[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

قشقایی به دنبال چهارمین پیروزی متوالی، روزنامه شیراز نوین

        میثم محجوبی - شیراز نوین
پانزده هفته از مسابقات این فصل گذشت و تیم ها به اوج آمادگی ممکنشان رسیده اند. تنها دو هفته دیگر تا پایان نیم فصل باقیست که یکی از آنها هم امروز سپری خواهد شد.
هرمزی از ابتدای فصل می گفت: تیم ما بالاخره به هماهنگی می رسد و به یکی از تیم های قابل احترام لیگ تبدیل می شود. حالا این اتفاق برای تیم او افتاده. آنها در 5 بازی گذشته چهار پیروزی به دست آورده اند که یکی از آنها در جام حذفی برابر یک تیم دسته دومی بوده. اگر امروز قشقایی موفق به شکست چوکا شود، یکی دیگر از وعده های هرمزی هم عملی خواهد شد. او هفته گذشته گفته بود که می خواهد آن 4 باخت متوالی ابتدای فصل را تلافی کند. حالا سه پیروزی متوالی به دست آورده و نماینده شهر تالش، احتمالاً چهارمین قربانی قشقایی در کمتر از سه هفته خواهد بود.
چوکا پس از سال‌ها دوری از سطوح اول فوتبال کشور، امسال بازگشت تا خاطرات سال های دور را زنده کند، سال هایی که شکست دادن سبزپوشان گیلانی در زمینشان برای هر تیمی رؤیا شده بود. در فصل 78-77 تیم چوکا رکوردی فوق العاده از خود به جا گذاشت و فصل را بدون حتی یک شکست خانگی به پایان رساند. اما این طلسم در هفته پنجم فصل بعد توسط فجر شهیدسپاسی شکسته شد. چوکا در این فصل هم تنها سه شکست خانگی را تجربه کرد که دو شکست دیگر در مقابل دو تیم قدرتمند تهرانی یعنی پرسپولیس و پاس بود. اما چوکای آن فصل در بازی های بیرون از خانه عملکرد بسیار ضعیفی داشت و هیچ برد خارج از خانه ای کسب نکرد. بدترین شکست خارج از خانه آنها هم در مقابل فجرسپاسی رقم خورد. شاگردان یاوری در ورزشگاه حافظیه به سبزپوشان شمالی رحم نکردند و شش بار دروازه شان را فرو ریختند.
فجر در پایان فصل در رتبه یکی مانده به آخر قرار گرفت، به دسته پایین‌تر سقوط کرد و دیگر هیچ گاه به سطح اول فوتبال ایران بازنگشت.
تیم دوست داشتنی استان گیلان، حالا هدفش ماندن در لیگ یک است تا شاید اتفاقاتی رخ دهد و در سال های آینده بتواند دوباره خود را در لیگ برتر ببیند. شاگردان علی لطیفی تا اینجای رقابت ها و پس از گذشت 15 مسابقه، تنها سه پیروزی به دست آورده اند و همواره در رتبه های پایین جدول بوده اند. بهترین رتبه آنها چهاردهم بوده و حالا دو هفته ایست در رتبه شانزدهم یعنی منطقه سقوط قرار گرفته اند.
سه پیروزی تیم چوکا در هفته های چهارم، دهم و دوازدهم برابر گل ریحان البرز، فجرسپاسی شیراز و نود ارومیه رقم خورده که هر سه هم در ورزشگاه سردار جنگل شهر رشت بوده است. ورزشگاه شهر تالش تا کنون مجوز برگزاری دیدارهای خانگی چوکا را از سازمان لیگ دریافت نکرده اما هفته گذشته خبرهایی مبنی بر بازسازی این استادیوم به گوش رسید و امیدواریم از این پس شاهد بازی های خانگی این تیم در شهر زیبای تالش باشیم.
اما تیم قشقایی که تا هفته یازدهم فقط یک پیروزی در کارنامه داشت، در چهار هفته گذشته سه پیروزی به دست آورده و توانسته خود را از منطقه سقوط به رتبه سیزدهم برساند. شاهکار شاگردان هرمزی هفته گذشته در تهران و مقابل بادران صدرجدولی و ثروتمند رقم خورد. آنها سه بر یک پیروز میدان شدند، در حالی که تک گل حریف نیز روی اعلام پنالتی سخت گیرانه داور مسابقه به دست آمد.
قشقایی این شانس را دارد که با پیروزی در مسابقه امروز، خود را تا نیمه بالای جدول بالا بکشد! به شرطی که ملوان، استقلال ملاثانی و رایکای بابل نتوانند در بازی های همزمان پیروز شوند.
رشید طهماسبی کمک مربی تیم قشقایی که سال هاست در رده های مختلف سنی این باشگاه فعالیت کرده و یکی از مربیان سازنده فوتبال فارس به شمار می رود، در خصوص بازی پیش رو گفت: تیم چوکا از شمال کشور می آید و بازی با چنین تیم هایی شرایط خاص خود را دارد. تیم ما هفته گذشته در جام حذفی یک بازی در شرایط شمالی انجام داد و در زمینی باتلاقی، توانستیم با تلاش و جنگجویی بازیکنانمان پیروز میدان شویم. حالا با همان ذهنیتی که از آن بازی برایمان باقی مانده، منتظر دیدار با یک تیم شمالی هستیم. ما یک جورهایی به بازی در شرایط شمالی عادت کرده ایم و سعی می کنیم با شادابی و صلابت خاصی در زمین ظاهر شویم و سه امتیاز مهم این بازی را هم از آن خود کنیم.
وی که در فصول گذشته در مقاطعی به عنوان سرمربی، تیم قشقایی را هدایت کرده، افزود: کادر فنی زحمات زیادی را متحمل می شود و بازیکنان هم فرامین تاکتیکی را به خوبی در زمین اجرا می کنند. نتیجه اینکه ما هم خوب بازی می کنیم و هم نتایج خوبی را رقم می زنیم. هم آسیب پذیری ما در خط دفاعی کم شده و هم در فاز تهاجمی به گل های زیادی دست پیدا می کنیم و این امیدواری های ما را نسبت به بهبود وضعیت در جدول رده بندی طی هفته های آینده، بیشتر و بیشتر کرده است.
مربی تیم قشقایی در پایان گفت: چوکا را به خوبی آنالیز کرده ایم و به نقاط ضعف و قوتشان آگاهیم. ضمن احترامی که برای این تیم قایل هستیم، فقط به قصد کسب سه امتیاز خانگی به میدان خواهیم رفت.
اما دیگر تیم شیرازی یعنی تیم مدعی فجرشهید سپاسی که تنها دو امتیاز با منطقه صعود فاصله دارد، امروز در بوشهر به میدان خواهد رفت. 
شاهین شهرداری بوشهر در دو بازی گذشته توانست هوادار و گل ریحان البرز را شکست داده و به وضعیت خود در جدول رده بندی سر و سامانی بدهد.
سرمربی تیم فجرشهید سپاسی اوضاع تیمش را نسبتاً خوب توصیف کرد و درباره غایبان تیمش در بازی پیش رو گفت: فقط یکی از مصدوم های ما برگشته. ابوالفضل علایی به تازگی به تمرینات تیم اضافه شده، اما به جز احسان علوان زاده و امیر شبانی که با مصدومیت طولانی مدت مواجه شده اند، احسان گنجی هم هنوز مصدوم است و نتوانسته به ترکیب تیم اضافه شود، ضمن اینکه در این بازی امیرحسین صدقی را هم به دلیل محرومیت در اختیار نداریم.
علی اصغر کلانتری درباره شناختش از تیم شاهین بوشهر گفت: شاهین تیم خوبیست که در بازی های اخیرش نتایج خوبی گرفته. این هم از شانس ماست که هر تیمی به ما می رسد، در اوج قرار دارد. ما بازی های این تیم را آنالیز کرده ایم و می دانیم آنها تا جایی که ممکن است سعی می کنند ابتدا گل نخورند و بعد سعی می کنند از روی اشتباهات حریف یا ضربات ایستگاهی به گل برسند. در مجموع تیمی نتیجه گرا هستند، ضمن اینکه دو بازیکن فارسی هم در ترکیب این تیم حضور دارند که جزو بهترین های شاهین به شمار می روند.
از کلانتری در خصوص انتخابات فدراسیون فوتبال و رأی مجمع به شهاب‌الدین عزیزی خادم پرسیدیم. او گفت : من ایشان را نمی شناسم ولی آنطور که شنیدم، ایشان گزینه مورد نظر آقایان کفاشیان و بهاروند بود. انشاالله که خیر است و برایشان آرزوی موفقیت دارم.
وی با اشاره به اینکه گزینه مد نظرش علی کریمی بوده است، درباره علت رأی ندادن مجمع به کریمی گفت: متأسفانه در فوتبال ما، تصمیمات فوتبالی گرفته نمی شود. همانطور که در مورد سایر اتفاقات فوتبال هم نمی توان فوتبالی قضاوت کرد و نظر داد. من زیاد نتوانستم به این انتخابات فکر کنم و کاندیداها را بررسی کنم، ولی فکر می کنم رأی مردم و آدم های فوتبالی، علی کریمی بود. خودم هم فکر می کنم کریمی بیشتر به درد فوتبال ما می خورد.
فجر در پنج هفته اخیر طعم شکست را نچشیده اما شش امتیاز را از دست داده است. جالب اینجاست که تمامی این امتیازات در مسابقات خانگی سوخته و فجر توانسته در هر دو بازی اخیر بیرون از خانه اش به پیروزی برسد. همین مسأله می تواند هواداران این تیم را نسبت به بازی امروز خوش بین تر سازد.
شاگردان فراز کمالوند هم توانستند از رتبه دوازدهم دو هفته پیش، خود را تا رتبه هشتم بالا بکشند و اگر بتوانند امروز هم پیروز شوند، امتیازشان با شاگردان کلانتری مساوی خواهد شد! کمالوند البته هفته گذشته طی نامه ای از سمت خود کناره گیری کرده بود. این مربی که توانسته با وجود مشکلات فراوان شاهین را تا رده های بالای جدول لیگ دسته اول بالا بیاورد، با بیان این موضوع که از سوی مقامات باشگاه عزمی برای تقویت تیم در نیم فصل لیگ یک وجودندارد، از سمتش کناره‌گیری کرد.
کمالوند همچنین ضمن خداحافظی از بازیکنان شاهین متنی را خطاب به هواداران این تیم منتشر کرد که احترام آنها تا پایان فصل هدایت هیچ تیمی را برعهده نمی گیرد. اما ظاهراً این مربی 44 ساله لرستانی، فعلاً در بوشهر ماندگار خواهد بود و امروز هم روی نیمکت سفیدپوشان خواهد نشست.
فجر امروز اگر بتواند در بوشهر پیروز شود، شانس فراوانی برای صدرنشینی خواهد داشت،چرا که دو تیم نخست جدول هم در خارج از خانه مسابقه خواهند داشت و کار آسانی برای کسب پیروزی ندارند. مس در تهران میهمان تیم خوب هوادار است و شهرداری آستارا هم در کرج به مصاف تیم پایین جدولی اما سرسخت گل ریحان خواهد رفت.
در سایر مسابقات امروز، رایکا بابل با بادران تهران، آرمان گهر سیرجان با استقلال ملاثانی، ملوان بندر انزلی با پارس جنوبی جم، خیبر خرم آباد با خوشه طلایی ساوه و استقلال خوزستان با نود ارومیه دیدار خواهند کرد.
در جدول رده بندی تیم های مس کرمان با 28، شهرداری آستارا با 27 و فجرسپاسی شیراز با 25 امتیاز اول تا سوم هستند. قشقایی هم با 17 امتیاز سیزدهم است.
در جدول رده بندی گلزنان هم حمید کاظمی از هوادار تهران با 9 گل صدرنشین است. بازیکن هشت، هفت و شش گله ای در مسابقات این فصل نداشته ایم و احسان پیرهادی، علی خسرو نژاد و ایمان غلامی پنج گله های لیگ هستند. فرزان دانا هم با 4 گل زده، تنها نماینده تیم های شیرازی در بین ده گلزن برتر مسابقات است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی