[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

گذر توسعه از شاهراه طبیعت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز مراسم گرامیداشت روز ملی درخت‌کاری و آیین کلنگ‌زنی باغ موزه هنر برگزار شد.
این مراسم صبح پنجشنبه ۱۴ اسفندماه با حضور استاندار فارس، شهردار شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس و شماری از مدیران و مسئولان شهری با همراهی اصحاب رسانه در بستر باغ‌های قصردشت شیراز برگزار شد.
 طبیعت فارس در مسیر توسعه
استاندار فارس در این مراسم گفت: توسعه منابع طبیعی گامی مؤثر در دستیابی به توسعه پایدار است.دکتر عنایت الله رحیمی در آیین روز درخت‌کاری و افتتاح باغ موزه هنر، ضمن تبریک هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری، بر حفظ، حراست و توسعه فضاهای سبز، جنگل‌ها و زیستگاه مختلف طبیعی تأکید کرد و گفت: در عرصه منابع طبیعی در سال جاری بیش از ۱۱هزار هکتار جنگل‌کاری، نهال‌کاری و گل‌کاری در استان انجام شده که بیش از ۲هزار و ۸۰۰ هکتار از آن جنگل‌کاری بوده که اقدامی بسیار پسندیده و خوب است. همچنین اقدامات ما باید به سمت و سویی باشد که روز به روز شاهد گسترش منابع طبیعی و جنگل‌ها و زیستگاه‌های مختلف طبیعی باشیم. وی درخت‌کاری را یک اقدام پسندیده و ارزشمند توصیف کرد و از اقدام شهرداری شیراز، شورای شهر و مدیران دستگاه‌های اجرایی برای برپایی چنین مراسمی که با هدف ترویج درخت‌کاری توسط مردم برگزار شده است، تشکر کرد.
دکتر رحیمی همچنین به تلاش‌های صورت‌گرفته در استان فارس در راستای توسعه منابع طبیعی، خاطرنشان کرد: در شهر شیراز و ارتفاعات مشرف به آن نیز بیش از ۹هزار هکتار از اراضی منابع ملی برای توسعه فضای سبز و درخت‌کاری به شهرداری واگذار شده است. وی به شهرداری شیراز پیشنهاد کرد برای هر شهروند سهمیه ای در حد یک تا ده درخت را با حفظ مالکیت دولت و شهرداری و منابع طبیعی در نظر بگیرد و خانواده‌هایی که تمایل دارند، در حفظ و توسعه این درخت‌ها مشارکت کنند.
دکتر رحیمی با بیان اینکه اگر تنها پروژه‌های خشن بتنی در شهر ترویج یابند قطعاً شهروندان از نظر آرامش روحی و ذهنی دچار مشکل خواهند شد، عنوان کرد: اگر در کنار ایجاد تقاطع، خیابان‌ها و مهندسی ترافیک اقداماتی در قالب توسعه فضای سبز و ایجاد موزه حرکت کنیم، می‌توانیم بگوییم زیرسیستم‌های شهری ما هماهنگ عمل می‌کنند.او با طرح سؤالی مبنی بر اینکه چرا عده‌ای تمایل ندارند مردم در جریان موفقیت‌های دولت و نظام قرار بگیرند، گفت: برخی نمی‌خواهند بیان شود تا سال ٩٢ کمتر از ٢٠ شرکت دانش بنیان در فارس داشتیم، اما امروز به بیش از ٢٠٠ شرکت رسیده است؛ در حالی‌که اینها توفیقات فرزندان خدوم مردم در دولت و عملکرد جمهوری اسلامی ایران است.
 سرمایه‌های گردشگری شیراز در مسیر توسعه
در ادامه این مراسم شهردار شیراز باغ موزه هنر این کلان‌شهر را که با زیربنای حدود ۲۰هزار مترمربع در دست احداث قرار گرفته است، از سرمایه‌های جدید این کلان‌شهر ارزیابی کرد و گفت: در نقطه کانونی این باغ، یک موزه احداث خواهد شد که در آینده به یکی از مراکز گردشگری شیراز تبدیل می‌شود. حیدر اسکندرپور در آیین گرامیداشت روز ملی درخت‌کاری و کلنگ‌زنی باغ موزه هنر بیان کرد: طبق قانون شورای عالی شهرسازی، حفظ و نگهداری باغ‌های قصردشت به عهده شهرداری است. او افزود: بر اساس قانون و تصمیم این شورا، باغ‌های شیراز به ٥ گروه تقسیم شد و قانون‌گذار و سیاست‌گذار این اجازه را به شهرداری می‌دهد که برای حفظ و احیای باغ‌های گروه یک قصردشت، تغییر کاربری باغ‌های گروه ٥ را انجام دهد و از محل درآمد حاصل از این تغییر کاربری، باغ‌های گروه یک را تملک و نگهداری کند. شهردار شیراز با بیان اینکه تاکنون ٢٥٠ هکتار از باغ‌های گروه یک قصردشت به تملک شهرداری درآمده است، عنوان کرد: اینکه آیا ما به درستی توانسته‌ایم از ٢٥٠ هکتار باغ تملک شده نگهداری کنیم، موضوع مهمی است و پس از تملک مردم انتظار دارند که بهتر نگهداری شوند؛ لذا باید برنامه منسجمی برای آبیاری، نگهداری و حفاظت از باغ‌ها تدوین شود. اسکندرپور ادامه داد: هم‌اینک سه باغ یک، سه و ۱۸ هکتاری به تملک شهرداری شیراز درآمده و در حال احیا است و برای اولین بار معکوس عمل کرده‌ایم و به جای تغییر کاربری، زمین را به باغ تبدیل می‌کنیم. او با بیان اینکه مفهوم باغ با پارک متفاوت است، عنوان کرد: در دو سال گذشته برای آبیاری باغ‌های قصردشت به مشکل اساسی برخورد کردیم و در یک مقطع با همکاری باغداران با تانکر آب‌رسانی به باغ‌ها انجام شد. شهردار شیراز اظهار کرد: یک سؤال اساسی که مردم از شهرداری طی دهه‌های اخیر داشته‌اند این است که شهرداری چه فرصت جدید گردشگری در شیراز در کنار آثار باستانی و گردشگری قبلی ایجاد کرده است؟ این سؤال قابل‌تأمل است. برای پاسخ به این سؤال در شورای پنجم با هم‌فکری کارشناسان و مدیران حوزه شهری و معماری پروژه‌های شاخصی را تعریف کردیم و این پروژه‌ها می‌توانند داشته‌های جدید شیراز شوند. اسکندرپور اظهار کرد: در جنوبی‌ترین نقطه شهر شیراز بزرگ‌ترین پردیس سینمایی شیراز در دست احداث است که این پروژه نیز به داشته‌های گردشگری شیراز اضافه می‌شود. شهردار شیراز خاطرنشان کرد: شیراز شهری با قدمت فرهنگی و تاریخی است و داشته شیراز، داشته فرهنگی است و باید آن را تقویت کنیم.
 شیراز شهری بی‌بدیل
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین با بیان اینکه شیراز در دنیا شهری بی بدیل است و جاذبه‌های متعدد این کلان شهر آن را بی نظیر کرده است، گفت: یکی از بهترین دوران سازندگی، خدمت و آبادانی در شیراز در دوران شورای پنجم و شهرداری فعلی رقم خورده است؛ به‌طوری که علی‌رغم مشکلات اقتصادی که بر کشور مستولی است و بر تمام ارکان مختلف زندگی، اجتماع و فرهنگ تأثیر گذاشته، اما این شهر کارگاه سازندگی، عمران و آبادانی است. نوذر امامی با اشاره به فعال بودن 122 پروژه در شهر شیراز از 27 پروژه شاخص در این کلان شهر نام برد و گفت: یکی از پروژه‌های شاخص شورا و شهرداری پروژه باغ موزه هنر است که قرار گرفتن این باغ موزه در گروه یک باغ‌های قصردشت می‌تواند فضای مفرح و متفاوتی را برای شهروندان ایجاد نماید. به گفته امامی، شورای پنجم و شهرداری طبق معیار و مصادیق، موفق‌ترین دوران مدیریت شهری را دارند گفت: در شورای پنجم حتی یک مترمربع از فضای گروه یک باغ‌های قصردشت تغییر کاربری نیافت؛ در حالی که در شوراهای قبل 8هزار مترمربع فضای گروه یک باغ‌های قصردشت تغییر کابری داده شده است.
 فضای سبز مبتنی بر کارکردهای اکولوژیکی
در ادامه این مراسم رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در این آیین با اشاره به اینکه روز درخت‌کاری و هفته منابع طبیعی بهانه ای است برای یادآوری بیشتر اهمیت فضای سبز و درخت‌کاری، گفت: امروزه مفهوم توسعه پایدار مبتنی بر ایجاد تعادل در محیط است؛ لذا توجه به زیست شهری و برنامه ریزی در راستایی برقراری تعادل زیست محیطی در شهرها از ضرورت‌های توسعه پایدار شهر است. محمدرضا زندیه با اشاره به اینکه مهم‌ترین اثر فضای سبز در شهرها کارکرد محیط‌زیستی و کارکرد اکولوژکی آنهاست، اظهار کرد: فضای سبز شهری با توجه به نقشی که در کاهش آلودگی هوا و صوتی و تعدیل هوا و... دارد، به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی جوامع به حساب می‌آید. زندیه با یادآوری مجموعه اقدامات شهرداری شیراز و سازمان فضای سبز در حفظ و توسعه فضای سبز گفت: غرس 400هزار درختچه و درخت و گیاهان پوشش در قالب نهضت فضای سبز و افزایش حدود یک مترمربع سرانه فضای سبز شیراز، اجرای طرح زاگرس سبز شامل کاشت یک‌میلیون بذر گونه‌های بومی کم آب در ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز با استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی، اجرای طرح مدارس سبز با همکاری آموزش و پرورش فارس شامل کاشت درخت و درختچه در فضای مدارس، اتمام و اجرای طرح جامع فضای سبز شهر شیراز به عنوان سند راهبردی توسعه فضای سبز شهر از جمله اقدامت صورت گرفته است. وی با اشاره به اجرای طرح سامانه سبزینه برای تحویل رایگان نهال درب منزل گفت: تاکنون 40هزار نفر از شهروندان در این سامانه ثبت نام کرده‌اند که حدود 100هزار اصله درخت در نظر گرفته شده و تا پایان اسفند ماه تحویل و غرس می‌شود.
 احداث باغ‌موزه با هدف احیای سرمایه‌های شیراز
جواد بهادری معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز نیز در این آیین که همزمان با کلنگ زنی پروژه باغ موزه هنر بود گفت: این باغ موزه با هدف حفظ، احیا و بازآفرینی باغ‌های قصردشت، افزایش فضاهای فرهنگی، هنری و تفریحی شهر در راستای توسعه پایدار و ایجاد جاذبه جدید گردشگری در کوچه 30 بلوار میرزای شیرازی احداث می‌شود. به گفته بهادری، مساحت این باغ موزه 18.6 هکتار است و فضای سبز پیش بینی شده 10 هکتار بوده که تعداد 6500 اصله درخت در آن کاشته می‌شود. بهادری تأکید کرد که برای اولین بار بعد از مصوب شدن طرح سامان‌دهی باغ‌های قصردشت در سال 79، شهرداری شیراز حدود 16 هکتار از باغ‌های گروه یک را احیا می‌کند که اقدامی بی نظیر است. همچنین با تکمیل شدن فاز 2 مطالعات محور گردشگری و پیاده راه سلامت شهید چمران جنوبی در چند ماه آینده شاهد بهره‌برداری این پروژه خواهیم بود. به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز در مجاورت این باغ موزه طرح پل زندگی برای اتصال چمران جنوبی و شمال احداث می‌شود؛ پروژه‌ای که بین پهنه باغ‌های منصورآباد و قصردشت پیوندی ایجاد می‌کند که در توسعه فضای گردشگری و اوقات فراغت شهروندان نقش بسیار زیادی خواهد داشت. به باور وی، جنس انسان محوری چنین پروژه‌هایی علاوه بر توسعه فضای گردشگری و تفریحی در جهت تأمین نیازهای اساسی مردم و گام‌های اساسی برای توسعه پایدار شهر است.
 فناوری و تکنولوژی حفاظت برای حفظ طبیعت
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این مراسم با اشاره به نام‌گذاری هفته منابع طبیعی امسال تحت عنوان «همه با هم جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» گفت: با پیشرفت روزافزون علم و فناوری و استفاده از تکنولوژی‌های روز، حفاظت از منابع طبیعی بیش از پیش اهمیت یافته است؛ چراکه با چنین روندی باید منتظر نابودی طبیعت باشیم.عبدالحسن صمدنژاد با اشاره به اقدامات انجام گرفته در سال جاری در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: رونمایی از واحد مدیریت فناوری نوین یکی از مهم‌ترین طرح‌های شاخص منابع طبیعی است که در راستای استفاده از تکنولوژی‌های نو برای پایش و حفاظت از عرصه‌ها در این هفته افتتاح خواهد شد. او افزود: همچنین در طرح هنگ امداد و نجات که اولین بار در استان فارس در شرف راه‌اندازی است. شش‌هزار نیروی علاقه‌مند به طبیعت و داوطلب آموزش دیده و متخصص از گروه‌های مختلف از جمله اعضای بسیج سازندگی، کوهنوردان و ورزشکاران تجهیز شده‌اند و در راستای حفاظت از عرصه‌ها با ادارات منابع طبیعی در سراسر استان همکاری خواهند کرد. صمدنژاد با اشاره به اهمیت عرصه‌های طبیعی و حفاظت از جنگل ها و مراتع اظهار کرد: زمان نفوذ یک لیتر آب در اراضی جنگلی حدود ۴ دقیقه است؛ درحالی‌که در مناطق بدون پوشش این زمان به حدود ۴ ساعت افزایش می‌یابد که این موضوع نشانگر اهمیت و ارزش منابع جنگلی در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی