[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

می خواهم ۲۷ سال تجربه ام را در اختیار ژیمناستیک فارس قرار دهم، روزنامه شیراز نوین

       میثم محجوبی - شیرازنوین
اسطوره شیرازی ژیمناستیک کشور، اخیراً به عنوان مشاور مهدی فروردین، سرمربی سابق تیم فوتبال قشقایی شیراز و رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در امور کمیته ژیمناستیک این فراکسیون منصوب شد.
سعیدرضا کیخا که از نوابغ ورزش ایران به شمار می رود، حالا در 32 سالگی می تواند تجربیات خود را در اختیار سایر ورزشکاران قرار داده و به رشد ورزش کشور کمک کند.
وی درباره وضعیت فعلی ژیمناستیک کشور می گوید: همانطور که همه درگیر کرونا شده اند، ورزش هم حسابی از این قضیه ضربه خورده و اولین تیم ورزشی کشور هم که از این موضوع آسیب دید، تیم ژیمناستیک بود. ما در اسفند ماه سال گذشته به استرالیا اعزام شده بودیم. مسابقاتی که نتایج آن در کسب سهمیه نقش داشت. من توانستم آنجا مدال نقره بگیرم و امتیازی برای کسب سهمیه المپیک خیلی بالا رفت. همان زمان، در ایران کرونا شیوع پیدا کرده بود و پروازها لغو شد اما فدراسیون برنامه ریزی خوبی انجام داد. ما دیگر به ایران نیامدیم و مستقیماً به ترکیه رفتیم و از آنجا راهی آذربایجان شدیم. 
کیخا افزود: روز نخست مسابقات آذربایجان برگزار شد و من در جایگاه سوم قرار گرفتم و به فینال رفتم. اما روز فینال، مسابقات به دلیل شیوع کرونا در این کشور لغو شد و نیمه تمام ماند. تصمیم دولت آذربایجان بسیار غیرمنتظره بود و برای من خیلی سخت بود، چون خودم را آماده کسب سهمیه المپیک کرده بودم. ما مجبور شدیم به ایران برگردیم و بعد هم که برگشتیم، اعلام کردند که همان رتبه های مرحله مقدماتی به عنوان رتبه نهایی لحاظ شده که این هم به ضرر من بود، چون من باید در این مسابقات مدال نقره را به دست می آوردم. به هرحال این اتفاقات رخ نداد و هنوز هم مشخص نیست که بتوانم سهمیه را کسب کنم.
این ژیمناست مطرح کشور که در رشته مهندسی مکانیک درس خوانده و هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این رشته است، درباره انتخاب این رشته تحصیلی و نرفتن به سمت رشته تربیت بدنی می گوید: من به این دلیل به رشته مکانیک آمدم که اگر روزی خواستم از ورزش فاصله بگیرم، در رشته ای دیگر بتوانم کار کنم، اما حالا فهمیده ام که اصلاً نمی توانم از ورزش جدا شوم. زندگی ام با ورزش عجین شده و روز به روز بیشتر جذبش می شوم. البته خدا را شکر از تصمیمم راضی هستم چون رشته مکانیک کمک زیادی به من کرده و باعث شده فکرم باز شود. یکی از کمک هایی که به من کرده این بوده که توانسته ام شش حرکت جدید را طراحی کنم و در کتاب بین المللی ژیمناستیک به نام «کیخا» به ثبت برسانم.
مشاور فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در خصوص این حرکات ثبت شده توضیح داد: من تنها ژیمناست دنیا هستم که توانسته ام شش حرکت را به نام خودم ثبت کنم. من مدال‌های مختلفی گرفته ام که اکثر آنها برای اولین بار در ایران رقم خورده. به عنوان مثال، مدال هایی که در رقابت های کسب سهمیه المپیک گرفتم، چهار مدال در رقابت های جهانی بوده، دو مدال در مسابقات قهرمانی آسیا بوده که تنها نقره آسیا را بنده از آن خود کرده ام. همچنین رنکینگ سوم دنیا را در رقابت های کسب سهمیه المپیک به دست آوردم و در تورنمنت های مهم بین المللی به عنوان مثال در مسابقات ستارگان جهان جام تویوتای ژاپن، مدال نقره را به دست آوردم. اما آن چیزی که می تواند برای یک ورزشکار ماندگار باشد و به عنوان عنصر جاودانگی ورزشکار از آن یاد می کنند، ثبت همین حرکات است. چون در هر زمان و مکانی که اجرا شوند، گزارشگران نام آن ورزشکاران را صدا می زنند و حرکات را با نام او می شناسند. اگر به گزارش های ژیمناستیک دقت کنید، گزارشگران نام ورزشکارانی را می برند که برای اولین‌بار آن حرکات را اجرا کرده اند. من هم وقتی گزارش ها را گوش می‌کنم و اسم کیخا را از زبان گزارشگر می شنوم، لذت خاصی برایم دارد. اینکه ژیمناستیک از شرق آسیا شروع شده اما حالا یک ایرانی دارد به آنها می گوید اگر در خرک حلقه می خواهید امتیازتان را بالا ببرید، باید به سراغ چه حرکت هایی بروید، باعث غرور و افتخار ماست.
ستاره شیرازی تیم ملی ژیمناستیک درباره برنامه هایی که در مسوولیت جدیدش برای ژیمناستیک کشور و استان خواهد داشت گفت : من 27 سال در رشته ژیمناستیک فعالیت کرده ام، یعنی از سن 5 سالگی در این رشته بوده ام و در این سالها تجربیات زیادی را در ابعاد مختلف به دست آورده ام. این موفقیت ها را مدیون خانواده بزرگ  ژیمناستیک کشور و استان فارس هستم و می دانم که این دِین بر گردنم است. امیدوارم به یاری خدا بتوانم این دین را در آینده ادا کنم و دوست دارم این تجربیات را در اختیار خانواده ژیمناستیک استان فارس بگذارم و بتوانیم ژیمناستیک را با کمک یکدیگر رشد و ارتقا بدهیم.
کیخا افزود: به درخواست دوستانم و با توجه به اینکه اگر خدا بخواهد و به مسابقات المپیک راه پیدا کنم، این رقابت ها به عنوان آخرین رویدادی که در آن شرکت می کنم محسوب می شود، با کسب اجازه از بزرگان ژیمناستیک استان، در انتخابات هیأت ثبت نام کرده ام و اگر قسمت باشد در خدمت دوستان باشم، برنامه های خوبی دارم که با همکاری و همفکری یکدیگر بتوانیم این رشته را بیش از پیش ارتقا دهیم و تحولی ایجاد کنیم که ژیمناستیک استان به آن جایگاهی که پتانسیل و استحقاقش را دارد برسد.
سعیدرضا کیخا، قهرمان ژیمناستیک کشور در پایان گفت: ما همین حالا هم با برنامه ریزی خوب فدراسیون و تلاش کادر فنی تیم ملی، توانسته ایم بیاییم و وارد مسابقات شویم. در رقابت های سنگین کسب سهمیه المپیک، الآن بنده برای اولین بار در تاریخ ژیمناستیک کشور به رنک 3 دنیا دست پیدا کرده ام و خدا را هم شکر می کنم که چنین نتیجه ای گرفته ام. فقط یک مقدار بدشانسی آوردم که به کرونا برخورد کردیم. مسابقات آذربایجان که لغو شد، مسابقات جهانی قطر هم قرار بود بیستم اسفند ماه برگزار شود که آن هم به خاطر کرونا لغو شد. 
با این شرایطی که وجود دارد، بعید می دانم بتوانند مسابقات را برگزار کنند چون شرایط برای فدراسیون جهانی هم بسیار سخت و پیچیده شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی