[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

سازمان ملل: بیش از ۳ هزار غیر نظامی در افغانستان کشته شدند، روزنامه شیراز نوین

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان دیروز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد، در سال ۲۰۲۰ میلادی، سه هزار و ۳۵ غیر نظامی در افغانستان کشته و پنج هزار و ۷۸۲ تن دیگر مجروح شده اند.
به گزارش ایرنا، در گزارش دفتر سازمان ملل متحد در کابل، اضافه شده است پس از آغاز گفت وگوهای صلح در افغانستان، انتظار می رود که تلفات غیر نظامیان کاهش یابد اما بر خلاف انتظار تعداد جان باختگان غیرنظامیان افزایش یافته است.
«دیبورا لاینز» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در این گزارش اظهار کرد؛ سال ۲۰۲۰ می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد اما برعکس صدها  غیرنظامی افغان به دلیل درگیری ها  جان باخته اند.
وی از طرف‌های درگیر جنگ در این کشور خواست برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیر نظامیان تلاش کنند تا از رنج مردم این  کشور کاسته شود. نماینده سازمان ملل متحد گفت: بهترین راه برای حفظ جان غیر نظامیان، برقراری آتش بس بشردوستانه است که طرف های درگیری باید به  آن تن دهند.
براساس گزارش سازمان ملل متحد، افغانستان حدود هفت سال است که سالانه کشته شدن بیش از سه هزار نفر در سال را ثبت می کند.
در ادامه این گزارش اضافه شده است، زنان و کودکان با ۴۳ درصد تلفات، بیشترین تعداد جان باختگان غیرنظامیان در افغانستان را به خود اختصاص داده اند.در این سال دو هزار و ۶۱۹ کودک  و یک هزار و ۱۴۶ زن در  افغانستان کشته و مجروح شدند.
در گزارش سازمان ملل آمده است که طالبان مسوول ۴۶ درصد  ،داعش هشت درصد و نیروهای طرفدار دولت نیز مسوول ۲۲ درصد از تلفات غیرنظامیان بوده اند.
این گزارش در حالی منتشر می شود که براساس گزارش های منتشر شده ، طالبان خود را برای حملات بیشتر در ماه‌های آینده آماده می‌کند.دولت  افغانستان نیز از آمادگی خود برای پاسخ به این حملات خبر داده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی