[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

طبیعت در حصار بحران ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: استان پهناور فارس با شرایط اقلیمی و رویشگاه‌های متنوع به عنوان یک سرمایه ملی و میراث گران بهایی برشمرده می‌شود که باید پتانسیل‌های ارزنده آن را برای آیندگان و نسل‌های فردا به شایستگی نگهداری کنیم.
 طبیعت فارس در محاصره بحران‌ها
مهندس عبدالحسن صمدنژاد صبح چهارشنبه 13 اسفندماه با تبریک فرارسیدن هفته منابع طبیعی و اعیاد ماه رجب در نشست خبری با اصحاب رسانه خاطرنشان کرد: منابغ طبیعی استان فارس با چالش‌ها مهلکی روبه‌روست. فرسایش خاک در اثر از میان رفتن پوشش‌های گیاهی و تغییر رژیم‌های بارش و بهره برداری‌های نادرست ازمراتع مهم ترین چالش‌هایی است که در کشور با آنها روبه‌رو هستیم. وی از آتش سوزی‌های فصلی به عنوان یکی از عوامل تخریب طبیعت یاد کرد و افزود: متأسفانه قطع درختان جنگلی برای تهیه هیزم و زغال در حوزه زاگرس وجود دارد و چرای بی رویه دام بر حجم مشکلاتی که با آنها روبه‌رو هستیم افزوده است.
همچنین تخریب و تصرف اراضی توسط سودجویان در پی کوچک ترین غفلتی روی می‌دهد که راهکارهای مؤثری برای مقابله با آنها در دستور کار است. این مقام مسئول در بخش دیگری از نشست خبری با اصحاب رسانه خبر از راهکارهایی برای افزایش مشارکت‌های مردمی داد و افزود: با توسل به تمهیدات ویژه ای تلاش داریم تا حساسیت‌های جامعه را برای پاسداشت از منابع طبیعی افزایش دهیم و در این زمینه 40 تشکل در استان فارس شگل گرفته است. طرح هنگ امداد طبیعت به ابتکار منابع طبیعی استان فارس که شاهد رونمایی از آن هستیم، با ظرفیت 5هزار نفر در پهنه استان فارس به فعالیت می‌پردازد و یار و یاور منابع طبیعی استان خواهد بود. اعضای این گروه دارای فاکتورهایی نظیر علاقه‌مندی، توان جسمی، آمادگی بدنی و سوابق عدم تخلف در حوزه‌های منابع طبیعی هستند.
 مشارکت‌های مردمی، نوشداروی طبیعت
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه نگاه این سازمان بر مبنای اصول مردم محوری تعریف شده، افزود: تا زمانی که مردم در قبال طبیعت احساس مسئولیت نکنند، نمی‌توان گام‌های مؤثری برداشت. صمد نژاد در بخش دیگری از این نشست خبری افزود: منابع طبیعی فارس برنامه‌های مدونی برای مقابله با حریق در طبیعت داشته و آن را به سه فاز قبل، حین و پس از حریق دسته بندی کرده است. امروز که در فصل پیش از بحران هستیم، در حال آماده سازی برای فرایندهای پیشگیری از حریق می‌باشیم. اما متأسفانه نیروی انسانی متناسب با مساحت پهناور استان را در اختیار نداشته و از لحاظ مالی و امکانات با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو هستیم. این مقام مسئول در ادامه گفت: امروزه در منابع طبیعی استان فارس با استفاده از داده‌های ماهواره ای عرصه‌های منابع طبیهی استان پایش می‌شوند. این داده‌ها برای مقابله با حریق و شناسایی عرصه‌های مستعد و بررسی پوشش‌های گیاهی و بسیاری دیگر از اطلاعات مورد نیاز توسط واحد مدیریت فناوری منابع طبیعی فارس مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی افزود: قطع غیرقانونی درختان یکی از مشکلات بزرگ استان است که با هماهنگی دستگاه‌های مختلف و حمایت قاطع دستگاه قضا با سودجویان برخورد‌های قانونی صورت می‌گیرد. همچنین در طرح مدیریت منابع طرح مدیریت سامانه‌های عرفی تهیه شده با نظارت بیشتری بر مراتع استان داشته باشد.
 مقابله با سوداگران زغال
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: راه اندازی کوره‌های تهیه زغال نیاز به امکانات زیادی ندارد و متأسفانه در شهرستان‌هایی نظیر جهرم، سپیدان ممسنی و رستم، کوه چنار با آنها روبه‌رو هستیم. اما برخوردهای قاطعانه ای با افراد قانون شکن صورت گرفته و بسیاری از آنها شناسایی و پلمب شده اند. در 9 ماهه اخیر 180 تن کشفیات هیزم، 18 تن زغال و 5هزار کیلوگرم شیرین بیان و محصولات فرعی آن را داشته ایم. به موازات این آسیب‌ها در یازده ماهه سال 99 تولید 500هزار اصله نهال جنگلی انجام گرفته که به مرور زمان به مردم برای کاشت و بهره برداری تحویل می‌شود.
 سیلابی که مهار شد
صمدنژاد در ادامه اظهار داشت: برای کنترل سیلاب‌ها طرح‌های بزرگ آبخیزداری در سطح استان اجرا شده که پروژه کنترل سیلاب شهید سلیمانی واقع در دروازه قران شیراز یکی از مهم‌ترین آنهاست. این طرح با اعتباری بالغ بر 17میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و بر اساس مطالعات هیدروگرافی توانست از یک سیل مهیب در پاییز امسال پیشگیری کند. به موازات این طرح در استان فارس 46 پروژه آبخیزداری در سال 99 اجرا شده که 186هزار هکتار را با اعتباری بالغ بر 87میلیارد تومان در بر می‌گیرد.این مقام مسئول در پایان بیان کرد: با توجه به وسعت سطح مراتع فارس و تعدد بهره برداران اجرای طرح کاداستر اراضی ملی حائز اهمیت و ضروری به نظر می‌رسید. تا پایان سال ۹۸، فقط ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کاداستر شده بود و امسال این ‌میزان به ۹ میلیون هکتار رسید و مابقی آن تلاش می‌شود تا در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ به انجام برسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی