[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

کشاورزی تحریم‌شکن بود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این سازمان برای حل چالش‌های پیش روی انجام مأموریت‌های اصلی و چهارگانه خود در بخش کشاورزی به یاری و کمک‌های علمی مهندسان کشاورزی نیازمند است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حسین پژمان که در یک گردهمایی وبیناری به مناسبت روز مهندس برای اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی سخن می‌گفت، ضمن گرامیداشت این روز و تأکید بر اهمیت آن تصریح کرد: اولین مأموریت اصلی جهاد کشاورزی تأمین امنیت غذایی جامعه است که در چهار کلیدواژه تفسیر می‌شود. 
به گفته وی، مهندسان کشاورزی بر اساس وظیفه شرعی، قانونی و اخلاقی به عنوان یک تحصیل کرده باید در تولید غذای کافی، باکیفیت، سالم، ارزان و قابل دسترس برای آحاد مختلف جامعه همسو با سیاست‌های جهاد کشاورزی برای تأمین امنیت غذایی، همکاری کنند. 
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه امروزه در مبحث امنیت غذایی کیفیت غذا اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده و نقش مهندسان کشاورزی پررنگ تر شده است، افزود: بخش عمده ای از آحاد جامعه به نقش غذا در سلامت انسان پی برده اند و به معایب و مشکلاتی که در تولید غذا با استفاده از انواع سموم و کودهای شیمیایی می‌توانند ایجاد شود، واقف هستند. از این رو تقاضا برای استفاده از غذای سالم به عنوان یکی از خواسته‌های بحق مردم در سطح دنیا و در کشور فزونی یافته است.
او تشریح کرد: کشور ما در حال حاضر در موضوع امنیت غذایی در بین کشورهایی است که 83 درصد از انرژی مورد نیاز جامعه در کشور خودمان تولید می‌شود و این در حالی است که تنها چند کشور هستند که به این درجه از خوداتکایی در تولید محصولات غذایی رسیده اند که علت آن نیز در تنوع اقلیمی و اقتصاد کشاورزی ناشی از مزیت نسبی تولید است. 
به گفته پژمان، هر کشوری متناسب با نوع اقلیم و آب و هوایی که دارد محصول خاصی را تولید می‌کند؛ بر همین اساس در دنیا سه نظام تولید گندم بنیان، برنج بنیان و نظام تولید ذرت بنیان وجود دارد. از این رو این محصولات، تولیدات اصلی هستند که زیربنای زراعت را در کشور تشکیل می‌دهند و بقیه محصولات به تبعیت از این محصول‌های اصلی می‌توانند توسعه پیدا کنند.
او با بیان اینکه در کشور گندم، جو، ذرت، برنج، دانه‌های روغنی و شکر در زمره محصولات اساسی به حساب می‌آیند و در تولید گندم چندین سال است که به خودکفایی رسیده ایم، اظهار کرد: این پتانسیل را داریم که 2.6 تا 2.7 میلیون تن محصول شکری که نیاز کشور است را تولید کنیم و خودکفا شویم؛ لذا حضور دانش آموختگان در این بخش بسیار مؤثر خواهد بود. پژمان به تبیین رویکرد جهاد کشاورزی در زمینه تولید چغندر قند به عنوان یک ضرورت پرداخت و گفت: رویکرد ما این است که کشت چغندر قند را از بهاره به پاییزه انتقال دهیم؛ همان طور که در مناطق جنوبی استان فارس و در شهرستان‌هایی مثل داراب، زرین دشت، گراش، خنج، کازرون و ممسنی عملکرد‌های بسیار خوب حتی 110 تن در هکتار حاصل شده است؛ از این رو حضور فارغ التحصیلان عملیاتی و کاربردی در این مزارع مثمر ثمر است. 
به اعتقاد او کافی است یک دانش آموخته کشاورزی به عنوان مهندس کشاورزی برای یک بار در زندگی یک کشاورز مثمر ثمر واقع شود؛ قطعاً کشاورز به آن مهندس اعتقاد پیدا خواهد کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به گروه دیگری از محصولات راهبردی به عنوان ضرورت حیاتی دیگر اشاره و بیان کرد: در تولید دانه‌های روغنی هنوز 84 درصد به خارج از کشور وابسته هستیم؛ به همین خاطر در چند سال اخیر در زمینه توسعه کاشت دانه‌های روغنی در استان فارس به خصوص کلزا تلاش ارزنده ای صورت گرفته است؛ به طوری که در سال زراعی جاری قریب به 12 هزار هکتار به کشت آن اختصاص دارد. 
او افزود: سیاست جهاد کشاورزی ایجاد تنوع در کاشت دانه‌های روغنی است؛ از این رو از مهندسان کشاورزی انتظار می‌رود در شناسایی مناطق مستعد، پهنه بندی منطقه‌های مناسب برای کشت دانه‌های روغنی جدید از جمله کاملینیا، بادام زمینی و از همه مهم تر سویا که هم کاربرد روغنی دارد و هم در تعلیف و تغذیه دام و طیور حائز اهمیت است به ما کمک کنند. 
پژمان در تشریح کشاورزی دانش بنیان به عنوان دومین مأموریت اصلی جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشاورزی دانش بنیان، کشاورزی هوشمند و پایدار است که با استفاده از این نوع کشاورزی می‌توانیم بهره وری از منابع را افزایش دهیم؛ اگر آب، خاک و منابع ژنتیکی را به عنوان سه منبع اصلی برای تأمین غذا و بهره وری در بخش کشاورزی در نظر بگیریم، با همین منابع محدود استان فارس می‌توانیم مواد غذایی را دو تا سه برابر آن چیزی که هم اکنون تولید می‌شود تأمین کنیم. 
وی با اشاره به کشاورزان نمونه استان و اختلاف در میزان عملکرد باغ‌ها و مزارع آنان اضافه کرد: تفاوت کشاورزی که نمونه می‌شود از استانی با کشاورز معمولی با دیگر کشاورزان طبیعتاً در دو عامل است؛ یکی در بحث استفاده از علم و دانش و دیگری در تزریق سرمایه، که سرمایه باید در خدمت علم و دانش قرار بگیرد؛ از این رو کمک به گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی دانش بنیان و هوشمند مأموریت دیگری است که نیازمند مشارکت مهندسان کشاورزی است. 
وی به ضرورت توانمندسازی 280هزار بهره بردار استان فارس در قالب ذی نفعان بخش کشاورزی به عنوان سومین مأموریت اصلی جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: بخش عمده ای از این افراد از نظر علمی و تحصیلات در مقاطع پایین تر از دیپلم هستند و اینجا وظیفه مهندسان کشاورزی است که در کنار این کشاورزان قرار بگیرند و آن اهدافی را که در توسعه بخش کشاورزی مد نظر است محقق کنند.
این مقام مسئول چهارمین مأموریت سازمان جهاد کشاورزی را ایجاد رونق اقتصادی در بخش کشاورزی دانست و بیان کرد: تنها بخشی که توانست اقتصاد کشور را با وجود تحریم‌های شدیدی که وجود دارد روی پا نگاه دارد، بخش کشاورزی بود و توانست رشد بیش از 8 درصد را محقق کند که نشان دهنده ظرفیت‌هایی است که در بخش کشاورزی وجود دارد؛ این توانمندی‌ها با همراهی اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی افزایش خواهد یافت. 
پژمان با یادآوری توانمندی مهندسان کشاورزی در کمک به تقابل با چالش‌های پیش روی مأموریت‌های سازمان خود تصریح کرد: تغییرات اقلیمی با امکان تأثیر بر بیش از 45 درصد از محصولات کشاورزی از اصلی ترین مشکلاتی است که با آن مواجه ایم؛ بنابراین با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده، گلخانه‌ها و سایبان‌ها با کمک متخصصان بخش کشاورزی می‌توانیم بر این اتفاق فائق آییم. 
او به توسعه زنجیره‌های ارزش به عنوان راهکاری سودمند در حل چالش‌های سرمایه ای در بخش کشاورزی گریزی زد و گفت: با تلاش در جهت ایجاد زنجیره‌های ارزش قطعاً کمک بسیار زیادی به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی خواهد شد که یکی از مهم ترین محدودیت‌های موجود است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از ورود مهندسان به حوزه‌های کشاورزی هوشمند مانند استفاده از سامانه‌های تمام خودکار در گلخانه‌های تمام هایتک که مدیریت عوامل محیطی، تغذیه، آفات و بیماری‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود، استقبال کرد. 
او به استفاده از پهپاد‌ها به عنوان یکی از زمینه‌های کاری جدید در بخش کشاورزی اشاره و اظهار کرد: به کار گیری ربات‌های کارگر برای کاهش هزینه‌های تولید و رفع عوامل محدودکننده در توسعه کشاورزی تجاری، تأسیس شرکت‌های دانش بنیان برای استفاده در حوزه‌های بایو تکنولوژی، نانو تکنولوژی و کشت بافت به خصوص محصولاتی مثل خرما که جزو نیازهای اساسی است، از حوزه‌های جدید اشتغال مهندسان کشاورزی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی