[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

شگفتی سازان وارد می شوند، روزنامه شیراز نوین

      میثم محجوبی - شیراز نوین
دور سوم جام حذفی فوتبال ایران فردا با برگزاری چند دیدار پیگیری می شود. یکی از این دیدارها، ساعت 14 امروز در ورزشگاه پارس برگزار خواهد شد و تیم فوتبال قشقایی به مصاف فولاد نوین اهواز می رود.
این دو تیم دو فصل متوالی در لیگ دسته دوم با یکدیگر هم گروه بوده و چهار بار به مصاف هم رفتند. در فصل 96-95 دو تیم در مرحله نخست گروهی، در گروه یک قرار گرفتند. در پایان 24 هفته، تیم فولاد نوین با 30 امتیاز در رتبه پنجم قرار گرفت و قشقایی با 21 امتیاز دهم شد. یک فصل بعد، دوباره دو تیم در گروه یک همین دسته قرار گرفتند و این بار هم فولاد نوین از 19 بازی صاحب 21 امتیاز شد و در رتبه پنجم ایستاد و قشقایی با 17 امتیاز هفتم شد.
اما چندماه بعد، قشقایی با خرید امتیاز باشگاه برق جدید فارس، مجوز حضور در لیگ دسته یک را دریافت کرد. فولاد نوین اما همچنان در لیگ دو حضور دارد و نه تنها نتوانسته به دسته بالاتر صعود کند، بلکه امسال در خطر جدی سقوط به دسته سوم هم قرار دارد.
نماینده اهواز امسال در گروه الف رقابت ها که 14 تیم در آن قرار دارند، تا پایان هفته نهم تنها شش امتیاز کسب کرده و در جایگاه دوازدهم جدول قرار گرفته است. در بین 28 تیم حاضر در دو گروه، تیم فولاد نوین در جایگاه بیست و پنجم قرار می گیرد که رتبه‌ای بسیار ضعیف برای تیم خوزستانی به شمار می رود.
این تیم ابتدا در روز هفتم دی ماه، در برابر تیم ایران جوان بوشهر با تساوی دو- دو متوقف شد. سپس در تبریز با نتیجه تساوی بدون گل مقابل محتشم این شهر به کار خود پایان داد. در هفته سوم، اسپاد الوند با نتیجه دو بر یک نماینده اهواز را شکست داد و پنج روز بعد، دربی اهوازی ها بین فولاد نوین و حفاری با تساوی یک یک به پایان رسید. اما نتایج ضعیف فولاد نوین از هفته پنجم  شدت گرفت. این تیم ابتدا با یک گل در زمین آوالان کامیاران تن به شکست داد، سپس در رشت با سه گل مغلوب سپید رود شد. اولین و تنها پیروزی این تیم تا اینجای فصل، در هفته هفتم مقابل شهرداری همدان رقم خورد. در این مسابقه فولاد نوین با یک گل پیروز شد. در هفته های هشتم و نهم هم دو شکست نصیب این تیم شد. ابتدا چهار بر یک در زمین تیم ویستا توربین و سپس در زمین خود با نتیجه دو بر یک مقابل تیم امید گناوه.
اما تیم قشقایی در لیگ دسته اول، با 17 امتیاز از 15 مسابقه در رتبه سیزدهم قرار دارد. شاید عملکرد قشقایی تا چهار هفته پیش، خیلی ضعیف به حساب می آمد اما شاگردان هرمزی در چهار بازی اخیر موفق به کسب سه پیروزی شدند و حالا یکی از تیم های با شخصیت لیگ به حساب می آیند. 
قشقایی در نخستین بازی این فصل، در نوشهر تیم ملوان را با یک گل مغلوب کرد. اما از همان هفته دوم شکست هایش آغاز شد. ابتدا یک بر صفر در شیراز مقابل آرمان گهر، سپس با دو گل در زمین هوادار تهران، سپس شکست خانگی دو بر صفر مقابل رایکای بابل و بعد هم شکست یک بر صفر در بوشهر مقابل شاهین.
پس از این چهار شکست، قشقایی چهار تساوی ارزشمند کسب کرد و توانست خیبر خرم آباد، فجرشهید سپاسی، مس کرمان و استقلال خوزستان را متوقف کند. اما در هفته دهم شکستی غیرمنتظره و ناامید کننده را در ورزشگاه پارس برابر نود ارومیه متحمل شد. پس از این شکست، جایگاه داریوش هرمزی روی نیمکت قشقایی متزلزل به نظر می رسید اما آنها به لیگ برگشتند.
کسب تساوی بیرون از خانه مقابل گل ریحان البرز و پیروزی خانگی یک بر صفر برابر تیم بالای جدولی شهرداری آستارا، باعث شد تا اوضاع مردان قشقایی کمی رو به راه شود، اما دوباره این تیم در ساوه مغلوب شد و در منطقه سقوط باقی ماند.
دو پیروزی متوالی در دو هفته گذشته با نتایجی مشابه، به طور کلی وضعیت این تیم را تغییر داد. آنها ابتدا تیم استقلال ملاثانی را سه بر یک شکست دادند و پس از آن، دست به یک شاهکار واقعی زدند و تیم متمول و صدرنشین بادران را در تهران با همین نتیجه شکست دادند.
داریوش هرمزی در هفته هایی که تیمش نتیجه نمی گرفت، همیشه با امیدواری نسبت به آینده سخن می گفت. او اعتقاد داشت که تیمش بالاخره روی دور نتیجه گرفتن می افتد و به یکی از تیم های قابل احترام لیگ تبدیل می شود. حالا کسب 9 امتیاز در چهار بازی، این شخصیت را به تیم ایل قشقایی داده و توقع را هم از آنها بالا برده است.
قشقایی برخلاف تیم همشهری یعنی فجرسپاسی، حاضر نشد از جام حذفی انصراف بدهد. آنها یکی از بزرگترین شگفتی سازان جام حذفی هستند، تیمی که در مهرماه سال 95 پرسپولیس برانکو را از جام حذفی کنار زد و نامش را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد.
در جام حذفی فصل 96-95 تیم قشقایی در مرحله اول با تیم همشهری یعنی بنفش پوشان کارا برخورد کرد. کارا انصراف داد و قشقایی حریف پرسپولیس در مرحله بعدی شد. بازی در وقت های عادی و اضافه با تساوی یک یک به پایان رسید و در ضربات پنالتی، شگفتی تکمیل شد و قشقایی در حافظیه موفق به حذف پرسپولیسی ها شد. اما در مرحله بعد، دوباره با یک تیم همشهری برخورد کرد و حذف شد. برق جدید فارس با هدایت وحید رضایی، با یک گل موفق به شکست قشقایی شد که هدایتش را اصغر اکبری برعهده داشت.
یک سال بعد، قشقایی در مرحله نخست جام حذفی روز 17 مرداد 96 با 10 گل تیم پاسارگاد چرام را شکست داد و راهی مرحله دوم شد. روز 30 مرداد دو تیم قشقایی و فجرسپاسی در ورزشگاه حافظیه به مصاف هم رفتند که این بازی با تک گل دقیقه 115 ابوذر صفرزاده به سود فجر به پایان رسید تا برای دومین سال متوالی، قشقایی توسط یک تیم همشهری از مسابقات جام حذفی کنار برود.
در جام حذفی فصل 98-97 هم قشقایی اولین دیدار را روز 10 شهریور 97 در رشت به داماش واگذار کرد و از دور رقابت ها کنار رفت.
بالاخره در فصل گذشته یعنی جام حذفی 99-98 تیم قشقایی از مرحله سوم وارد رقابت ها شد. این تیم ابتدا در روز 16 شهریور 98 اسلامشهر با سرخپوشان پاکدشت مواجه شد. این دیدار در وقت عادی و اضافه با تساوی بدون گل به پایان رسید اما در ضربات پنالتی با درخشش مسلم حق شناس به پیروزی سه بر یک دست یافت.
این تیم در مرحله بعد، روز هفتم مهرماه در ورزشگاه حافظیه میزبان صنعت نفت آبادان بود و با قبول شکست دو بر یک، از دور رقابت ها کنار رفت.
حالا باید منتظر بمانیم تا شاهد عملکرد تیم قشقایی در پنجمین حضورش در  جام حذفی کشور باشیم. اما فجرسپاسی یکی از پنج تیمی بود که از حضور در رقابت های این فصل انصراف داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی