[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

انعقاد تفاهم‌نامه با تخت جمشید، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: تفاهم نامه میراث جهانی تخت جمشید و آموزش و پرورش استان فارس با هدف ارتقا و بهره برداری بهینه فرهنگی و نهادینه سازی فرهنگ و هویت اصیل ایرانی و اسلامی با برنامه ریزی مشترک و تعامل سازنده منعقد خواهد شد.
به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در جلسه ای با شرکت مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت، تخت جمشید را یکی از آثار شاخصی دانست که ارائه و اجرای برنامه فرهنگی تعریف شده در آن می‌تواند الگویی برای تمامی آثار باارزش باشد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: بیشتر برنامه‌هایی که در گردشگری در حال اتفاق افتادن است، فرایند تعریف شده مناسبی ندارند که ساختارمند نمودن آن لازم است با تدابیری همراه شود که قبلاً هم در شیراز نمونه ای تحت عنوان شیرازشناسی تشکیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفته که می‌تواند به صورت یک الگو در ادامه مطرح باشد.
وی گفت: این مدل مدیریتی می‌تواند آثار شاخصی چون تخت جمشید را در بر گیرد و با الگوسازی مناسب و استاندارد زمینه‌های لازم را برای تعمیم دادن آن به کل کشور را فراهم نماید.
اسماعیلی گفت: بر این باوریم که شناسایی و هدایت استعدادهای برتر با طرح‌های مختلف را در دستور کار قرار دهیم و همچنین در راستای توجه به هویت، که مستند میراث آلبرتا هم این دغدغه‌ها را تا حدودی مطرح کرد، فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را در جامعه نهادینه کنیم. 
مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در بازدیدی که از تخت جمشید داشته اند و همچنین موضوعاتی که در رابطه با هویت ایرانی اسلامی مطرح کرده اند، خاطرنشان کرد: بنا داریم در سند تحول بنیادین به عنوان مهم ترین عامل انتقال، بسط و اعتلای فرهنگ در جامعه اسلامی ایران، این موضوعات را پیگیری کنیم و نگاه تمدنی به این روند داریم 
وی گفت: باید این مهم به صورت هدفمند پیگیری شود تا دانش‌آموزان به خوانش پیشینه و سایر جنبه‌های موجود در این بسترهای تاریخی بیش از گذشته توجه داشته باشند.
اسماعیلی در رابطه با بهره‌برداری فرهنگی بهتر از آثار فرهنگی و تاریخی، گفت: آمادگی داریم که در این زمینه با پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به عنوان یک نهاد شاخص در کشور به صورت پایلوت، تفاهم نامه‌ای را امضا کنیم که پیرو آن، این فرصت فراهم شود تا با تشکیل کارگروه و تعیین اهداف و تهیه برنامه‌هایی فرهنگی، بتوانیم به شکل درستی، موضوعات مربوط به تاریخ و ارزش‌هایی که اکنون ما میراث دار آن هستیم را موردتأمل قرار دهیم و به نتیجه بهتری برسیم.
وی در ادامه طرح بوم را فرصت طلایی در راستای شروع این همکاری دانست و بیان کرد: مدرسه‌ها با اختیارات قانونی که به تازگی به آن‌ها داده شده است، می‌توانند فرصت آموزشی داشته باشد و به تدریس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بپردازند که اگر تولید محتوا در این فرصت طلایی در موضوعات تاریخی، معماری، گردشگری، مردم شناسی و فولکلور، خرده فرهنگ‌ها و... صورت پذیرد، قابلیت ارائه آن در دوره راهنمایی که دوران هویت بخشی است، وجود خواهد داشت.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس بیان کرد: اعتقاد داریم که روایت داستان‌های اساطیری یا قهرمانان ملی نظیر آریوبرزن از ایران قبل از اسلام و شهدای شاخصی همچون مرتضی جاویدی اسطوره و دلاورمرد دوران دفاع مقدس در بستر‌های تاریخی و فرهنگی در شکل گیری شخصیت دانش آموزان مؤثر خواهد بود.
اسماعیلی در رابطه با ظرفیت‌های اداره کل آموزش و پرورش استان فارس، تشریح کرد: در این استان با دارا بودن ۸۵۰هزار دانش‌آموز محصل، ۶۵هزار معلم و به همین تعداد معلم بازنشسته، این امکان وجود دارد تا با تعریف بسته‌های گردشگری، مسابقه و رویدادها و پویش‌های گوناگون فرصت بهره‌برداری بهتر از جاذبه‌های گردشگری فراهم شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی