[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

ظرفیت پژوهش در حوزه تنوع زیستی بسیار زیاد است، روزنامه شیراز نوین

در اولین کنفرانس ملی تنوع زیستی و اهدای جایزه دکتر ولوی از خدمات ارزنده وی تجلیل به عمل آمد. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در جلسه اختتامیه اولین کنفرانس ملی تنوع زیستی و اهدای جایزه مرحوم دکتر ولوی ضمن اشاره به سابقه دوستی و همکاری دیرینه با دکتر ولوی گفت: بنده افتخار شاگردی این استاد بزرگ را داشته و از حدود سال ۱۳۸۰ که با او آشنا شده ام درس‌های زیادی را در حوزه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست از وی آموخته ام.
مدیر کنفرانس علمی تنوع زیستی از مهم ترین خصوصیات بارز دکتر ولوی را اجرای شیوه مدیریت علمی بر شمرده و گفت: اینگونه مدیریت در محیط زیست چندان مرسوم نیست و سال‌هاست که مدیریت سنتی در محیط زیست به کار گرفته شده است. گرچه با این روش تا حدودی محیط زیست حفظ شده اما در صورتی که مدیریت علمی حاکم شود می‌توانیم موفقیت‌های بیشتری را کسب کرده و با تمام دنیا همگام شویم. وی افزود: دکتر ولوی کسی بود که شیوه تحقیق در حوزه محیط زیست و یافتن منابع را به من آموخته و بررسی تحلیل و به کارگیری آن را در وجود من نهادینه کرده و بر این اساس بنده همیشه تلاش کرده ام که از مجرب ترین متخصصان حوزه کار خود دعوت به همکاری کرده و در هر تصمیمی رد پای علم پررنگ‌تر از هر ردپای دیگری باشد.
حمید ظهرابی از دیگر خصوصیات مرحوم ولوی را انسانیت و بزرگ منشی وی دانسته و اذعان داشت: برای او هیچ چیز با اهمیت تر از انسان بودن و انسان ماندن نبود و علاوه بر اینکه خود همواره به این باور قلبی عمل می‌کرد تلاش خود را معطوف به نهادینه کردن آن در جامعه و ترویج آن برای دیگران کرده بود.
او یک متخصص محیط زیست بود که تمام جنبه‌های محیط زیست را می‌شناخت و در کنار آن به سایر جنبه‌های شخصیتی خود نیز اهمیت می‌داد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه تصریح کرد: مرحوم حمزه ولوی محیط زیست دریایی را به خوبی می‌شناخت و با غواصی در جزایر و دریاها مسائل را به خوبی تحلیل و اظهار نظر می‌کرد. او یکی از بنیان‌گذاران مدیریت نوین مناطق در محیط زیست بوده و همچنین نماینده دائمی سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه محیط زیست دریایی در مجامع بین المللی بود.
ظهرابی ضمن قدردانی از کمیته علمی و اجرایی کنفرانس افزود: آنچه ما از این کنفرانس آموختیم این بود که استان بسیار متحول و وسیعی در حوزه تنوع زیستی داریم. در این کنفرانس اقدامات و مطالعات بسیار ارزشمندی انجام شده که بخشی از آن جمع بندی و در این کنفرانس ارائه شد و دریافتیم که ظرفیت مطالعه و پژوهش در حوزه تنوع زیستی بسیار زیاد است. تهدیدهای تنوع زیستی نیز در این کنفرانس نمود زیادی داشت. کنفرانس تنوع زیستی آسیب‌های فراوانی که به تنوع زیستی وارد شده و لزوم مدیریت با رویکرد حفاظت مشارکتی و دخیل کردن ذی‌نفعان به همراه جریان سازی تنوع زیستی در تمام اجزای سیستم و افرادی که به طور مستقیم در بهره برداری و حفاظت از آن دخالت دارند را یادآور شد. وی ضمن ابراز خشنودی از فرصت ایجاد شده در اولین کنفرانس تنوع زیستی و اهدای جایزه دکتر ولوی گفت: این برنامه فاخر فرصتی برای مبادله تجربه و قدردانی از مقام شامخ دکتر ولوی به عنوان یکی از متخصصان بارز حوزه تنوع زیستی ایجاد کرد و مهم تر آنکه توانستیم یادآور تلاش‌های افرادی شویم که در حوزه تنوع زیستی استان قدم‌های بزرگی را برداشته و اقدامات مؤثری را سامان داده اند. همچنین در این کنفرانس از افرادی که تلاش‌هایی در حوزه شناسایی محیط زیست کشور، بیابان‌ها، کویر، جنگل‌ها و تالاب‌ها کرده‌اند، تقدیر شود؛ کسانی که برای نجات جان حافظان تنوع زیستی و محیط بانان آبروی خود را گرو گذاشته و از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند و موجبات دلگرمی آنان شده اند و همچنین از تشکل‌هایی که به صورت داوطلبانه با حضور جوامع محلی شکل گرفته و بی‌ادعا از تنوع زیستی اطراف خود و از تالاب‌ها و کوه‌ها حفاظت کرده‌اند تقدیر کنیم. برخی از این افراد با سازمان‌دهی مناسب حتی پاسگاه و محیط بانی ایجاد کرده و از محیط زیست و تنوع زیستی حفظ و حراست می‌کنند و اداره محیط زیست تنها نظاره گر آنان است. حتی شکارچی‌ها نیز در آن مناطق شکار را رها کرده و به حفاظت از حیات وحش پرداخته‌اند و همچنین فرصتی ایجاد شد تا از زحمات مستندسازان، عکاسان و هنرمندان تقدیر به عمل آید. دکتر اسماعیلی دبیر کنفرانس تنوع زیستی و عضو هیئت علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شیراز اظهار داشت: از ابتدای کنفرانس مطالب علمی زیادی درمورد گروه‌های وسیعی از موجودات زنده مختلف در این کنفرانس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. راهکارها و پیشنهاداتی در ارتباط با حفظ تنوع زیستی توسط شرکت کنندگان ارائه شد که ان‌شاءالله مورد توجه قرار خواهد گرفت. همچنین در این کنفرانس در مورد معماری و تنوع زیستی بحث و تبادل نظر شد.
گل آفرین زارع دبیر اجرایی کنفرانس تنوع زیستی و جایزه دکتر ولوی و رئیس اداره پژوهش و فناوری محیط زیست فارس ضمن خیر مقدم به کلیه شرکت کنندگان اساتید و دانشجویان و دوستداران محیط زیست ابتدا از تیم پرتلاش علمی و اجرایی این کنفرانس تقدیر و تشکر کرده و با ابراز خرسندی از تعامل و همکاری اداره پژوهش و فناوری محیط زیست فارس با دانشگاه شیراز که منجر به برگزاری این رویداد مهم شده است، گفت: حمایت‌های ویژه‌ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس و رئیس دانشگاه شیراز و دبیر علمی کنفرانس دکتر حمید رضا اسماعیلی و تیم قدرتمند دانشگاه شیراز در برگزاری این کنفرانس ارزشمند نقش بسزایی داشته است. وی با اشاره به اینکه شناخت مدیر کل محیط زیست فارس از فعالیت‌های دلسوزانه و علمی مرحوم ولوی و تأکید او مبنی بر اهمیت زنده نگه داشتن یاد و خاطره وی باعث شد تا اهدای جایزه دکتر ولوی کلید بخورد، افزود: جایگاه علمی و فرهنگی مرحوم دکتر ولوی ما را بر آن داشت که با برگزاری یک کنفرانس ملی علمی و پژوهش به همراه اهدای جایزه علمی و کاربردی علاوه بر گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حمزه ولوی انگیزه ای نیز برای پژوهشگران، سمن‌های محیط زیستی و فعالان عرصه محیط زیست ایجاد نماییم.
رئیس اداره پژوهش و فناوری حفاظت محیط زیست فارس افزود: شورای راهبردی پژوهش و فناوری محیط زیست فارس با حضور بیش از ۲۰ نفر از استادان خبره دانشگاه به طور متعدد در طول سال برگزار شده و اولویت‌های پژوهشی و فناورانه اداره کل به صورت علمی و هدفمند دنبال می‌شود و گزارش کلیه مطالعات نیز از طریق همین شورا بررسی، نقد یا تأیید می‌شود و خوشبختانه با تعاملی که با تشکل‌های مردم نهاد، جوامع محلی اطراف مناطق تحت مدیریت محیط زیست و فعالان این عرصه به وجود آمده است، توانسته ایم چالش‌های موجود را بیش از پیش شناسایی و اولویت‌بندی کنیم.
در ادامه پردیس ولوی فرزند مرحوم دکتر حمزه ولوی از تلاش‌های انجام شده برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره پدر خود در اداره کل حفاظت محیط زیست و دانشگاه شیراز تقدیر و تشکر کرده و از اینکه اهداف علمی دکتر ولوی در حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی آگاهانه دنبال می‌شود ابراز خشنودی کرد.
در پایان از خانواده مرحوم دکتر ولوی تقدیر به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی