[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

انجیر در سبد صادرات ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس با اشاره به واگذاری 95 درصد از اراضی شهرک صنعتی استهبان در قالب 50 قرارداد سرمایه گذاری به متقاضیان، از برنامه این شرکت برای اجرای طرح توسعه این شهرک صنعتی خبر داد و گفت: طرح توسعه این شهرک صنعتی به مساحت 70 هکتار در حال انجام است که امیدواریم با انجام آن بتوانیم جواب گوی نیاز سرمایه گذاران باشیم.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، احد فتوحی در جلسه بررسی و رفع مشکلات شهرک صنعتی استهبان که با حضور فرماندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان برگزار شد، افزود: در دو سال گذشته شاهد جهش در جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی استهبان بودیم و 65 درصد از اراضی صنعتی در این دو سال واگذار گردید و در حال حاضر به علت نبود اراضی قابل واگذاری پاسخ گوی حجم زیادی از متقاضیان نیستیم.
وی با بیان اینکه طرح توسعه شهرک صنعتی در اراضی افزون بر 70 هکتار در حال پیگیری است، گفت: در این طرح توسعه، رویکرد ما توجه به صنایع مرتبط با بسته بندی و فرآوری انجیر به عنوان مزیت اصلی و مهم این شهرستان است و ایجاد زون تخصصی برای استقرار صنایع انجیر در جانمایی طرح توسعه در دستور کار قرار خواهد گرفت.
فتوحی در ادامه با اشاره به برنامه این شرکت برای ایجاد خوشه انجیر گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در شهرستان استهبان و مطرح بودن به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده انجیر دیم کشور، شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از تمامی ظرفیت‌ها برای ایجاد و شکل گیری این خوشه استفاده خواهد کرد و حمایت‌های خود را انجام خواهد داد.
وی هدف از ایجاد خوشه انجیر استهبان را بسترسازی برای هم‌افزایی و کارگروهی برای ارتقای توان واحدهای تولیدی و صنعتی و حضور در بازارهای داخلی و خارجی، ارتقای کیفی و کمی تولیدات، ایجاد برند مشترک و ارزش‌افزوده بیشتر بیان کرد و گفت: کار مطالعاتی و امکان سنجی این خوشه انجام و به عنوان اولویت به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ارسال می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای ایجاد ناحیه جدید صنعتی در بخش رونیز گفت: با توجه به ارزیابی اولیه اراضی پیشنهادی جهت طی مراحل اداری و اخذ مجوزها برای ایجاد ناحیه در دهستان خیر درحال انجام است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در ادامه با اشاره به آمادگی این شرکت برای راه اندازی نواحی جدید صنعتی در شهرهای رونیز و ایج نیز گفت: در این زمینه به محض معرفی اراضی مستعد، مراحل اجرایی این نواحی صنعتی نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. در این جلسه فرماندار شهرستان استهبان نیز راه اندازی خوشه انجیر را به عنوان یکی از مصوبات سند پیشران توسعه استان و شهرستان و نیز مصوبه سفر استاندار فارس، خواستار شد و گفت: با توجه به تولید سالانه افزون بر 16هزار تن انجیر در این شهرستان و عنوان نخست استهبان در تولید این محصول و نیز وجود بزرگ ترین انجیرستان دیم جهان در استهبان، ایجاد و راه اندازی این خوشه ضروری است.  احمدرضا کمالی سروستانی گفت: محصول انجیر استهبان در سبد صادرات غیرنفتی استان و کشور جایگاه بالایی دارد و تقویت و توانمندسازی بخش صادرات از مهم‌ترین اولویت‌هاست.
فرماندار شهرستان استهبان در ادامه با اشاره به وجود متقاضیان جهت ایجاد واحد‌های مختلف تولیدی و صنعتی به ویژه در محصولات انجیر و زعفران و انار به عنوان مزیت مهم این شهرستان بر تسریع در اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان و نیز راه اندازی نواحی جدید صنعتی در شهرهای ایج و رونیز و نیز دهستان خیر تأکید کرد.
وی بر همکاری دستگاه‌های اجرایی شهرستان به منظور اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان و نیز ایجاد نواحی صنعتی تأکید کرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای جذب سرمایه‌گذار ضرورتی مهم و گامی اساسی در مسیر توسعه صنعتی و رونق تولید به شمار می‌رود و در این ‌باره اهتمام ویژه‌ای در شهرستان وجود دارد. 
بر اساس این گزارش، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین در بازدید از شهرک صنعتی استهبان از 4 واحد صنعتی مستقر در این شهرک صنعتی بازدید کرد و به بررسی مشکلات این واحدهای تولیدی پرداخت.
فتوحی در این بازدید با اشاره به اجرای طرح تکمیل شبکه روشنایی با اعتبار 3میلیارد ریال گفت: طرح‌های تکمیل شبکه داخلی مخابرات و نیز تصفیه خانه فاضلاب این شهرک صنعتی نیز در راستای توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها اجرایی خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی