[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

محرومیت‌زدایی با فرمول انسان‌محوری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
چهارمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی شهرستان شیراز در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۵ شیراز برگزار شد. این مراسم ظهر دیروز چهارشنبه 13 اسفندماه با حضور شهردار منطقه 5 شیراز، رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز، رئیس بهزیستی شهرستان شیراز و مسئول ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی شهرستان شیراز با حضور جمعی از نمایندگان و تشکل‌های جامعه معلولین فارس برگزار شد.
 توجه پروژه‌های انسان‌محور به معلولان
شهردار منطقه 5 با بیان اینکه به زودی اولین پارک ترافیک مناسب سازی شده ویژه معلولان در سطح منطقه 5 به بهره برداری می‌رسد گفت: با نگاه به مقوله آموزش نسل آینده نسبت به آشنایی معابر مناسب سازی شده برای معلولان از جمله خطوط ویژه نابینایان و احترام به این جایگاه‌ها سومین پارک ترافیک شهرداری شیراز در سطح منطقه با ایجاد معابر مناسب سازی شده معلولان احداث شده است. دکتر فرود بذرافشان با اشاره به اینکه نگاه این مجموعه مدیریتی در سطح منطقه فراهم کردن شرایط تردد ایمن و مناسب برای تمام اقشار مختلف جامعه است، افزود: بخشی از فعالیت‌ها با نگاه مناسب سازی معابر برای تردد ایمن معلولان و افراد ناتوان صورت می‌گیرد. همچنین معابر برای کودکان و سالمندان نیز ایمن سازی می‌شود. به گفته بذرافشان ایمن سازی گذرگاه‌های عابر پیاده، پارک‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و آموزش از جمله رویکردهای مناسب سازی فضای شهری در سطح منطقه 5 شهرداری شیراز در سال 99 است. وی افزود: ایمن سازی معابر در پروژه از جمله پیاده راه سلامت احمد بن موسی(ع) با مساحت 2.5 کیلومتر، پیاده راه ارتش با مساحت 1.5 کیلومتر، مناسب‌سازی ایستگاه‌های اتوبوس، مناسب‌سازی تمام گذرهای عابر پیاده، احداث پل عابر پیاده رو به روی پارک مادر و احداث پارک تفریحات سالم در بلوار ابوذر غفاری از جمله اقدامات در دست اجراست. به اعتقاد شهردار منطقه 5 زمانی که شرایط برای حضور ایمن کودکان و سالمندان و معلولان فراهم شود، شاهد برخورداری تمام شهروندان از خدمات شهری خواهیم بود. بذرافشان با اشاره به سکونت 4 هزار معلول در سطح منطقه 5 گفت: سکونت این شهروندان در سطح این منطقه می‌طلبد شهرداری منطقه در بحث فضاسازی شهر ویژه این قشر پیشرو باشد.
 مدیریت شهری در اندیشه رفاه کم‌توانان
 به گفته شهردار منطقه 5 همکاری سایر دستگاه‌ها در کنار شهرداری در بحث مناسب سازی فضاهای شهری می‌تواند ارائه خدمات را برای افراد معلول، سالمندان و حتی کودکان ایمن و ترد‌دها را بدون مشکل و دغدغه کند. مناسب سازی پیاده راه احمدی جنوبی به متراژ ۵۰۰ مترمربع، مناسب‌سازی ۲۴ گذرگاه عابر پیاده در بلوار گفتار، ارتش، رضوان، دولت غربی، عرفان شرقی، نصب 50 متر دال در انتهای گذرگاه‌های بلوارهای گفتار، رضوان و ارتش، مناسب سازی 3 هزار مترمربع در پارک حجاب، مناسب سازی 2 هزار مترمربع در پارک ریاضی و نجوم، مناسب‌سازی پارک رحمت جنب شهرداری منطقه ۵ به متراژ ۵۵۰۰ متر مربع و مناسب سازی میدان ارتش به متراژ ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع از جمله اقدامات صورت گرفته شهرداری منطقه 5 در سال جاری بود که بذرافشان به آنها اشاره کرد. وی با اشاره به مناسب سازی گذر 27 ایستگاه اتوبوس برای حضور معلولان افزود: مناسب سازی 5 ایستگاه‌ اتوبوس در خیابان بنی هاشمی، ۵ ایستگاه در بلوار عدالت و 3 ایستگاه در دولت غربی انجام شده است؛ همچنین ۲۴ گذر عابر پیاده برای معلولان مناسب سازی شده است.
 2میلیارد تومان اعتبار برای حمل‌ونقل معلولان
دبیر کمیته مناسب سازی معابر شهری نیز در این جلسه با بیان اینکه راه اندازی کمیته مناسب سازی شهری در تاریخ ۲۹ تیر ماه سال جاری از سوی شورای شهر شیراز به معاونت حمل و نقل و ترافیک ابلاغ شد گفت: با توجه به رسالت ذاتی شهرداری در حوزه مناسب معابر و ساخت مکان‌هایی برای استفاده تمام اقشار مختلف جامعه، این دبیرخانه برای شناسایی نقاط معابر مورد نیاز، پیگیری مصوبات ستاد و درخواست‌های شهروندان و جمع آوری اطلاعات در این حوزه راه اندازی شده است.یاسین عزیزی افزود: اختصاص 2میلیارد برای خرید و راه اندازی ۵ دستگاه ون برای استفاده معلولان از جمله اقدامات شهرداری شیراز در ارائه خدمات بهتر به این اقشار است. عزیزی ادامه می‌دهد: شهرداری شیراز از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه ۹۶هزار و ۷۵۷ متر مربع پیاده رو سازی ویژه نابینایان در سطح کلان شهر شیراز اجرایی کرده است. عزیزی از مناسب سازی 400 ایستگاه اتوبوس از سال ۹۸ تا ۱۰ ماه سال ۹۹ خبر داد و گفت: تعداد 384 مورد رمپ سازی ویژه معلولان در معابر و مسیرهای عابر پیاده انجام شده است. وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های شهرداری شیراز در سال آینده این است که به ازای هر ۵۰۰ متر مربع در پارک‌های حاشیه مراکز عمومی و ساختمان‌های عمومی دو جای پارک ویژه خودروهای معلولان در نظر بگیرد، ادامه داد: در حال حاضر تعداد پارک‌های خودرو در معابر برخی از خیابان‌های اصلی جانمایی شده است که محل این پارک‌ها با شابلون و تابلو مشخص شده است. به گفته عزیزی برخی از رانندگان بدون توجه به این نشانه گذاری جای پارک ویژه خودروهای معلولان نسبت به اشغال این فضاها با خودروهای خود اقدام می‌کنند که با توجه به تابلوهای اطلاع رسانی این موضوع تخلف محسوب شده و توسط پلیس خودروهای رانندگان متخلف جریمه می‌شود؛ موضوعی که در کنار اعمال قانون نیازمند فرهنگ‌سازی در این زمینه هستیم. دبیر کمیته مناسب سازی شهری شیراز با اشاره به حضور نمایندگان از بخش‌های مختلف در این کمیته تصریح کرد: در حال حاضر 9 مشاور مناسب سازی معابر در مناطق شهرداری شیراز در کنار شهرداران مشغول به کار هستند. وی همچنین با اشاره به اجرای ۴۰۰هزار مترمربع آسفالت معابر اصلی و فرعی شیراز تحت عنوان نهضت آسفالت گفت: سال آینده نیز شهردار شیراز از پیشنهاد شروع نهضت پیاده رو سازی خبر دادند.
 استانداردسازی برای معلولان
در ادامه این مراسم جلالی مسئول ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی شهرستان شیراز نیز در این جلسه گفت: ۷۰ تا ۸۰ درصد از مصوبات این جلسات در حال اجراست. بخشنده مدیر جدید شهرستان شیراز افزود: هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب ایمن سازی فضاهای شهر فاصله داریم که این موضوع نیازمند همکاری تمام دستگاه‌ها و بنگاه‌های خدماتی است، اما قرار گرفتن شورای شهر و شهرداری در کنار بهزیستی برای مناسب سازی باعث شده قدم‌های مؤثری در این زمینه برداشته شود. گوهری رئیس هیئت مدیره جامعه معلولین استان فارس افزود: برخی از فضاسازی‌ها و استانداردسازی‌ها با استانداردهای موجود فاصله دارد اما استانداردسازی معابر به نفع تمام شهروندان شهر است. پیشنهاد این است که شهرداری در سال آینده تمام ایستگاه‌های اتوبوس موجود را مناسب سازی نماید. در پایان جلسه از شهردار منطقه 5 و معاونان اجرایی که در بحث ایمن سازی و مناسب سازی فضاهای شهری اقدامات مؤثری انجام دادند، توسط اعضای این ستاد تقدیر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی