ روز در هفته با شدت متوسط حداقل روزانه ۳۰ دقیقه و در طول هفته ۱۵۰ دقیقه باشد، فعالیت بدنی می‌بایست مستمر باشد تا اثربخشی مطلوب ایجاد گردد.
وی تصریح کرد: در اپیدمی کووید ۱۹، نکته مهم اجتناب از فعالیت‌های بدنی با شدت بالا است؛ چراکه فرد تا چند ساعت پس از انجام ورزش و فعالیت بدنی با شدت بالا دچار افت ایمنی می‌گردد، به همین دلیل توصیه می‌گردد از فعالیت بدنی شدید به ویژه در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی شلوغ و فضاهای بسته در شرایط بیماری کووید ۱۹ پرهیز شود. دکتر احمدزاده با بیان اینکه افراد باسابقه بیماری زمینه‌ای از فعالیت بدنی با شدت عملکرد پایین، ماسک و حفظ فاصله اجتماعی استفاده نمایند، خاطرنشان کرد: اگر افراد باسابقه بیماری زمینه‌ای بخواهند ورزش با شدت بالاتر و طولانی‌تر انجام دهند بایستی در مکانی خلوت و با حفظ فاصله اجتماعی و بدون ماسک ورزش کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی