[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

سخنگوی شورای شهر شیراز مطرح کرد: انزوای دلالیسم در پرتو سامانه شفافیت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: یکی از مشکلات اصلی ما در حوزه طرح‌های جامع ضعیف عمل کردن دانشگاه‌های کشور است؛ چراکه قابلیت و توان پاسخ گویی به نیازهای جامعه و شهر را در حوزه مدیریت شهری ندارند. 
مهندس سعید نظری ظهر دیروز سه ششنبه 12 اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه طرح‌های جامعی که از سمت شهرداری و شورا به دانشگاه‌های بزرگ کشور از دانشگاه‌های شیراز و اصفهان واگذار شده عمدتاً ناقص الخلقه به شهرداری و شورا تحویل داده شده، افزود: تهیه طرح جامع حمل و نقل، سرمایه انسانی، گردشگری، اقتصادی و توسعه فرهنگی و اجتماعی که همگی در زمان شورای چهارم با دانشگاه‌های کشور قرارداد بسته شده به سرانجام نرسیده است و علت این امر بی تعهدی استادان دانشگاه نسبت واگذاری کار به دانشجویان دوره‌های ارشد است. معمولاً یکی دو تا کار توسط استادان انجام می‌شود و تعدادی را انجام نمی‌دهند و سر قیمت چانه زنی می‌کنند و در نهایت آنچه در طرح‌های جامع است فقط رزومه‌های پروپیمان از استادان دانشگاه است که هیچ یک از آنها در طرح‌های جامع دخالت نمی‌کنند. به گفته وی طرح جامع گردشگری شهرداری شیراز، تهران، تبریز و مشهد مجموعه کتابچه‌های چند جلدی است که فقط نام شهرها تغییر کرده است. پایه‌های آماری آنها عمدتاً ضعیف و قدیمی است به همین دلیل در شورای پنجم طرح‌های معطل ماند یا در کمیسیون ماده ۳۸ ابطال شد.
سخنگوی شورای شهر عنوان کرد: در طرح جامع نیروی انسانی در نهایت چیزی که تحویل داده شد شمایی از وضعیت سرمایه انسانی شهرداری شیراز و و آماری از پرسنل و کارکنان ارائه بود و در نهایت یکی دو تا کتاب مدیریت سرمایه انسانی! نظری تصریح کرد: هم اکنون دو طرح تفصیلی در حوزه پسماند و باغ‌های شهر شیراز در دست تهیه است که به جای دانشگاه، شرکت‌های مشاور ورود کرده و هم اکنون ملاک عمل شهرداری در همین حوزه هستند. این عضو شورای شهر شیراز در خصوص اینکه آیا رانت تحصیلی مدیران ارشد شهرداری شیراز علت عقد چنین قراردادهایی با دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های خارج از فارس بوده است، گفت: نمی‌توانم قسم بخورم که این مسئله بوده است یا نه. سخنگوی شورا شهر شیراز در حوزه بازارچه‌ها و بارفروشان و تأثیری بر قیمت‌ها گفت: قیمت میوه تابعی از شرایط اقتصادی کشور است و هدف شورا این است که با راه اندازی 22 بازارچه در 11 منطقه شهرداری با ارزان کردن هر یک کیلو میوه طبقه اجتماعی بیشتر از نعمت میوه برخوردار شود که در همین راستا در کنار استفاده از ترازوهای هوشمند، برای قیمت گذاری در یک کمیته 5 نفره در مرکز قیمت گذاری می‌شود. هزینه اجاره‌بها و عوارض را از قیمت میوه کم کنیم. وی ادامه داد: اخیراً شاهد گلایه‌هایی درباره شعار انسان محوری در شهر شیراز هستیم. وقتی به تعریف شهر نگاه می‌کنیم در قوانین و در مباحث مختلف شهرسازی براساس تعداد جمعیت، مساحت و گاه بر اساس فیزیک و کالبدی آن انسان محوری تعریف می‌شود. 
وی عنوان کرد: در طراحی نشان شیراز شاخص مهم از جمله سومین حرم اهل بیت سوم نگاه ویژه شده است. وی درباره کاهش نقش دلال‌ها با راه اندازی سامانه شفافیت گفت: سامانه شفافیت دست بسیاری از دلال‌ها را بسته است؛ هرچند که سامانه شفافیت آن طور که دلمان می‌خواهد نیست و به به روز رسانی شدن سامانه شفافیت و تحت پوشش قرار گرفتن همه ارکان شهرداری نظارت بیشتر می‌شود و این رسانه‌ها هستند که می‌توانند از خاموشی چراغ شفافیت در آینده جلوگیری کنند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به تلاش‌ شهرداری جهت تملک املاک و زمین‌های اطراف باغ موزه دفاع مقدس فارس و تکمیل این باغ موزه گفت: سال‌ها بود که مسئولان باغ موزه دفاع مقدس سراغی از شهرداری و شورا نمی‌گرفتند اما با مدیریت سرهنگ کوشکی تحول جدی در ارتباطات این دو نهاد ایجاد شد. به اعتقاد نظری اگر از روز اول کلنگ زنی موزه دفاع مقدس هر سال رقمی برای احداث آن تخصیص یافته بود، اکنون یکی از بهترین و بزرگ‌ترین موزه‌های دفاع مقدس در کشور در شیراز بود. البته نه اینکه هیچ اتفاقی نیفتاد، بلکه زحماتی هم کشیده شد اما در کل شأن مردم فارس در حوزه دفاع مقدس وضعیت کنونی باغ موزه نیست. سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه عبور پل کابلی ولیعصر هم با سازه‌های بتنی بسیار عظیم از بالای باغ موزه دفاع مقدس این موزه را تحت شعاع خود قرار داده است، گفت: حدود ۱۶ مغازه در یک سمت و یک زمین چند هکتاری هم در طرف دیگر این باغ موزه قرار گرفته است که تملک آنها از یک تا چندین میلیارد بیشتر است و شهرداری هم نمی‌تواند به تنهایی به این قضیه ورود کند و نیاز است که همه با هم در این زمینه کمک دهند. وی با یادآوری اینکه استاندار فارس هم دستورات ویژه‌ای در این زمینه صادر کرده است، گفت: بخشی از تملک به عهده مسکن و شهرسازی و بخشی دیگر بر عهده شهرداری بوده است؛ شهرداری در تملک املاک به سهم خود عمل کرده اما مسکن و شهرسازی عمل نکرده است و اکنون در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم با یک تهاتری مسکن و شهرسازی چون بودجه ندارد، زمین را به شهرداری واگذار کند و شهرداری امکان واگذاری زمین داشته باشد و از منابع درآمدی آن بتوانیم تملک‌ها را انجام دهیم. نظری با بیان اینکه در اطراف باغ موزه هم یک ملک شخصی داریم که در حال رایزنی با شخص مربوطه هستیم تا بتوانیم او را راضی و زمین مدنظر را آزاد کنیم، گفت: تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ متر اراضی کنار باغ موزه دفاع مقدس را آزاد کردیم و ظرف هفته آینده لایحه آن به شورا می‌آید. بخشی از زیر پل کابلی هم قرار بوده به باغ موزه اختصاص اضافه شود و برای آن توافق کردیم و لایحه آن هم در شهرداری در حال نگارش است و به زودی می‌آید. سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با تصریح اینکه در مباحث توسعه فرهنگ ایثار و شهادت هم اقداماتی انجام داده‌ایم، گفت: در ردیف بودجه خود هم برای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و باغ موزه بودجه داریم هم برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که سر جمع این‌ها حدود ۷ الی ۸ میلیارد تومان می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی