[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

در هر خانواده استهبانی یک جودوکار پیدا می کنید، روزنامه شیراز نوین

       میثم محجوبی - شیراز نوین
جودوی فارس در بین بهترین های کشور قرار دارد. حضور افراد مختلف جامعه جودوی این استان در بالاترین سطح مدیریتی، داوری و مربی گری تیم ملی و همچنین حضور تعداد زیادی از جودوکاران فارسی در رده های مختلف تیم های ملی، گواه این مدعاست.
از جمله شهرستان های فعال استان در زمینه جودو، استهبان است. پیش تر شنیده بودیم که در این شهرستان، شش سالن اختصاصی جودو وجود دارد اما حالا متولی جودوی این شهرستان، تعداد اماکن تهیه شده برای جودو را بیش از این می داند و چنین پیشرفتی را حاصل پیگیری های مستمر به حساب می آورد.
با مسلم رحیمی، رئیس هیأت جودوی شهرستان استهبان و مربی تیم ملی نوجوان ایران گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.
*با توجه به شرایط کرونا، آیا فعالیت های جودو در استهبان آغاز شده؟
-خب طبیعتاً به خاطر کرونا، مدت زیادی فعالیت های جودو مانند سایر رشته ها تعطیل بوده اما حدود 20 روز است که دوباره فعالیت ها را از سر گرفته ایم. البته با رعایت پروتکل ها، از جمله گرفتن تست کرونا از همه ورزشکاران. تیم نوجوانان و جوانانمان را هم روز پنجشنبه همین هفته به مسابقات منطقه ای که در سیستان و بلوچستان برگزار می شود، اعزام می کنیم که آن هم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و انجام تست پی سی آر خواهد بود. این تست را یک بار همینجا از آنها گرفته ایم و زمانی که به محل مسابقات رسیدند هم یک بار دیگرتست خواهند داد.
*با توجه به نزدیک به یک سال تعطیلی، بچه ها از شرایط آمادگی دور نشده اند؟
-خب طبیعی است که آمادگی کامل نداشته باشند اما چون تمرینات انفرادی را به صورت مداوم انجام می‌دادند، هفتاد تا هشتاد درصد آماده هستند. البته سایر تیم ها هم چنین مشکلی دارند چون آنها هم نهایتاً یک یا دوماه است کارشان را آغاز کرده اند. 
*به طورکلی وضعیت جودوی شهرستان استهبان را چطور می بینید؟
-خیلی خوب. ما چندین مدال آسیایی و بین المللی داریم و می توانم بگویم جزو سه شهرستان برتر کشور هستیم. ما نزدیک به هشت سالن اختصاصی جودو داریم.
*چه اتفاقی افتاده که جودو تا این حد در استهبان رونق گرفته؟
-پیگیری های مداوم اساتید این رشته از جمله خودم، استاد ایزدی و استاد فداکار که زحمت زیادی در این زمینه کشیده اند. به جز این سالن ها، در پنج روستای اطراف استهبان، تشک جودو داریم. قهرمان‌های نامی ما هم از همین روستاها برخاسته اند. از جمله مهدی فتحی پور که پنج مدال آسیایی و یک مدال المپیک دانش آموزی را در افتخاراتش دارد، اهل روستای کوچکی به نام «گرده» از توابع استهبان است که تقریباً سه هزار نفر جمعیت دارد!
*خودتان متولد چه سالی هستید و از کی وارد رشته جودو شدید؟
-من متولد سال 1357 در استهبان هستم و از سال 73 کارم را زیرنظر استاد فریدون جان نثاری آغاز کردم. ایشان یک دانشجوی اصفهانی بود و بیشتر از 4 سال در اینجا فعالیت نداشت. پس از اینکه ایشان رفت، من که ارشد بچه ها بودم، کلاس‌های جودو را راه اندازی کردم و از سال 78 کارمان را شروع کردیم.
*همان زمان هم سالن اختصاصی جودو داشتید؟
-نه خبری از سالن اختصاصی نبود. فقط یک سالن بود که بیش از 15 رشته در آن فعالیت می کردند. اولین سالن مخصوص جودو در سال 81 با پیگیری اساتید این رشته و لطفی که رئیس اداره تربیت بدنی داشتند، تاسیس شد. حالا هم به جایی رسیده ایم که چندین سالن اختصاصی برای این رشته داریم.
*به نسبت این همه سالن، آیا میزان جودوکارانی که به تیم منتخب استان یا تیم ملی معرفی کرده اید، رضایت بخش بوده؟
-قطعاً راضی کننده بوده. هشت جودو کار ما صاحب مدال های بین المللی و آسیایی شده اند.تعداد جودوکاران شهرستان استهبان نسبت به جمعیت این شهرستان واقعاً بالاست. یعنی شاید در هر خانواده ای، یک جودکار پیدا کنید.
*تعداد جودوکاران بیمه شده چقدر هستند؟
-فکر می کنم بین 500 تا 700 نفر بیمه شده جودو داشته باشیم اما تعداد واقعی جودوکاران بیشتر از اینهاست. چون خیلی ها در رشته ای دیگر بیمه شده اند اما در رشته جودو هم فعالیت دارند.
*از مسایل و مشکلات بگویید.
-در شهرستان ما مشکل خاصی در زمینه این رشته ورزشی وجود ندارد. حمایت از قهرمانان سرلوحه کار ما بوده و هست، اما در سطح استان، اداره کل باید برای بچه ها برنامه‌ریزی کند. دراستهبان شاید از نظر تجهیزات، کمبودهایی داشته باشیم اما در مقایسه با سایر شهرستان ها، وضعیت مطلوبی داریم. 
*مساله تعلیق جودوی کشور و ممانعت از ورزشکاران ملی در مسابقات بین المللی، چقدر روی جامعه جودو تاثیرگذار بوده است؟
-روی قهرمانان ملی که مسلماً تاثیر منفی دارد. مثلاً مهدی فتحی پور با سعید ملایی در یک سطح قرار داشت. پس از اینکه ملایی پناهنده شد، فتحی پور نفر اول تیم ملی در وزن 81 کیلوگرم بود که می‌توانست در المپیک حاضر باشد. به جز اینها، تعلیق روی کل جامعه جودو هم تاثیر می‌گذارد. اینطور نیست که انگیزه ها به طور کامل از دست رفته باشد اما به هرحال چون هدف نهایی بچه ها حضور در تیم ملی و مسابقات بین المللی است، قطعاً این مساله تاثیر منفی خود را می گذارد.
*امیدی هست که تعلیق رفع شود و بتوانیم شاهد حضور بچه ها در المپیک توکیو باشیم؟
-یک خبرهایی هست و ما هم امیدواریم. قرار است هشتم اسفندماه رای دادگاه اعلام شود. ما هم دست به دعا هستیم و می گوییم انشاالله مشکلات حل شود.
*در این نزدیک به سه دهه فعالیتی که در جودو داشته‌اید، شاهد فساد خاصی در این رشته بوده اید؟
-من در این مدت با چهار یا پنج فدراسیون کار کرده ام و باید بگویم با چشم خودم چیزی ندیده ام. فدراسیون فعلی هم خیلی خوب و فعال عمل می کند. افرادی معتقد و کارآمد در فدراسیون مشغول به کار هستند. البته همیشه یکی دو نفر آدم ناسالم هم در هر جایی ممکن است پیدا شوند اما آنها در رأس امور قرار نمی‌گیرند. 
*حرف پایانی؟
در پایان می خواهم از برخی افتخارآفرینان جودوی شهرستان نام ببرم. از جمله مهدی فتحی پور دارنده چند مدال آسیایی و بین المللی، مصطفی ایزدی دارنده مقام پنجم پیشکسوتان جهان، آقای کشتکار که سال گذشته در قالب تیم ملی نوجوانان، مقام هفتم آسیا را کسب کردند. البته ایشان با آسیب دیدگی  از ناحیه کتف مواجه شد وگرنه حتماً می توانست صاحب مدال شود. آقای معصومی نژاد در مسابقات بین المللی جوانان رتبه دوم را به دست آورد، کاووس نظیری هم در نوجوانان نقره گرفت و آقای رحمان طراوتیان نیز در مسابقات بین المللی نوجوانان به رتبه سوم دست یافت. علیرضا خیری نژاد هم در مسابقات بین المللی نوجوانان رتبه سوم را کسب کرد. اینها همگی در سطح اول جودوی کشور فعال هستند، ضمن این که دو مربی از استان فارس یعنی من و آقای وحید بنا در تیم های ملی مربی گری می کنیم. آقای وحید زارع نژاد، رئیس هیأت هم رئیس کمیته آموزش فدراسیون هستند و آقای صابری هم از داوران بین المللی ما هستند. این نشانگر قدرت جودوی فارس است و ما با کمک یکدیگر توانسته ایم به چنین جایگاهی در سطح کشور دست پیدا کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی