[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

شانس جادوگر برای پیروزی در انتخابات کم است، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی - شیراز نوین
انتخابات سرنوشت ساز فدراسیون فوتبال فردا برگزار می شود. مصطفی آجرلو، کیومرث هاشمی، شهاب الدین عزیزی خادم و علی کریمی نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال هستند که برای به دست آوردن سکان فوتبال کشور تلاش می کنند.
طبق آخرین اصلاحات اساسنامه فدراسیون فوتبال که به تأیید فیفا رسیده، برای اولین‌بار 10 نماینده فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی زنان در انتخابات حق رأی دارند و مجمع با حضور 89 عضو باید برگزار شود.
اما با توجه به عدم تشکیل تیم ملی فوتبال ساحلی زنان، دو حق رأی زنان سلب شده و تعداد اعضای مجمع نیز به 87 نفر می‌رسد؛ ضمن آن‌که در انتخابات پیش‌روی دو باشگاه سایپا و پارس جنوبی جم که در دو رشته یا بیش از آن فعالیت دارند، در دو حوزه مختلف یک نماینده را معرفی کرده‌اند تا تعداد اعضای مجمع به 85 نفر تقلیل پیدا کند. اکثریت مجمع پیش‌روی با حضو رؤسای هیأت فوتبال استان‌ها شکل می‌گیرد و سپس تیم‌های لیگ برتری و لیگ یکی سهم پررنگی در انتخاب رئیس آینده فوتبال ایران دارند.
در نهایت طبق اساسنامه، روند انتخابات برای تعیین رئیس فدراسیون فوتبال دو مرحله‌ای خواهد بود، به طوری که در مرحله نخست کسانی که کمترین رأی را کسب کرده‌اند، حذف می‌شوند تا فقط دو نامزد باقی بمانند و در مرحله دوم هر کس که بیش از 50 درصد آرا را اخذ کند، برنده انتخابات خواهد بود و رئیس فدراسیون فوتبال است.
نکته جذاب و البته حساسیت برانگیز این انتخابات، حضور یک شخصیت محبوب فوتبالی در بین کاندیداهاست. علی کریمی از این نظر، تفاوت فاحشی با سایر کاندیداها دارد، بازیکن استثنایی 20 سال اخیر کشور که در چندسال اخیر، بیشتر به عنوان یک شخصیت «ضد فساد» شناخته می شود. او در فضای مجازی و حقیقی، سعی در مقابله با آدم هایی داشته که به زعم او «دشمنان فوتبال ایران» هستند.
کمتر کسی می تواند به این حقیقت شک کند که اگر در این انتخابات، مردم حق رأی داشتند، علی کریمی با اختلاف نسبت به بقیه صاحب سکان فوتبال کشور می شد. اما مسأله اینجاست که چنین انتخاباتی ربطی به مردم ندارد و اتفاقاً مردم نسبت به این دست انتخابات همواره بدبین بوده اند و این بار نیز اذهان عمومی از پیش قضاوت کرده اند که «نمی گذارند کریمی برنده شود»
منظور از این «نمی گذارند» این نیست که تقلبی در کار خواهد بود. مدافعان کریمی عقیده دارند که «لابی گری» اصل مهم پیروز شدن در چنین انتخاباتی است و جادوگر هیچ گاه وارد چنین وادی هایی نخواهد شد.
همین چندی پیش بود که مهرزاد معدنچی مربی فعلی فجر شهید سپاسی و همبازی سابق علی کریمی گفت: علی کریمی شانسی برای دستیابی به صندلی مدیریت فوتبال نخواهد داشت.
معدنچی در خصوص حضور علی کریمی و مهدی مهدوی کیا در انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: رئیس فدراسیون فوتبال باید فوتبالی باشد. نیاز به گفتن ندارد، همه می‌دانیم کریمی و مهدوی کیا از فوتبالیست‌های خوب ایران و آسیا بودند. این عزیزان هر کدام جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را بردند و چندین سال لژیونر بودند و با مربیان بزرگی کار کردند. من فکر نمی‌کنم تجربه مدیریتی این باشد که شما پشت یک میز نشسته باشی و تجربه داشته باشی، این عزیزان کوه تجربه هستند. کسی که در لیگ آلمان بازی می‌کند، کسی که با بازیکنان بزرگ معاشرت می‌کند و کسی که با بهترین مربی‌ها کار کرده بی‌خودی بزرگ نشده است.
وی ادامه داد: در سال‌های گذشته به جز محمد دادکان، سکان هدایت فدراسیون دست فوتبالی‌ها نبود، ولی می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم زمانی که آقای دادکان بود ما با تیم ملی به جام جهانی ۲۰۰۶ صعود کردیم و قبل از آن در جام ملت‌ها سوم شدیم. زمان آقای دادکان ایشان یک مدیر فوتبالی بودند و خدمت زیادی به فوتبال این کشور کردند، چه اشکالی دارد از فوتبالیست‌هایی که یک عمر تجربه دارند استفاده کنیم تا به فوتبال ایران کمک کنند. اتفاقاً اگر این افراد انتخاب شوند قطعاً فوتبال ما را نجات خواهند داد و شاهد دیدن فوتبال سالم تری در رده‌های ملی و باشگاهی به دور از هر حاشیه ای خواهیم بود.
معدنچی درباره احتمال پیروزی علی کریمی در انتخابات فدراسیون گفت: علی کریمی شانسی در انتخابات ندارد، چون نمی‌خواهند کار دست اهل فوتبالی‌ها باشد. در بحث مدیریت ما، یک سری از مدیر‌ان ما تعریف شده‌اند و قرار است که باشند و به نظر من قطعاً هماهنگی‌های لازم برای انتخابات انجام شده است و مشخص است رئیس فدراسیون کیست. از آقایان می‌خواهم اجازه دهند که فوتبال در دست صاحبانش باشد نه یک سری افراد وابسته که نیروی افراد دیگری هستند. قطعاً اگر مردم حق رأی داشتند علی کریمی و مهدی مهدوی کیا با اختلاف پیروز انتخابات می‌شدند. اگر انتخابات سالم و بدون دخالت کسی و خط دهی‌ها انجام شود شک نکنید این دو عزیز رأی می‌آوردند که بعید است و معمولاً رئیس فدراسیون تحمیل شده است.
از استان فارس، سه نفر صاحب رأی در این مجمع هستند. یکی از آنها، غلامعلی هنرپیشه رئیس هیأت فوتبال استان فارس است. هنرپیشه، خود یکی از کاندیداهای عضویت در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز هست.
وی درباره انتخابات پیش رو گفت: تمام تلاشم این است که بتوانم به کاندیدایی رأی دهم که برای فوتبال ما مفید باشد. مشغول بررسی برنامه هایی هستم که توسط کاندیداها ارایه شده، هر چند این برنامه ها شاید ضمانت اجرایی چندانی هم نداشته باشد؛ بنابراین لازم است که به رزومه افراد هم مراجعه کنیم و ببینیم قبلاً چه کارهایی کرده اند و با در نظر گرفتن سوابقشان به جمع بندی نهایی برسیم، وگرنه برنامه نوشتن کاری ندارد.
هنرپیشه درباره شانس علی کریمی برای پیروز شدن در انتخابات گفت: از نظر من، آقای کریمی یک شخصیت بزرگ و قابل احترام است، اما چه بخواهیم چه نخواهیم، در چنین انتخاباتی باید یک سری ارتباطات برقرار شود. اینکه توقع داشته باشید لابی گری نباشد، یک چیز غیرممکن است. آقای کریمی با اینکه هم شخصیت بزرگی است و هم توانمند است، اما هیچ ارتباطی با اعضای مجمع نگرفته و این به نظر من یکی از اشکالات ایشان است. چه بسا اگر این ارتباطات را با اعضا برقرار می کرد، می توانست شانس زیادی برای انتخاب شدن داشته باشد.
رئیس هیأت فوتبال فارس در پاسخ به این سؤال که آیا سالم بودن شخصی مانند علی کریمی برای رأی دادن به او در چنین انتخاباتی کافی هست یا خیر، گفت : سلامت شخص قطعاً مهم است و من هم هیچ شکی در سلامت آقای کریمی ندارم. اما هر کاندیدا باید بیاید صحبت کند، بگوید برای تیم های ملی چه برنامه ای دارد، در بخش روابط بین الملل چه کاری می خواهد انجام دهد، در بخش استعدادیابی، باشگاه ها، مشکلات هیأت ها و سایر مسایل هم اظهار نظر کند و بگوید می خواهد چه کاری انجام دهد. آقای کریمی رزومه پر و پیمانی از همه نظر دارد، اما باید می آمد و برنامه هایش را اعلام می کرد.
هنرپیشه افزود: اگر بخواهم بدون تعارف صحبت کنم باید بگویم آقای کریمی سابقه مدیریتی آنچنانی ندارد، اما می توانست در همین باره صحبت کند. شاید ایشان چند مدیر خوب در نظر دارد که بخواهد از آنها به عنوان مشاور یا در رده های مدیریتی استفاده کند و ما که می خواهیم رأی بدهیم، باید در جریان این مسایل باشیم. درستش هم همین است؛ کاری مثل اداره فدراسیون فوتبال را نمی توان به تنهایی پیش برد و قطعاً یک کار جمعی است. این که آقای کریمی هیچ صحبتی درباره این مسایل نکرد، چندان حرفه ای نبود.
یکی دیگر از فارسی های صاحب حق رأی در این انتخابات، سلطنت نوروزی داور بین المللی فوتبال است. او اولین داور زن ایران است که در بازی های برون مرزی قضاوت کرده و پنج سال به عنوان داور برتر کشور انتخاب شده است.
نوروزی درباره انتخابات گفت: سعی من این است که تا لحظه آخر، رزومه افراد و برنامه‌هایشان را بررسی کنم. باید بگویم برنامه های ارایه شده توسط بعضی کاندیداها به شکلی است که اجرایی شدن آنها کمی دور از ذهن به نظر می رسد. برای ما که سال ها درون فوتبال بوده ایم، مشخص است که بعضی از این برنامه ها عملی نخواهند شد. به هرحال من به شخصه هنوز تصمیمی نگرفته ام و تا آخرین لحظه بررسی می کنم برای اینکه یک انتخاب ورزشی داشته باشم، انتخابی که به نفع تمام جامعه فوتبال کشور باشد.
داور بین المللی ایران در خصوص شایعات و صحبت هایی که درباره لابی گری کاندیداها برای جذب آرا به گوش می رسد، گفت: من اصلاً در جریان این مسایل نیستم و با چنین چیزی مواجه نشده ام. تمام فکر و کار این روزهای من، تحقیق در مورد افراد است. نه برای من پیش آمده و نه حتی فکر می کنم چنین چیزی وجود داشته باشد. البته طبیعی است که افراد رأی دهنده، سراغ کسانی بروند که اعتماد بیشتری به آنها داشته یا پیدا کرده اند.
سلطنت نوروزی در پاسخ به این سؤال که «آیا به نظر شما علم به سالم بودن کاندیدا برای رأی دادن به او کافیست» گفت: اگر هم کافی باشد، همه رأی دهندگان چنین نظری ندارند. اگر کل جامعه ما به این فکر می کرد که کارها دست آدم های سالم سپرده شود، قطعاً وضعیت‌مان در تمام زمینه ها بهتر از این بود 
سرمربی شیرازی تیم ملی فوتسال ایران، یکی دیگر از رأی دهندگان در مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال خواهد بود.
محمد ناظم الشریعه درباره کاندیدای مورد نظرش گفت: مشغول بررسی هستم و هنوز کسی را انتخاب نکرده ام. اما چیزی که مسلم است، من به کسی رأی می دهم که برای فوتسال وقت بگذارد و ارزش قایل باشد. حتی اگر بدانم رأی نمی آورد، به او رأی می دهم و از انتخاب نشدنش هم ناراحت نمی شوم.
مربی با سابقه فوتسال کشور افزود: اولویت من فوتسال است، چون حق فوتسال در چند سال گذشته به اندازه کافی پایمال شده. برای من مهم است هر عزیزی می خواهد رئیس شود، برنامه ای برای بهتر شدن وضعیت فوتسال کشور بدهد که ضمانت اجرایی داشته باشد. من هم تا آخرین لحظه صبر می کنم ببینم به چه نتیجه ای می رسم.ناظم الشریعه شانس علی کریمی برای پیروزی در انتخابات را اندک دانست و گفت: شما به من بگویید علی کریمی کجاست؟ در فاصله چند روز مانده به انتخابات، ایشان مشغول چه کاریست؟ من طرفدار علی کریمی هستم، اما به من بگویید ایشان چه برنامه ای ارایه داده؟ نه در مناظره ها شرکت کرده، نه برنامه ای اعلام کرده! خب منِ رأی دهنده بر چه اساسی باید با برنامه های ایشان آشنا شوم؟
سرمربی سابق تیم فوتسال صدرای شیراز ادامه داد : من می گویم اصل انتخابات لابی گریست! اما منظور از لابی گری چیست؟ ایجاد ارتباطات! انتخاباتی مثل فدراسیون فوتبال هم بر اساس ارتباطات بنا شده. شاید زمانی که مردم رأی می دهند، چنین مسایلی در کار نباشد اما در این مورد خاص، علی کریمی باید می آمد حضور پیدا می کرد، ما که او را نمی بینیم! بله ایشان شخصیت بزرگ و سالمی است، اما ما نمی توانیم صرفاً به خاطر این خصوصیات به او رأی بدهیم. به نظر من چنین کاری منطقی نیست
با توجه به این تفاسیر، بعید به نظر می رسد که بتوان شانسی برای علی کریمی در این انتخابات قایل بود. اما جالب این جاست که یکی از افراد مورد انتقادِ علی کریمی در سال‌های اخیر، برای او شانس قایل است و می گوید: خیلی‌ها کریمی را قبول دارند و به او رأی می‌دهند. قطعاً او هم شانس خوبی برای رسیدن به پست ریاست فدراسیون فوتبال دارد.
علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال در سال های 86 تا 95 که در سال های اخیر مورد هجمه های فراوان علی کریمی قرار گرفته است، ادامه داد: لابی کاندیدای فدراسیون فوتبال برمی‌گردد به ارتباطاتی که آنها با افراد مختلف دارند. دفعه اولی که من به فدراسیون آمدم لابی نداشتم و چون تنها بودم و رقیبی نداشتم به عنوان رئیس انتخاب شدم. الآن کاندیداها با افراد مختلف صحبت می‌کنند. باشگاه‌ها و هیأت‌های استانی به عنوان کسانی هستند که در انتخابات حضور دارند و رئیس با رأی آنها انتخاب می‌شود. در این بین مردم نگاه ویژه‌ای به کریمی دارند و نگاه مردم می‌تواند در انتخاب کریمی اثرگذار باشد. کسی که می‌آید باید انگیزه بالایی داشته باشد و بتواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد.علی کفاشیان و علی کریمی در تضاد کامل هستند. کریمی که یکی از منتقدان ریاست کفاشیان و مهدی تاج بود چند روز پیش با انتشار یک استوری در صفحه شخصی‌اش به نوعی علی کفاشیان را تهدید کرد و خطاب به او نوشت: «دعا کنید رئیس فدراسیون نشوم وگرنه باید جواب پس بدهید.» کفاشیان تأکید کرد علاقه‌ای به واکنش در این خصوص ندارد: «صحبتی در این خصوص ندارم و نمی‌خواهم وارد چنین مسایلی بشوم.حالا باید یک روز دیگر منتظر بمانیم و ببینیم اعضای مجمع فدراسیون فوتبال برای آینده فوتبال کشور به چه کسی رأی خواهند داد. البته رأی‌ها مخفی است و هیچ گاه نمی توان فهمید که کدام عضو به کدام کاندیدا رأی داده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی