[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

اینترنت رکورد منفی زد ، روزنامه شیراز نوین

دانش آموزان ابتدایی روستای اوه بخش مرکزی لارستان به دلیل عدم دسترسی و یا سرعت پایین اینترنت و اعلام حضور در برنامه شاد، روزها و حتی ساعاتی از شب را به دل کوه می‌زنند و در تپه ماهورهای اطراف روستا در پی دسترسی به امواج اینترنت هستند.
به گزارش ایرنا، علی، زهرا، سمیه، احمد و مرضیه از جمله دانش آموزان روستای اوه لارستان هستند که هر روز با طلوع آفتاب به کوه می‌روند تا شاید سیگنال‌هایی از روستاها و مراکز نزدیک و شاید هم از آسمان و زمین دریافت کنند و از همکلاسی‌های خود عقب نیفتند.
دهیار روستای اوه لارستان می‌گوید: گاهی اوقات نیز معلم این دانش آموزان با آنان همراه می‌شود و در چادرها و کپرهای نصب شده در کوه مشغول تدریس به دانش آموزان می‌شود.
علی باسبوس به ایرنا گفت: بارها برای دسترسی این روستا به اینترنت و رفع مشکل این دانش آموزان از طریق مسئولان و متولیان امر در سطح استان و شهرستان و بخشداری مرکزی پیگیری کرده ام اما پاسخ مناسبی دریافت نکرده ام.
وی یادآور شد: تاکنون چندین لیست را به فرمانداری به عنوان نماینده دولت در شهرستان ارائه کرده ام و خودم پیگیر تصویب طرح توسعه آنها از سوی اداره کل فناوری اطلاعات استان شده ام.
وی تصریح کرد: البته با دفتر نماینده مردم در مجلس، چه دوره قبل و چه در دوره فعلی نیز همین پیگیری‌ها را انجام داده ام که تعدادی از درخواست‌ها از جمله درمورد روستای اوه در دستور کار اپراتور مربوطه قرار گرفته و اعلام کرده اند در صورت تأمین تجهیزات، تا پایان سال جاری نهایی خواهد شد.
وی یادآور شد: پاسخی که مسئولان داده اند می‌گویند که ما نیز از محرومیت‌های ارتباطی رنج می‌بریم و پیگیر رفع آن هستیم، اما بدانید که اختیار ما به شدت محدود است و تا دولت موافقت نکند نمی‌توانیم سایتی جدید در روستا راه اندازی کنیم. باسبوس با بیان اینکه سال‌هاست پیگیر این موضوع بوده ام، گفت: البته با شیوع ویروس کرونا، مشکلات منطقه بیشتر شد. وی افزود: پس از پیگیری زیاد، تجهیزاتی را در دکل منطقه زاهد محمود نصب کردند که البته تنها خود روستا را پوشش می‌دهد. باسبوس ابراز داشت: همچنین شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت مبتنی بر وب نیز دکل‌هایی در زاهدمحمود و همچنین ۲ کیلومتر بعد از روستای اوه نصب کردند اما هنوز تجهیزات از جمله برق آن وصل نشده است.
وی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ پیام و تماس‌های مکرر روزانه با مخابرات لارستان برای حل این مشکل داشته‌ام که پاسخ شنیده‌ام این موضوع ربطی به مخابرات ندارد، طرف حساب شما مخابرات نیست، بلکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
دهیار روستای اوه گفت: مخابرات لارستان مدعی است که در خصوص توسعه ارتباط روستایی، براساس تفاهم نامه خصوصی سازی مخابرات، توسعه ارتباط روستایی برعهده دولت است و وقتی دولت تصمیم به توسعه ارتباط یک نقطه روستایی بگیرد ابتدا بودجه آن پروژه را مشخص می‌کند و سپس براساس نوع و مکان پروژه، آن را به یکی از سه شرکت ارتباطات سیار ایران، ایرانسل و یا‌های وب ارجاع می‌دهد.
باسبوس با بیان اینکه مخابرات هیچ اقدامی برای رفع مشکل روستای اوه انجام نداده است، گفت: مسئولان مخابرات به من گفتند که شما آدرس را اشتباه رفته اید و شرکت خصوصی مخابرات بدون تأمین اعتبار دولتی در نقاطی که تعهد ندارد، ریالی هزینه نمی‌کند. برای آنکه یک شرکت خصوصی است و باید جواب گوی سهامدار باشد.
فرمانده پایگاه بسیج روستای اوه نیز در تماس تلفنی با خبرنگار ایرنا خواستار توجه جدی و رسیدگی سریع مسئولان نسبت به رفع مشکلات روستا از جمله در زمینه نبود اینترنت و زیرساخت‌های مخابراتی شد.
محمود زاهدی گفت: روستای اوه با جمعیتی حدود ۴۰۰ نفر از بسیاری زیرساخت‌ها محروم است و هم اینک نیز به دلیل وجود نبود اینترنت و برگزاری کلاس‌های مجازی خانواده‌ها و دانش آموزان مجبور هستند کیلومتر‌ها دور از روستا و در کوه‌های اطراف به دنبال اینترنت باشند.
بخشدار مرکزی شهرستان لارستان نیز به ایرنا گفت: این روستا نه تنها از اینترنت بلکه از بسیاری از امکانات و زیرساخت‌ها محروم است و برای دسترسی این روستا به اینترنت و رفع این مشکل در تلاش برای تأمین اعتبار لازم و تجهیزات مورد نیاز هستیم.
علی پیروز معتقد است که البته روستای زاهد محمود و برخی روستاهای دیگر بخش مرکزی که تا امسال محروم از اینترنت بودند، با تلاش و همراهی مسئولان اجرایی شهرستان و دست اندرکاران و اداره کل فناوری اطلاعلات استان فارس از اینترنت ۳G بهره مند شدند.
وی تصریح کرد: ما هم به مشکلات و نبود اینترنت در این روستا واقف هستیم اما به دلیل کمبود اعتبار همچنان برخی مناطق حتی مسکن مهر شهرستان لارستان از امکانات اولیه مخابراتی، اینترنتی و حتی نبود خط تلفن ثابت نیز محروم است.
وی ابراز داشت: رفع مشکل اینترنت این روستا با توجه به برگزاری کلاس‌های مجازی دانش آموزان هم اینک نیز در اولویت و دستور کار جدی بخشداری مرکزی شهرستان لارستان قرار گرفته است.
شهرستان لارستان دارای پنج بخش است که بخش مرکزی آن شامل چهار شهر، ۲۴ دهیاری، ۳ دهستان و یک هزار و ۵۱۳ نقطه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی