[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

گفت‌وگو در دروازه ملل ، روزنامه شیراز نوین

دیدار و گفت‌وگوی مجازی چهارجانبه حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، آتیلا پترفی شهردار شهر پچ مجارستان، دکتر حمیدرضا نافذعارفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان و زولتان وارگا سفیر کشور مجارستان در ایران برگزار شد.
به گزارش دریافتی شیراز نوین از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، اسکندرپور در این گفت‌وگو از آمادگی شیراز برای برگزاری نمایشگاه معرفی شهر پچ همزمان با روز این شهر در ماه سپتامبر خبر داد و گفت: امیدوارم با اتمام پاندمی کرونا بتوانیم میزبان مردم مجارستان باشیم.
وی ضمن ابراز امیدواری از اتمام هرچه سریع‌تر همه گیری ویروس کرونا افزود: شیراز نیز مشتاق است تا زمینه همکاری‌ها را بر اساس قرارداد خواهرخواندگی توسعه دهد اما متأسفانه شیوع کرونا اقدامات ما را محدود کرد. به عنوان مثال دعوت و حضور راهنمایان گردشگری مجارستان در شیراز فرصت خوبی برای گسترش مناسبات فرهنگی بین دو شهر بود که ویروس کرونا این روند را متوقف کرد.
شهردار شیراز با اشاره به برخی از اقدامات فرهنگی این کلان شهر طی یک سال اخیر افزود: کسب عنوان پایتخت کتاب ایران و کاندیداتوری برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان از جمله این اقدامات بود. مهندس اسکندرپور خاطرنشان کرد: با مهیا کردن ۳۰۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری و نگاه به دوچرخه به عنوان یک مد حمل و نقل پاک موفق به کسب عنوان «شیراز، شهر ملی دوچرخه» نیز در سال جاری شدیم. وی ضمن ابراز خرسندی از اقدامات شهر پچ در راستای توسعه دوچرخه سواری به عنوان یک مد حمل و نقل گفت: خوشحالم هر دو شهر مسیر خوبی را در زمینه توسعه مدهای حمل و نقل پاک طی می‌کنند.
شهردار شیراز ادامه داد: در خبرها بود که شما در زمینه کنترل ویروس کرونا و واکسیناسیون در شهر پچ موفق بوده اید و لازم می‌دانم از واکسیناسیون دانشجویان ایرانی تشکر کنم.
 نصب سردیس حافظ شیرازی در شهر پچ
آتیلا پترفی شهردار شهر پچ مجارستان نیز به نصب سردیس حافظ شیرازی در ورودی مرکز دانش و کتابخانه منطقه ای شهر پچ اشاره کرد و گفت: مفتخر هستیم از طریق برقراری ارتباط با ایران، فرهنگ و سنت‌های ایرانی و همچنین شیراز شهر صلح و مدارا را به شهروندان خود معرفی کنیم. پترفی با تأکید بر اینکه همواره آماده همکاری با شیراز هستیم، افزود: ما متعهد هستیم به مفاد خواهرخواندگی عمل کنیم.وی با اشاره به برخی از تجربیات شهر پچ در مبارزه با کرونا اضافه کرد: همانگونه که کرونا هر دو ملت را درگیر کرده ما در شهر پچ تلاش کردیم با شهروندان و شرکت‌های محلی در تعامل کامل باشیم و سعی کردیم برنامه‌هایی را به نفع شهر در این شرایط تعریف کنیم.
 حمایت سفارت مجارستان در ایران از همکاری‌های پچ و شیراز
زولتان وارگا سفیر مجارستان در ایران نیز در این گفت‌وگوی چهارجانبه ابراز امیدواری کرد که با اتمام همه گیری کرونا شاهد برگزاری نمایشگاه و معرفی دو شهر به صورت متقابل در پچ و شیراز باشیم. سفیر کشور مجارستان در ایران با تشریح نگاه سفارت مجارستان در ایران به روابط دو شهر پچ و شیراز گفت: در سفارت ما به روی شما باز است و در همه حال آماده کمک برای همکاری دو شهر هستیم و سفارت از اقدامات و همکاری دو شهر حمایت می‌کند. وارگا گفت: شیراز از مراکز فرهنگی و گردشگری ایران است که باید به همه معرفی شود.وی خاطرنشان کرد: تقریباً دوهزار دانشجوی ایرانی در مجارستان تحصیل می‌کنند و یک چهارم آنها در پچ هستند.
 آماده همکاری با دو شهر پچ و شیراز برای گسترش روابط هستیم
حمیدرضا نافذعارفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان نیز در این دیدار و گفت‌وگوی مجازی گفت: آماده همکاری با دو شهر پچ و شیراز در زمینه گسترش همکاری‌ها، تقویت روابط و تبادل تجربه در زمینه چالش‌های دو شهر هستیم. سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان خاطرنشان کرد: همکاری فرهنگی و گردشگری بین دو شهر با توجه به تفاهم نامه خواهرخواندگی است و امیدوارم این همکاری در چهارچوب روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو شهر ادامه پیدا کند. دکتر عارفی افزود: این وبینار و گفت‌وگوی مجازی نشان می‌دهد که دو شهر تمایل دارند حتی در طول این پاندمی با هم همکاری کنند و به نمایندگی از شهرداران شیراز و پچ می‌توانیم بین هر دو شهر تبادل هیئت داشته باشیم و امیدوارم در سال آتی همکاری‌های خود را از سر بگیریم. بر اساس این گزارش، شیراز دارای 6 شهر خواهرخوانده شامل «پچ» مجارستان، «وایمار» آلمان، «نانجینگ» و «چونگ چینگ» چین، «دوشنبه» تاجیکستان و «نیکوزیا» قبرس است. همچنین با مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز، پیگیری‌های عقد قرارداد خواهرخواندگی با شهر قونیه در ترکیه نیز در حال انجام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی