[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

مدیران حال مردم را درک کنند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه تنها ۲ نوع تمدن و حکومت در جهان وجود دارد، یکی کفر و دیگری اسلام، تأکید کرد که در حکومت اسلامی باید فرمان برداری خدا در جامعه جلوه‌گر شود تا زمینه برای ظهور حضرت مهدی(عج)، آماده و مهیا شود.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ۸ اسفند شیراز با بیان اینکه کفار هم دارای تمدن‌های بزرگی بوده‌اند، گفت: در تقسیم حکومت‌های دنیا، یکی دارالکفر یکی دارالاسلام است و چیز دیگری نداریم؛ حتی یزید و معاویه هم با شعار اسلام آمدند؛ زیرا نمی‌شود چیز دیگری را مبنا قرار داد.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه در دارالاسلام باید احکام اسلامی پیاده شود، در بیان دلیل اینکه منافقان نمی‌توانند حکومت و تمدنی داشته باشند، گفت: منافقین شعار اسلامی می‌دهند اما احکام اسلامی را پیاده نمی‌کنند. اگر امروز هم مشکل داریم، به دلیل آن است که عده ای نمی‌خواهند حکم خدا پیاده شود.
او با بیان اینکه ظرافت کار و تمام تلاش مؤمن در این جامعه اسلامی این است که مجال را برای آنان که به اخلاق دینی باور ندارند، تنگ کند، به انتخابات سال آینده اشاره و اضافه کرد: در انتخابات هر کس با شعاری می‌آید؛ اولین دغدغه مؤمن این باشد که مجال نشستن بر مسند به کسی که قلباً حکم خدا را قبول ندارد، ندهد.
امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه برای مؤمن رأی دادن یک کار دنیوی نیست بلکه کاملاً اخروی است، گفت: گاهی رأی ما منجر به انتخاب یک انسان مؤمن مانند شهید رجایی می‌شود؛ کسی که جهت گیری و کارش خدایی بود و برای اجرای دستور خدا قدم برداشت. زمان دیگری کسی انتخاب می‌شود که بعد مجبور به عزلش می‌شویم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه چهل سال تجربه در این عرصه کسب کرده‌ایم، تأکید کرد که در دارالاسلام باید همه جا و در همه ابعاد دستور خداوند اجرا شود.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد که اگر بنا داریم قدرت تمدن اسلامی را به جهانیان نشان دهیم باید آدم‌هایی را انتخاب کرده و بر مسند بنشانیم که این جهت (اجرای حکم خداوند در خرد و کلان) را تأمین کند.
آیت‌الله دژکام، در تأکید این کلام به آیات بیست و یک و بیست و دوم از سوره مبارکه بقره و اشعاری از سعدی اشاره و تأکید کرد که همه نعمت‌ها را خداوند برای انسان فراهم کرده و این درست نیست که فرمان غیرخدا برده شود.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه پست مدرن‌ها هم نیاز اصلی بشر امروز را معنویت می‌دانند، فطرت انسانی را یادآور شد و اضافه کرد که کسی که فرمان خداوند را نبرد، از زندگی هم لذت نخواهد برد.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد که حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب، فریادگر ندای فطرت بوده و هستند و اگر انسان فرمان برداری خداوند را نداشته باشد، پاسخ فطرتش را نداده و بی انصافی کرده است؛ لذا باید فرمان برداری خداوند در همه ابعاد جامعه جلوه داده شود تا جامعه‌ای سالم داشته باشیم و انسان در آن از زندگی کردن لذت ببرد. امام جمعه شیراز در خبطه دوم نماز، با تسلیت سالروز وفات عقیله بنی هاشم، بزرگ پیام رسان کربلا، حضرت زینب کبری(س) و لزوم درس گرفتن از زندگی ایشان، یکی از مناسبت‌ها را «روز امور تربیتی و تربیت اسلامی» اعلام و تأکید کرد که این همان هدف اصلی نظام اسلامی است. نماینده ولی فقیه در فارس، تربیت انسان صالح در جهان را اصلی‌ترین هدف تشکیل حکومت اسلامی و تمدن اسلامی برشمرد و گفت: با تقوا بودن هدف اصلی مورد نظر خداوند و قرآن محسوب می‌شود؛ تقوا زمینه سازی برای رسیدن به سایر اهداف نیست.
او با بیان اینکه «روز امور تربیتی و تربیت اسلامی» از اولین تلاش‌های دولت حزب‌اللهی شهیدان رجایی و باهنر بود، گفت: همه اقدامات و تلاش‌های انجام شده خوب است اما آنها مقدمه‌ای برای تربیت انسان صالح محسوب می‌شود. در غیر این صورت به هدف اصلی نرسیده‌ایم.
امام جمعه شیراز تأکید کرد که آموزش و پرورش، بسیج، روحانیت، اولیا و مربیان و همه افراد جامعه در این ارتباط وظیفه دارند.
او با اشاره به نام گذاری روز ۹ اسفند به نام «روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان»، تأکید کرد که مدیران در یک نظام اسلامی باید حال مردم را به خوبی درک کنند.
امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد که یکی از نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی آن است که عده قابل توجهی از مسئولان، همان گرفتاری‌های مردم را دارند و دشواری‌های مردم را درک می‌کنند. وی در ادامه گفت: شرط حمایت از حقوق مصرف کننده آن است که مدیران و ذی نفوذان، تفاوتی با مردم در دسترسی به امکانات و نیازها نداشته باشند. آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه طبقه روحانیت در ایران اسلامی، بیشترین درک را نسبت به وضعیت مردم دارند و دسترسی آنان نسبت به امکانات مانند اکثریت مردم است، تأکید کرد که امروز به مصرف کنندگان ظلم می‌شود و این موضوع لزوم پیگیری دقیق تر از سوی ناظران و دستگاه‌های مسئول را نشان می‌دهد. امام جمعه شیراز با اشاره به در پیش بودن سالروز تأسیس کمیته امداد، صدور فرمان تشکیل این نهاد حمایتی در کمتر از یک ماه بعد پیروزی انقلاب در سال ۵۷ را نشان دهنده توجه ویژه حضرت امام(ره) به رعایت عدالت و توجه به مستضعفان دانست.
آیت‌الله دژکام در بخشی از نماز جمعه ۸ اسفند شیراز، بر لزوم توسعه بانک‌های قرض‌الحسنه نیز تأکید و این اقدام را در راستای حمایت از اقشار ضعیف جامعه ارزیابی کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی