[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

مردان ایرانی کمتر به سلامت خود توجه می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

متخصص بیماری‌های عفونی و فلوشیپ فوق تخصصی عفونی در بیماران نقص ایمنی با تأکید بر اینکه مردان ایرانی کمتر به سلامت خود توجه می‌کنند، همواره خود را بعد از گرفتاری‌های زندگی نبینند و تعیین سلامت سالانه (چک آپ) را از دست ندهند.
مسعود مردانی به بهانه فرارسیدن هفته سلامت مردان، دلیل نام گذاری یک هفته به سلامت مردان را بی توجهی این قشر از جامعه به سلامت خود دانست و گفت: شاهد هستیم در یک خانواده، زنان سالی چند بار برای تعیین سلامت مراجعه می‌کنند؛ در حالی که مردان چند سال یک بار هم مراجعه نمی‌کنند.
وی ادامه داد: بسیاری از مردان حتی می‌دانند که مشکل قلبی دارند و امکان سکته در آنان بالا رفته اما به تعیین سلامت قلبی نمی‌روند. دلیل این است که همواره خود را بعد از گرفتاری‌های زندگی می‌بینند و همسر و فرزندان را بر خود ارجح می‌دانند.
این متخصص بیماری‌های عفونی با تأکید بر اینکه این برداشت کاملاً اشتباه و صدمه زننده به سلامت مردان است، تصریح کرد: یکی از مهم ترین راهکارهای مؤثر در افزایش توجه مردان به سلامت، پرداختن اصحاب رسانه و قلم به آگاهی رسانی و برجسته کردن توجه به سلامت مردان است تا حداقل مردان در این هفته به خود آیند.  
مردانی با تأکید بر اینکه مردان بالای ۵۰ سال باید سالی یک بار آزمایش «پی اس آ» دهند که مشخص کننده سرطان پروستات در آنان است، خاطرنشان کرد: در همه دنیا، این آزمایش به صورت سالانه انجام می‌شود اما شاهدیم که در ایران بیمار ۷۵ ساله اصلاً نمی‌داند این آزمایش چیست(!) یا در طول زندگی خود این آزمایش را انجام نداده است. وی یادآور شد: با برجسته سازی سلامت مردان در این هفته، می‌توان ضمن آگاه سازی بیشتر مردان، آنان را به سمت داشتن سلامت بیشتر سوق داد. 
در دوران کرونا، آسیب‌پذیری مردان نسبت به زنان بیشتر است
مردانی با تأکید بر اینکه در دوران کرونا، آسیب پذیری مردان نسبت به زنان بیشتر است، توضیح داد: مردان منبع درآمد خانواده محسوب می‌شوند و به همین دلیل ساعات بیشتری خارج از منزل و در معرض خطر قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین مردان بیش از زنان، دخانیات و سیگار استعمال می‌کنند و بیماری‌های قلبی، عروقی و فشار خون در آنان شایع تر است؛ به همین دلیل نسبت به بیماری کرونا بیشتر آسیب پذیر هستند.
سرطان‌های رایج در میان مردان کدام است؟
این متخصص بیماری‌های عفونی درباره سرطان‌های رایج در میان مردان هم یادآور شد: نخستین سرطان شایع در میان مردان، سرطان پروستات و سرطان معده و روده از دیگر بیماری‌های غیرواگیرداری است که مردان با آن دست به گریبان هستند. مطابق هر سال، هفته سلامت مردان ایرانی در هفته نخست اسفند ماه برگزار می‌شود که امسال به شعار «همه گیری کرونا؛ توجه بیشتر به سلامت مردان» مزین شده است. روزشمار این هفته به ترتیب عبارت است از جمعه ۱ اسفند «کرونا و نقش مردان در حفاظت از سلامت خانواده»، شنبه ۲ اسفند «بهبود و حفظ سلامت روان مردان در دوره کرونا»، یکشنبه ۳ اسفند «شیوه زندگی سالم مردان در بحران کرونا با تأکید بر چاقی»، دوشنبه ۴ اسفند «سرطان‌های شایع مردان و مراقبت‌های پیشگیرانه در دوره کرونا» سه شنبه ۵ اسفند «کنترل عوامل خطر کرونا در محیط کار»، چهارشنبه ۶ اسفند «نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی خود در دوره کرونا» و پنجشنبه ۷ اسفند (روز پدر) «گرامیداشت مقام پدران و توجه بیشتر به سلامت آنان در دوره کرونا».

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی