[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

فرهنگ پارس و زوایای کمتر شناخته‌شده‌ آن-شهرستان فراشبند، روزنامه شیراز نوین

شهرستان فراشبند از شهرستان‌های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان‌های کازرون و شیراز و از شرق به شهرستان فیروزآباد محدود می‌شود. این شهرستان با مرکزیت شهر فراشبند دارای 8338کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن از شیراز 170کیلومتر است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 800متر است. دارا بودن تعداد زیادی چهارتاقی، خود نشان از قدمت تاریخی این شهرستان دارد. علاوه بر آن، عشایری بودن منطقه فضای زیبایی را برای فراشبند ایجاد کرده و موجب پیدایی دست بافته‌های رنگین عشایری همچون گبه، گلیم، فرش و جاجیم شده است. باغ‌های مرکبات و به ویژه خرما و قصب زاهدی، از دیگر چشم‌اندازهای گردشگری این منطقه است. جاذبه‌های گردشگری شهرستان فراشبند به شرح زیر است:
امامزاده شهید(ع)
بقعه امامزاده شهید(ع) در فاصله 35کیلومتری جنوب شرقی فراشبند به طرف عسلویه قرار دارد. امامزاده شهید(ع) در بین مردم منطقه از قداست و احترام خاصی برخوردار است. مقبره وی دارای دو گلدسته و گنبدی مخروطی شکل دارد که با تزیینات کاشی معرق و نام خداوند مزین شده است. باغ‌های میوه و نخلستان‌های اطراف در این منطقه، تفرجگاهی زیبا را ایجاد کرده است.
چهارطاقی نقاره‌خانه
این بنا در فاصله 7کیلومتری جنوب شرقی فراشبند، در مسیر راه امامزاده شهید(ع) واقع شده است. بنای اصلی آتشکده از لاشه سنگ و ملات گچ و ساروج ساخته شده است. در پایین و اطراف چهارطاقی، بقایای اتاق‌هایی با سقف هلالی دیده می‌شود.
گنبد و مجموعه تپه‌ها
این مجموعه که دارای مساحت نسبتاً وسیعی است، در فاصله 15کیلومتری شمال فراشبند به طرف کازرون و در طرف راست جاده قرار گرفته و شامل بقایای سه بنای سنگی، گچی و ساروجی از دوره ساسانی است. بنای اصلی در برگیرنده یک چهارطاقی است که در طرف غربی آن، دو اتاق قرار دارد و نیز در ضلع شمالی و خارج آن، بقایای یک اتاق بزرگ مشاهده می‌شود.
چهارطاقی رهنی
این بنا در فاصله 10کیلومتری جنوب شرقی و در مسیر راه فراشبند به امامزاده شهید(ع) واقع شده است. بنای این چهارطاقی متعلق به دوره ساسانیان و مصالح به کار رفته در آن سنگ، گچ و ساروج است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی