[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

یا قوانین را اصلاح کنید یا درِ این فوتبال را ببندید!، روزنامه شیراز نوین

        میثم محجوبی - شیراز نوین
فجرشهیدسپاسی امسال حال و روز متفاوتی نسبت به سال های گذشته دارد. تیمی که همواره تمامی بازیکنان، مربیان و مدیرانش از مشکلات مالی حرف می زنند، حالا شرایط دیگری را تجربه می کند. می گویند حضور سردار بوعلی در رأس هرم، باعث شده تا مشکلات مالی برطرف شود. بازیکنان هم با امیدواری و انگیزه بالایی صحبت می کنند و به همین جهت، می توان امیدوار بود که این تیم قدیمی و ریشه دار، بالاخره در این فصل به لیگ برتر بازگردد.
مدیرعامل فجرسپاسی هم در گفت و گو با شیراز نوین در ابتدا با امیدواری زیادی در خصوص کم شدن مشکلات مالی صحبت کرد، اما در ادامه باز هم به سراغ مسوولان رفت و از آنها برای سرپا نگه داشتن تیم طلایی پوش و محبوب شهر شیراز، استمداد طلبید.
در این گفت و گو، ما سؤالی از فلاح نپرسیدیم و او متکلم وحده بود تا هر چه دل تنگش می خواهد بگوید. به این امید که اگر قرار است کمکی به تیم ارزشی فجر شود، هر چه زودتر انجام شود تا دوباره مانند سال های گذشته، حسرت امتیازات از دست رفته ناشی از بی پولی و کم انگیزگی بازیکنان را نخوریم.
بهترین نفرات را در اختیار داریم، اما باید تقویت شویم
تمرینات پیش فصل ما از موعد مناسبی آغاز شد. ما تیم را بر مبنای نیازهای خودمان بستیم و حالا هم نفرات بسیار خوبی داریم. بازیکنانی قابل، جوان و پرانرژی در کنار بازیکنانی با تجربه که باعث شده تیم خوب و کاملی داشته باشیم. سرمربی تیم هم به این مسأله اذعان دارند که تمام این بازیکنان می توانند خواسته های ما را برآورده کنند. اگر هم در چند پست نیازی به بازیکن داشته باشیم، مانند تمام تیم ها در نیم فصل، بازیکنان مورد نیاز را جذب می کنیم. الآن آقای کلانتری مشکلاتی در چند پست دارند و دلیل آن این است که چند بازیکن ما مصدوم شده اند. آقای علوان زاده که اوایل فصل رباط پاره کرد، امیر شبانی هم در بازی اخیر مقابل آرمان گهر سیرجان دچار آسیب دیدگی شد و نتیجه آزمایشش، پارگی رباط را تأیید کرد. محمد امینی هم سربازی اش تمام شد و به مس رفسنجان رفت و وحید عزیزی دروازه‌بان ما هم به دلیل مشکلات شخصی و خانوادگی با ما توافق کرد که جدا شود. یعنی الآن درون دروازه اگر خدای نکرده مشکلی برای حسین ناییجی پیش بیاید، به مشکل جدی برمی خوریم. به این جهت بود که آقای کلانتری عقیده داشتند تیم ما باید تقویت شود. اما هم من و هم ایشان، اذعان داریم که بهترین نفرات در اختیارمان است. نتایجی هم که تا کنون کسب شده نشان دهنده این حقیقت است که تک تک بچه های ما قابل ستایش هستند.
فوتبال مرز و بوم نمی شناسد
ما عقیده داریم که فوتبال، مرز و بوم نمی شناسد. شیرازی و غیر شیرازی ندارد. حالا هم همه تیم یک هدف دارند و آن خوشحال کردن مردم استان است و امیدواریم به این هدف ارزشمند دست پیدا کنیم. حالا دو بازی تا آخر نیم فصل مانده و پس از آن، کادر فنی نیازهایشان را با ما در میان می گذارند تا اگر بتوانیم، چهار پنج بازیکن را جذب کنیم. اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، تازه به شرایط ابتدای فصل می رسیم! ضمن اینکه در نیم فصل دوم بازی ها به مراتب سنگین تر از نیم فصل اول است و چیزی که بیشتر نیاز داریم، روحیه و شارژ روانی است. در کنار مسایل فنی، می توانیم تیم را از لحاظ روحی روانی هم ساپورت کنیم و سرپا نگهش داریم. باید پاداش های مناسب پرداخت کنیم.
آقای استاندار هم دوست دارد به لیگ برتر برویم
اگر می خواهیم مانند سال های گذشته، در نیم فصل دوم ناکام نشویم، باید دور هم بنشینیم و به این تیم کمک کنیم. الآن همه بارها روی دوش یک نفر است. سردار بوعلی تا الآن همه هزینه ها را پرداخت کرده. استاندار محترم فارس که بسیار به ایشان ارادت دارم و می دانم که ایشان هم علاقه دارند در دوران صدراتشان، یک تیم از شیراز به لیگ برتر برود، ایشان و تمام مسوولان، همگی متعلق به همین استان هستند. من می گویم این عزیزان بیایند، دور هم بنشینیم، هم فکری کنیم و با یک دوستی و وفاق خوبی، بتوانیم نیازهای این تیم را برطرف کنیم. بگوییم ما الآن 4 بازیکن می خواهیم، این چهار نفر را برای ما جذب کنید.  فلان قدر برای ادامه دادن مسابقات، هزینه ایاب و ذهاب و سایر مسایل نیاز داریم. حالا دیگر مثل قدیم نیست. الآن یک سفر با هواپیما برویم، نزدیک به 80 میلیون تومان هزینه دارد. در این زمینه ها حتماً نیاز به کمک داریم.
قشقایی هم تیم من است
من اعتقاد دارم قشقایی و فجر فرقی با هم ندارند. همه دارند برای اعتلای این استان تلاش می کنند. قشقایی هم تیم من است. اگر قشقایی نباشد، جوان های ما کجا بروند؟ پس به این تیم هم باید کمک شود. قشقایی ها هم دوستان ما هستند، رقابتی اگر هست داخل زمین است ولی بیرون از زمین با هم رفیق هستیم. اگر یادتان باشد زمانی هم که برق در لیگ برتر بود، قوی بودن فجر به قوی بودن برق ربط داشت. اگر برق قوی بود، فجر هم قوی بود و بالعکس. حالا داستان ما و قشقایی هم همین است. من انتظار دارم دست قشقایی را هم بگیرند و کمکش کنند. واقعاً خرج و مخارج سرسام آور است. الآن وضعیت اقتصادی به گونه ایست که یک شخص نمی تواند یک باشگاه را در این سطح اداره کند.
امسال می توانیم مردم را خوشحال کنیم
در فوتبال به هیچ عنوان نمی توان قول صعود داد اما اگر الآن به ما دو سه میلیاردتومان پول برسد، من این قول را می دهم که تا روز آخر جزو مدعیان صعود باقی بمانیم و امیدواریم بتوانیم بعد از چندسال به لیگ برتر برسیم. جدول را که نگاه می کنم، احساس می کنم امسال می‌توانیم کاری کنیم که روز آخر مردممان خوشحال باشند.
این سه سال بر من به اندازه سی سال گذشت
من زمانی که مدیرعامل برق و مرصاد هم بودم، بارها گفتم که این ها تیم نمی خواهند. مثل الآن که تیم های نفتی مشکل دارند. نفت آبادان یک تیم ریشه دار است و به مشکل خورده، پارس جنوبی سقوط کرده و نفت مسجدسلیمان هم همواره با مشکلات مالی رو به روست. تیم هایی که با هزار زحمت به لیگ برتر رفته اند و حالا یا سقوط کرده اند یا مشکلات جدی برای بقا دارند. حالا فرض کنیم امسال هم به لیگ برتر رفتیم. آیا می توانیم نگهش داریم؟ این روزها همه مردم فوتبال را می فهمند. فکر می کنم در این سه سالی که من بودم، خیلی به من سخت گذشت. به اندازه سی سال گذشت ولی نمی‌توانم خیلی مسایل را عنوان کنم چون بعضی چیزها را آدم باید بگذارد برای آن دنیا و در این دنیا با صبوری آن ها را تحمل کند.
تازه دارم مزه تیم داری را می چشم
امسال که سردار بوعلی آمدند، شرایط فرق کرد. ما تازه راه افتاده ایم. باید از ایشان تشکر کنم. شما من را می‌شناسید و می دانید اهل تملق نیستم، همیشه رک حرف می زنم. کسی که بد کند به این استان، می گویم بد کرده و کسی هم اگر خوب کار کرده، عنوان می کنم. ولی من در این چندماهی که سردار بوعلی آمده اند، تازه دارم طعم تیم داری را می چشم. 
درد فوتبال ما بی عدالتی است
درد فوتبال چیست؟ بی عدالتی. این که نمی فهمیم کدام باشگاه خصوصی است و کدام دولتی. بخش خصوصی دارد از بین می رود. به ما هم می گویند دولتی، ولی ما که دولتی نیستیم! همان قانون دست و پاگیری که درست کردند، دست و پای ما را هم بسته. از طریق اسپانسرها و خیلی چیزهای دیگر داریم تیم را جمع و جور می کنیم که همه را نمی توانم عنوان کنم. در خودم نگه داشته‌ام. اما این بی عدالتی که می گویم برایم جای سؤال است. سؤال من این است که چطور خرج اردوی ده روزه یک تیم در تهران، یک تا دو میلیارد می شود؟ اصلاً تمریناتش در تهران است. اگر متعلق به فلان شهر است، باید در شهر خودش تمرین کند.خرج 10 روز این تیم ها، خرج یک فصل ما و قشقایی است! درست است باشگاه قشقایی خصوصی است اما قرار نیست که به خصوصی کمک نشود. در کشورهای اروپایی مثل ترکیه، بستری را فراهم می کنند برای ورود بخش خصوصی و وقتی توانست روی پای خودش بایستد، می گویند حالا خودت ادامه بده. اما اینجا ببینید امثال نساجی و شهرخودرو به چه روزی افتاده اند. چرا؟ چون نمی توانند با تیم های دولتی رقابت کنند.
باید این فوتبال را تعطیل کنند
به نظر من باید فوتبال ایران را تعطیل کنند. منحصرش کنند به 4 یا 6 تیم خاص. من همین جا به شما می گویم که تا چندسال آینده، ما فوتبال در ایران نخواهیم داشت چون روز به روز وضعیت فنی، پشتیبانی و امکاناتی دارد بدتر و بدتر می شود. شما در خانواده هم اگر بین بچه‌ها تبعیض قایل شوید، خود به خود از لحاظ تربیتی و آموزشی و سایر مسایل، برایتان مشکل ساز خواهد شد. این موارد را از چندین سال پیش گفته ایم و داریم می‌گوییم. ثبات هم وجود ندارد. آدم نمی داند فردا هست یا نیست، ضمن اینکه آن باشگاه هایی هم که دارند از شرکت های صنعتی دولتی ساپورت می شوند، چطور است که قانون برای آنها خوب است و برای بقیه بد؟ شما شاهین بوشهر را ببینید با این همه سرمایه، بیش از بیست میلیارد تومان خرج کردند اما باز هم سقوط کردند. یا حتی ما که سرباز جذب می کنیم و هزینه هایمان در جذب بازیکن کمتر است، اگر به لیگ برتر هم برویم باز هم کم می آوریم. همه چیز پول نیست اما بدون پول هم کاری پیش نمی رود.
قوانین باید اصلاح شوند
مجلس شورای اسلامی باید قوانین را تغییر داده یا به نحوی درست کند تا مساوات رعایت شود. این که همین بغل گوش ما تیمی بیاید این همه امکانات و سرمایه در اختیارش قرار دهند، ولی کلانشهری مثل شیراز یک زمین نداشته باشد برای مسابقه، کجایش عدالت است؟ می بینید که ما در شیراز نمی توانیم نتیجه بگیریم، به خاطر بدی زمین. بعضی‌ها می گویند شرایط برای تیم ما و تیم مقابل یکسان است اما نه، فرق دارد. چون تیم ما روی زمین فوتبال بازی می کند اما همه اینطور نیستند. بعضی تیم ها می آیند که فقط زیر توپ بکشند و نیازی به زمین مناسب ندارند.
از حالا دلهره نیم فصل را داریم!
اگر ما امروز به لیگ برتر برسیم، دوسال دیگر باید فاتحه‌اش را بخوانیم، مگر اینکه تفکرات کلان این استان چیز دیگری بخواهد و پای این خواسته ها بایستد. با وضعیت فعلی، ما می شویم مدیران و مربیان منفور و آنهایی که از منابع دولتی تا جایی که می خواهند استفاده کنند، می شوند محبوب! آقای کلانتری یک انسان بسیار سالم و از مربیان اخلاق مدار است، اما تا کی می توانیم با این فاکتورها خودمان را حفظ کنیم؟ ما نیاز به منابع مالی داریم. از همین حالا دلهره نیم فصل را داریم که اتفاقات هر سال، برایمان تکرار نشود. همیشه تا یک جایی بالا می‌رویم و دوباره برمی گردیم. مثل مارپله! خب اینطور که نمی شود ادامه داد. اگر عدالتی وجود داشته باشد، باید ما هم مثل بقیه شهرها از منابع مالی استفاده کنیم. 
با این شرایط بازیکنان فراری می شوند
من از نمایندگان محترم مجلس از جمله آقای عزیزی رئیس مجمع نمایندگان که خیلی دارند به ما کمک می کنند، آقای دکتر زارع نماینده محترم آباده، آقای فروردین که خودش یک انسان فوتبالی است تشکر می‌کنم و امیدوار هستم که با حضور این چهره هایی که در استان هستند و با حمایت آقای استاندار جناب دکتر رحیمی، سیستم هایی که دستشان باز است، بیایند و به ما کمک کنند. آقای استاندار نمی تواند از هر منبعی که دلش خواست بردارد و به ما کمک کند. باید جوابگو باشد. پس باید قانون را تغییر دهند یا تفکرات را عوض کنند. ما پالایشگاه داریم، پتروشیمی و آلومینیوم و ذوب آهن داریم اما چرا باید از صبح تا شب کاسه گدایی دست بگیریم؟ خب مسلم است وقتی بازیکن این چیزها را در باشگاهش ببیند، تصمیم می گیرد به جای دیگری برود. می گوید می آیم فجر دو سال سربازی ام را می گذرانم و می روم! بازیکنی که سال گذشته سرباز بوده، الآن در همین لیگ با رقم 800 میلیونی قرارداد بسته و رفته! خب ما و قشقایی سرجمع اندازه چهار بازیکن چنین تیم‌هایی بودجه نداریم! 
تیم های پایه را احیا می کنیم
اما بچه های ما غیرتمند هستند. نسبت به تیم، شهر و استانشان تعصب دارند و الآن هم گفته ام که با این اتفاقات شش ماه اخیر و حمایت سپاه فجر که محکم پای کار هستند، الحمدلله یک خوابگاه خیلی خوب هم در فلکه هنگ در اختیار ما گذاشته اند در 4 طبقه که در حال اتمام و تجهیز است. برنامه ریزی سردار بوعلی بر مبنای درست کردن ساختار باشگاه استوار است.  در خصوص تیم های پایه هم ایشان در نظر دارند که وضعیت این تیم ها هم سر و سامان داده شود. در حال حاضر تیم امید ما در دسته یک کشور حضور دارد. اولویت دو سه سال اخیر ما، حفظ تیم بزرگسالان در لیگ یک بوده. تیم های پایه نیاز به برنامه ریزی و هزینه های خاص خود دارد و حالا به این فکر هستیم که آنها را هم احیا کنیم. قصدمان این است که سالی یکی دو بازیکن از تیم های پایه به تیم بزرگسالان اضافه کنیم. تیم نوجوانان ما در لیگ برتر کشور رده دوم جدول را در اختیار دارد، پیشکسوتان خوبی هم بالای سر تیم جوانان هستند و آنها هم نتایج خوبی گرفته اند. این ها دارند حمایت می‌شوند. در حوزه زیرساخت ها هم سردار دستور دادند که رختکن های زمین چمن پادگان مجهز شود و در نظر داریم سالنی هم تهیه کنیم که جلسات مهم ما با سران استان، در باشگاه خودمان انجام شود.
وفاق داشته باشیم، خدا به کارمان برکت می دهد
تا پیش از آمدن سردار بوعلی، علت فعال نبودن ما این بود که نمی دانستیم باید چه کاری انجام دهیم اما حالا یک نفر هست که از ما برنامه ریزی می خواهد و باید جوابگو باشیم نسبت به این مسایل. در خصوص پیشکسوت ها هم باید بگویم این عزیزان، ذخایر فوتبال فارس هستند. من افتخار می کنم که چنین پیشکسوتانی داریم و اتفاق نظرهایی بین ما و آنها وجود دارد. نظرم این است که کسی به فضای مجازی  توجه نکند. همه ما با هم دوست هستیم و نظرم این است که اگر ما زیر یک سقف باشیم و از نفاق دوری کنیم، حقمان را بیشتر و بهتر می‌توانیم بگیریم. خداوند هم می گوید جایی که می بینم خوب کار می کنند، من هم کمک می کنم و به کارشان خیر و برکت می دهم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی