[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

رئیس مجلس در فیروزآباد: حرف‌های برخی نامزدها عملی نیست، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- امین افشار رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر خود به استان فارس از شهرستان فیروزآباد نیز بازدید و در بدو ورود با حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام شامخ ایشان ادای احترام کرد.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، علی لاریجانی ظهر پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان فیروزآباد با اشاره به پیچیدگی مشکلات کشور در اثر بعضی سوء مدیریت‌های دولت نهم و دهم، عنوان کرد: حرف‌های تبلیغاتی بعضی از کاندیداها ریاست جمهوری در قالب اجرا امکان پذیر نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در دولت قبل مشکلات کشور پیچیدگی‌های زیادی یافت و به همین دلیل منابع دولتی و بدهی‌هایی که دولت پیدا کرد بهم پیچیده شد.
وی تصویر آینده کشور را تصویری امیدوارکننده دانست و دلایل آن را اینگونه بیان کرد: در گذشته با مشکلات جدی مواجه شدیم و به جایی رسیدیم که باید معضلات حل می‌شد، شرایط چهار سال گذشته واقعاً سخت بود چون در فروش نفت مشکل اساسی به وجود آمد و کارخانه‌جات نیز تعطیل شده بود ولی خوشبختانه اکنون از منظر بین المللی شرایط ما تغییر کرده و در زمینه بازگشایی کارخانه‌جات در کل کشور عزم خوبی راه افتاده است. لاریجانی سخن خود را به حوزه اقتصادی کشاند و ادامه داد: تورم بسیار بالایی که در سال ۹۱حدود ۴۰درصد بود اکنون مهار شده و نتیجه این اقدام این است که امروز تورم کنترل شده و کارخانه‌جات ما به راحتی ال‌سی باز می‌کنند و... که این علایم بسیار مثبت و نتیجه مصرف عاقلانه منابع و تعامل با دنیا است. دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی پیرامون امنیت امروز کشور خاطرنشان کرد: اکنون از نظر منطقه ای وضع ایران خوب است چون برای این امنیت و پایداری تدابیری اندیشیده شده که دشمنان ما هم روی آن اتفاق نظر دارند.
رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون حل مشکل بیکاری با تأکید بر تکرار نکردن اشتباهات گذشته تشریح کرد: مساله ایجاد اشتغال تنها مسیرش از راه تولید ملی حل خواهد شد و این راه عقلانی حل این موضوع است. وی دوباره تاکید کرد: به نظر من تصویر آینده کشور خوب است و برنامه ششم توسعه نیز دورنمای مناسبی به لحاظ کمی دارد. لاریجانی با اشاره به پروژه‌های عمرانی افتتاح شده یا در حال احداث استان سخن خود را به سمت فارس متمایل و تاکید کرد: هر کدام از این طرح‌ها گشایشی برای این منطقه و در جهت پیشرفت این استان است. وی با تشدید گذاشتن بر اهمیت آبیاری نوین اضافه کرد: حتماً پیگیری خواهم کرد که کشاورزان این منطقه بتوانند از آب سدها برای آبیاری مزارع خود استفاده کنند و همچنین روش‌های نوین آبیاری در جهت بهره وری بیشتر از منابع آبی این منطقه گسترش یابد. وی آبیاری تحت فشار را یک ضرورت برای کشور دانست و تأکید کرد: ما در مجلس برای آبرسانی به روستاها و آبیاری نوین حساب ویژه‌ای باز کرده ایم و با اذن رهبری از صندوق توسعه ملی برای این امر اعتبار ویژه‌ای تخصیص داده ایم. رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: راه آهن جزء پروژه‌های مهم برای این شهر، استان و همینطور کشور است، راه آهنی که از کرمان به سمت فارس و در نهایت به سوی بصره کشیده شود بسیار با اهمیت خواهد بود و لازم است در سطح ملی یک سرمایه گذاری خاص برای آن درنظر گرفته شود.
وی فیروزآباد را یک شهر چند وجهی دانست و اضافه کرد: این منطقه از جنبه‌های بسیاری نظیر جذب توریست و گردشگری اقلیمی حایز اهمیت است و همچنین در حوزه کشاورزی و دامداری می‌تواند قطبی مهم تلقی شود. لاریجانی در تکمیل صحبت خود پیرامون مزیت‌های این منطقه افزود: فیروزآباد پتانسیل صنعتی شدن را دارد و باید صنایعی متناسب با این منطقه که توجیح پذیر نیز باشد را با برنامه ریزی برای این خطه در اولویت کار قرار داد. وی با برشمردن مخازن غنی نفت و گاز این منطقه بیان کرد: اولویت استخراج و سرمایه گذاری با عقلانیت به میادین مشترک اختصاص پیدا کرده است چون نفع مردم و کشور در این است ولی باید کار در میادین داخلی نیز شروع شود که بتوان برای مردم این مناطق تولید اشتغال کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده به وی از سوی مسؤلان استان و شهرستان در مورد کارهای انجام شده در دولت تدبیر و امید برای اهالی فارس، تاکید کرد: طبق آمارهای ارائه شده، عملکرد دولت در این استان خوب بوده و این نشان دهنده سیاست کشور برای خدمات رسانی به بخشهای مختلف و مناطق محروم است.
بازدید لاریجانی از کارگاه‌های تولید گلاب و عرقیات میمند فارس
رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر خود به فارس و شهرستان فیروزآباد صبح پنجشنبه از شرکت تولید و فرآوری گلاب و عرقیات ارگانیک میمند بازدید کرد و از نزدیک با روند کارگاه‌های آن آشنا شد. وی در این بازدید با حضور در یکی از سیاه چادرهای ایل قشقایی با ساکنان این منطقه دیدار و در جریان مسائل و برخی از مشکلات آنها قرار گرفت که در نهایت برای برطرف شدن برخی از موانع آنها قول مساعد داد.
 کاندیداها باید فرمولی برای اشتغال تحصیلکردگان ارائه کنند
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، علی لاریجانی در جریان سفر خود به شهرستان فیروزآباد در برنامه پایانی این سفر به همراه مسئولان استانی و نمایندگان استان فارس در یادواره سرداران و شهدای مدافع حرم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین حضور یافت و در سخنرانی خود در این یادواره سیمای شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم را روحیه‌ای برای تمام ایرانی ها دانست و گفت: باید به حضور چنین سردارانی که برای ایران، اسلام و انقلاب به پا خواستند، افتخار کرد.
وی برگزاری اینگونه جلسات را ارزشمند دانست و عنوان کرد: شهدا به این مراسم نیاز ندارند و مقام آنها قابل قیاس با سایر افراد نیست چرا که اولین قطره خون شهید که به زمین می‌ریزد خداوند نوید بهشت به ایشان می‌دهد.
وی در ادامه خطاب به خانواده شهدا، آن‌ها را سروران کشور دانست و بیان داشت:‌ عزتمندی امروز ایران به دلیل فداکاری‌هایی است که شهدا انجام داده‌اند لذا باید دید آنها از ما چه می‌خواهند و چه انتظاری دارند. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که «شهدا در راه اسلام شهید شدند لذا سایر افراد نیز باید راه آنها را دنبال کنند»، گفت: در این مسیر کسبه باید احکام شرعی اسلام، دولتمردان باید خدمت‌رسانی به مردم و روحانیون باید هدایت مردم را مد نظر قرار دهند و پاسداران نیز باید با همه وجود مدافع ایران اسلامی به لحاظ نظامی باشند و رسانه‌ها نیز به گونه‌ای قلم بزنند که به اسلام کمک کنند. وی با بیان این‌که «شهدا با هدایت امام راهی را انتخاب کردند که از درون آن جمهوری اسلامی به وجود آمد که به شرق و غرب متکی نیست»، یادآور شد: جمهوری اسلامی در صحنه جهانی دشمنان زیادی دارد اما در حوزه استقلال حرف نویی داشته که زیربنای آن فرهنگ اسلامی است.
وی افزود: در گذشته شاه برای اداره کشور از سفرای آمریکا و انگلیس اجازه گرفته و با آنها مشورت می‌کرد اما امروز حتی بخشدار یک منطقه نیز به صورت مستقل عمل می‌کند که در این زمینه باید قوانین مجلس نیز برای نظام عزت‌آفرین باشد.
لاریجانی در ادامه با اشاره به این‌که «شهدا به عمود نظام جمهوری اسلامی یعنی ولایت فقیه معتقد بوده‌اند»، اظهار داشت: شهدا ولایت فقیه را رکن اصلی نظام می‌دانستند و با ندای ولایت فقیه به جبهه رفتند به علاوه برخی قصد دارند سطوح اصلی نظام را تضعیف کنند و سناریوهای مختلف نوشتند اما از آن جایی که مردم پیرو ولایت فقیه بودند موفق نشدند.
وی در ادامه به حمله صدام در زمان ریاست جمهوری بنی صدر اشاره و بیان کرد: بنی صدر با امام (ره) وارد چالش می‌شد و همچنین با افرادی که در رأس حزب جمهوری اسلامی بودند تنش ایجاد می‌کرد و به آن‌ها تهمت می‌زد؛ از طرفی روزنامه انقلاب اسلامی را تأسیس کرد و به جای حمایت از آن با سرمقاله‌هایش مردم را مأیوس می‌کرد و اجازه حضور به توده مردم در جنگ نمی‌داد که بعد از عزل وی رفته رفته موفقیت‌هایی همچون شکست حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر حاصل شد. وی رهبری‌ امام (ره) و حمایت‌های مردم از ولایت فقیه را دو رکن موفقیت نظام عنوان و خاطرنشان کرد: این موفقیت‌ها در حالی صورت گرفت که جمهوری اسلامی هیچ سلاح خاصی در دست نداشت؛ همچنین حوادث سهمگینی که دشمنان برای ایران در منطقه و در بعد هسته‌ای ایجاد کردند با ولایت فقیه برطرف شد.
 رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر حفظ وحدت درونی کشور اذعان کرد: شرایط کشورمان به لحاظ بین‌المللی و منطقه‌ای بسیار حساس است و کمتر کشوری در اطراف ما بدون بحران امنیتی سر می‌کند این در حالی است که امروز با تدابیر ویژه‌ای جمهوری اسلامی در منطقه داغ امنیتی، دارای امنیت پایدار بوده و با صلابت است. وی با بیان این‌که «غرب در آشفتگی منطقه به درون کشورمان می‌نگرد»، عنوان کرد: اگر در داخل وحدت وجود داشته باشد پس می‌زند اما اگر با تهمت و جدال یکدیگر را تخریب کنیم همان چیزی است که دشمن انتظار دارد البته اختلاف نظر با دشمنی تفاوت دارد. 
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت موضوع انتخابات اظهار داشت: انتخابات باید هر چه باشکوهتر برگزار شود که باعث ناامیدی دشمنان می‌شود و با حضور مردم است که گام اساسی برای بازدارندگی دشمن برداشته می‌شود، لذا عرصه انتخابات مهمترین عامل بازدارنده دشمنان است. لاریجانی در ادامه با اشاره به منابع کشورمان به خصوص نفت و گاز در منطقه فارس گفت: نیروی متخصص در کشور زیاد است اما برخی سوء مدیریت‌ها باعث بروز اشکالاتی شد. وی انتخابات را آوردگاهی برای پس زدن دشمن عنوان کرد و یادآور شد: انتخابات باید با اخلاق همراه باشد و این امر شیرین و مبارک نباید با بی اخلاقی‌ها تیره شود، همچنین نظرات باید به صورت صادقانه بیان شده و برای مشکلات راه حل اصولی با تحلیل ارائه شود و صرفاً برای جمع آوری رأی نباشد. وی در ادامه با بیان این‌که «در بعد اقتصادی مشکلات پیچیده‌ای داریم»، اظهار داشت: بدهی‌ها و کمبود منابع دولت و حجیم شدن آن باعث شده درآمد حاصل از فروش نفت و دریافت مالیات برای ادارات خرج شده و تنها 10 درصد برای عمران باقی بماند در حالی که باید منابع آن صرف آبادانی شود. رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مردم باید در حوزه تولید صاحب کار شده و کارآفرین شوند، همچنین با توجه به شعار امسال رهبری تحت عنوان سال تولید ملی و اشتغال باید از این طریق به اشتغال رسید لذا کاندیداها باید فرمولی برای تحصیلکردگان ارائه کنند. 
وی با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در سال‌های اخیر ابراز داشت: برای آبیاری تحت فشار و نوین بودجه جداگانه قرار دادیم. همچنین برای آبرسانی به روستاها و راه‌اندازی مجدد کارخانجات تلاش کردیم تا فضا برای اشتغال فراهم شود و قصد داریم بنیه اقتصادی روستاییان مطلوب شود. 
وی در پایان با تاکید بر پویایی اقتصاد روستا خاطر نشان کرد: اقتصاد پویای روستاها یکی از موضوعات مهم میان دولت و مجلس است که سرمایه گذاری خوبی در آن انجام شده و در حال حاضر در حال عبور از شرایط سخت هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی