[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

حقابه تالاب‌ها باید مقدم بر حقابه صنعت و کشاورزی باشد، روزنامه شیراز نوین


به گزارش شیرازنوین، محمد درویش رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در سفر به ارسنجان که سفری خوب و آموزنده بود، جاهایی دیدم که تاکنون ندیده بودم و برایم جالب و جذاب بود. همچنین با حضور تیم تخصصی در زمینه ارسنجان شناسی، باستان شناسی و معرفی کهن زادبوم‌های تاریخی با انواع و اقسام بوم گردی‌ها در سطح شهرستان ارسنجان آشنا شدم.
وی گفت: همچنان که بافت قدیمی شیراز را دیدم که متحول شده و در پساکرونا می‌توان امید به رونق گردشگری آن داشت. در ارسنجان فارس نیز سرمایه‌های اجتماعی خوبی وجود دارد تا مردم و مسئولان را با هم همراه کنند تا مطالبه گری به سمت و سوی افزایش ارتقای ملاحظات محیط زیستی در تصمیمات محلی برود. نظر مدیران محلی و ملی باید بر آن استوار باشد که حقابه محیط زیست مقدم بر حقابه کشاورزی و صنعت باشد. درویش افزود: سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در ارسنجان می‌تواند پایلوت خوبی برای حفظ و احیای جنگل‌های ارزشمند بنه باشد و این جنگل‌ها باید با کمک جامعه محلی قرق شود.
او تأکید کرد: ارسنجان باید به سمت کاهش تعداد دام و ارتقای محصولات جایگزین برود و به فکر تولید عسل و فرآوری گیاهان دارویی و محصولات ثانویه باشد. ارسنجان پتانسیل خوبی دارد تا موضوع زباله و موضوعاتی مرتبط مثل چرکابه و شیرابه را حل کند و پرچم دار تفکیک زباله از مبدأ تا تبدیل نهایی باشد.
این کویرشناس و فعال بین المللی محیط زیست خاطرنشان کرد: هر سایت تاریخی می‌تواند یک صندوق ارزی پایدار باشد به همراه جلوه‌های زیبای طبیعی دیگر که ارسنجان و جنگل‌های آن دارد و مروارید سبز ارسنجان می‌تواند جلوه ای گردشگری باشد و باید اطراف این تک درخت زیبا را با گیاهان متناسب منطقه حفظ کنند تا متأثر از پدیده جزیره گرمایی نشود. ما بایست یک روز ملی ارسنجان داشته باشیم تا تمام ارسنجانی‌ها از هر جای کشور و هر نقطه از جهان در این روز که روز ملی شهرستانشان است، خودشان را به ارسنجان برسانند.
محمد درویش تصریح کرد: جایی که جنگل وجود دارد، قابلیت زیستی خوبی هم برای تنوع زیستی پرندگان وجود دارد. ارسنجان که در نزدیک‌ترین وضعیت ممکن به چند تالاب از جمله تالاب بختگان نزدیک است، می‌تواند جنگل‌ها را قرق، سگ‌های گله را حذف، امنیت مرتع را برقرار و آبشخورهایی برای پرندگان ایجاد کند که طی 5 سال جمعیت پرندگان منطقه افزایش یابد. احیای کبوترخانه‌های قدیمی در ارسنجان باعث حاصلخیزی خاک و کنترل آفات می‌شود و کنترل حمله ملخ‌ها را به دنبال خواهد داشت. همچنین با یک سری اقدامات می‌توان حضور بیشتر پرندگان را شاهد بود. صدای پرنده‌ها و آواز آنها به لطافت روح و روان مردم کمک می‌کند و از منظر پرنده نگری اینگونه اقدامات می‌تواند تولید پول و ثروت کند. 
کویرنورد و کویرشناس مشهور کشورمان همچنین گفت: برپایی نمایشگاه روستاییان به ویژه نمایشگاه قالی بافی در شرق آباد از توابع گمبان در شهرستان ارسنجان در ردیف معیشت‌های مکمل و جایگزین است و هر قدر جامعه محلی این معیشت‌ها را که ریشه تاریخی هم دارد بتوانند احیا کنند و بشود برای آنها بازاریابی کرد، می‌توان از وابستگی معیشتی مردم روستا به مراتع و منابع طبیعی و ذخایر آبی کم کرد و به این ترتیب احتمال کاهش سطح آب‌های زیرزمینی هست و بیابان زایی، احتمال افزایش ریزگردها و متروکه شدن روستاها کم می‌شود. این اقدام و این حرکت روستاییان ارسنجان و پرداختن آنها به صنایع دستی و قالیبافی و دست ساخته‌های روستا یی می‌تواند در عمل مانع از بیکار شدن روستاییان شده و بیابان زایی را مهار کند و هویت اجتماعی و اعتماد به نفس مردم به ویژه زنان و دختران را بالا برده و آنان از یک استقلال مالی برخوردار می‌شوند و باعث افزایش جذابیت روستا و حضور گردشگران در منطقه گمبان و به ویژه شرق آباد ارسنجان می‌شود و از محصولات دست ساخته‌های دانش آموزی و هنر دست زنان هنرمند خریداری و با اینگونه محصولات بیشتر آشنا می‌شوند. وی با انتقاد از وضعیت موجود چشمه و تالاب گمبان اظهار داشت: متأسفانه گمبان در معرض تاخت و تاز بی رویه است و موتورپمپ‌ها به شدت حقابه تالاب بختگان، طشک و گمبان را می‌ربایند و ما با این وضع نمی‌توانیم به آینده آبی ارسنجان امیدوار باشیم. اگر بختگان و مجموعه تالاب‌های اقماری آن نتوانند حقابه خود را دریافت کنند زیست پایدار موجودات زنده مثل فلامینگوها و سایر پرندگان و گیاهان حذف می‌شود.
 چهره ماندگار محیط زیست تأکید کرد: شرط پایداری زمین و منابع طبیعی، محیط زیست و مرتع این است که حقابه تالاب مقدم بر حقابه کشاورزی و صنعت باشد. یعنی بعد از حقابه شُرب، اول باید حقابه تالاب و سپس حقابه کشاورزی و صنعت پرداخته شود. مردم محل گمبان باید فقط از حقابه شرب این تالاب زیبا استفاده کنند و مسئولان به نوعی معیشت مردم این منطقه را در اموری غیر از کشاورزی در این منطقه مدیریت کنند تا به احیای تالاب اقدام شود و وابستگی مردم منطقه را به کشاورزی بی رویه کاهش دهیم. با این اقدامات است که تالاب گمبان و بختگان در یک دوره 5ساله احیا می‌شود. درویش یادآور شد: چشم انداز تالاب گمبان چشم اندازی زیبا و منحصر به فرد می‌تواند باشد اگر مردم و مسئولان با هم و با کمک هم به آن بپردازند. آموزش‌های لازم را باید به مردم بومی منطقه داد تا مردم روستاهای شرق این شهرستان از طریق امور جایگزین کشاورزی مجبور نباشند مواد شوینده و آلاینده را با شست و شوی خودرو و ظروف و فرش و لباس و... وارد این چشمه آب بسیار با ارزش نمایند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی