[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

برچسب قاچاق به واردات ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: متأسفانه نیروهای مجری برخی از قوانین تشخیص کالای قاچاق از غیرقاچاق را ندارند و اگر اشکالی برای محموله‌های مختلف کالا ایجاد شود، اولین اقدام آنها برچسب قاچاق کالاست که موجب می‌شود ترخیص یا رفع اشکال آن کالا در مسیر بسیار سختی قرار گیرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق که با موضوع بررسی مشکلات محموله‌های صادراتی برگزار شد، بیان کرد: پدیده قاچاق بسیار گسترده است که اقتصاد را با مشکل روبه‌رو می‌کند و مقابله با آن نیازمند عزم جمعی است.
وی افزود: متأسفانه در حال حاضر آمارهایی از قاچاق در بازار داخل کشور وجود دارد که تعجب آور است و هیچ دستگاهی نیز نمی‌تواند کالاهای قاچاق را از بازار جمع کند.
فروغان اظهار داشت: در شرایط فعلی اقتصاد کشور فشارهای زیادی بر واردکننده ای که با تمام سختی‌ها کالای خود را از مبادی رسمی کشور وارد کرده تحمیل شده است؛ در حالی که روال برای کالای قاچاق آسان‌تر است.
وی اضافه کرد: قاچاق به اقتصاد کشور ضربه عظیمی وارد می‌کند. در برخی مواقع برای محموله کالاهای مختلف که وارد کشور می‌شود مشکلاتی ایجاد می‌شود که عمده این مشکلات به دلیل نگاه سلیقه ای یا عدم اطلاع کارگزار از نوع اجرای قوانین است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: سخت‌گیری‌هایی در بحث ثبت سفارش و ورود و ارسال کالا به محل توزیع اعمال می‌شود که مسیر را برای انجام فعالیت اقتصادی سخت کرده و این در حالی است که باید مسیر ورود و صدور کالا طوری باشد که صادرکننده و وارد کننده ما آسیب کمتری ببیند.
فروغان عنوان داشت: دولت باید ساختاری را ایجاد کند که شرایط واردات و صادرات قانونی در کشور تسهیل و اقتصاد آزاد شود تا افراد محبور به قاچاق کالا نشوند. در غیر این صورت خشکاندن ریشه قاچاق کالا بسیار سخت است.
وی با بیان اینکه می‌توان با برنامه ریزی و اقدام مناسب جلوی گسترش روزافزون قاچاق را گرفت تصریح کرد: در مقوله حمایت از اقتصاد همه دستگاه‌های باید همکاری کنند؛ زیرا پیامد کاهش مشکلات اقتصادی در بخش‌های دیگر نیز مشهود خواهد بود.
در این جلسه هادی حنایی عضو هیئت نمایندگان و نایب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: صادرات یک زنجیره است که هر یک از این زنجیره‌ها وظیفه خود را درست انجام ندهند، در فرایند صادرات و واردات خلل ایجاد می‌شود که نیروی انتظامی نیز جزئی از زنجیره صادرات است.
وی با بیان اینکه در موضوع قاچاق باید عارضه یابی شود و زیرساخت‌ها ارتقا یابد و دیدگاه اینکه همه افراد خطاکارند از بین برود افزود: نیروی انتظامی باید اصل را بر برائت انسان‌ها بگذارد و ممکن است در یک جمع، افراد نادرست هم وجود داشته باشند اما مابقی افراد متعهد نباید به پای خطای دیگران دیده شوند.
در ادامه این جلسه سکینه سیاحی، دیگر نایب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: افزایش قاچاق در نتیجه قوانین سخت‌گیرانه است که در موضوع تجارت خارجی قوانین یا مجری‌های قانون دچار ضعف‌های متعدد هستند که مشکلاتی را برای تجار ما ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: در اجرای قوانین باید برخی نکته‌ها مورد توجه قرار گیرد، از جمله اینکه بار صادراتی معطل نماند؛ لذا در روند صادرات و واردات ضمن تسهیل شرایط، باید فرایندی اتخاذ شود که جلوی تخلفات گرفته شود. سیاحی ادامه داد: در موضوع قاچاق کالا سخت‌گیری‌ها و اقدامات زیرساختی به روز باید در مرزها به هنگام ورود کالا باشد نه اینکه کالا در شهرهای دیگر به عنوان کالای قاچاق گرفته شود. سرهنگ یگانه، رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان فارس نیز در این جلسه گفت: ما در مباحث اقتصادی همراه و در کنار فعالان اقتصادی هستیم و تلاش می‌کنیم صادرکنندگان و واردکنندگان واقعی و متعهد را شناسایی و از آنها حمایت کنیم.
وی با بیان اینکه نگاه ما به صادرکنندگان و فعالان اقتصادی حمایتی است، افزود: باور داریم در شرایطی که بخش خصوصی با مشکلات ناشی از تحریم روبه‌روست، باید مشکلات داخی را کاهش داده و از فعالان اقتصادی حمایت کنیم.
یگانه اظهار داشت: موضوع قاچاق بسیار گسترده است و مقابله با آن نیازمند زیرساخت‌های مناسب است.
وی اضافه کرد: در دو سال گذشته تلاش کردیم در روند کار فعالان اقتصادی استان اختلالی ایجاد نشود و برای اجرای اقدام لازم و در راستای قانون در هر منطقه استان آمادگی داریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی