[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۷
  • دوره جدید

استخراج فرهنگ و تمدن از دل آرامستان، روزنامه شیراز نوین

     سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر
به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، آیین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سازمان‌های فرهنگی دو کلانشهر شیراز و اصفهان با موضوع آرامستان‌های تاریخی دارالسلام شیراز و تخت‌فولاد اصفهان برگزار شد. این مراسم صبح شنبه 16 بهمن‌ماه با حضور رؤسای سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و اصفهان، مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت‌فولاد اصفهان و جمعی دیگر از مسئولان با همراهی اصحاب رسانه در تالار آزادی شیراز برگزار شد.
آرامستان‌ها تاریخ مکتوب گذشتگان هستند
معاون فرهنگی شهرداری شیراز در این مراسم با بیان اینکه موضوع آرامستان‌ها و مرگ موضوع بسیار جذابی است، گفت: معتقدیم آرامستان‌ها تاریخ مکتوب گذشتگان است و می‌توان نشانه‌هایی از وقایع گذشته و حتی آمار جمعیتی را از آن‌ها کسب کرد. مرتضی جعفری با بیان اینکه در عالم ادبیات و در باورهای دینی خوابیدن را مرگ کوچک می خوانند، افزود: وقتی روح از بدن جدا می شود وارد عالم مثال می‌شود و بعد زمان دیگر وجود ندارد. روح با جدا شدن از بدن می‌تواند حقیقت‌های انتزاعی و‌ مجرد را ببیند. وی با بیان اینکه نمادها در جوامع مختلف متفاوت است، خاطر نشان کرد: آرامستان‌ها بر خلاف گذشته محلی برای آرامش به شمار می‌روند که دارای ویژگی هایی از نظر تاریخی، باستان‌شناسی، معماری و هنر هستند که قابل توجه است.وی ادامه داد: قبور نمادی از دوره‌های زمانی هستند که توسعه  یافتند و از نظر هنری مجموعه‌ای ماندگار و نقوشی پرمعنا بر آن‌ها حک کرده‌اند که بازتاب فرهنگ‌اند. معاون سازمان فرهنگی شهرداری شیراز ابراز داشت: آرامستان مکانی است که میعادگاه ما با هزاران تن از علما و مشاهیر است و سند هویت فرهنگی ما به شمار می رود و معنایی آشنا در مجموعه خاطرات جمعی مردمان شهر دارد. جعفری  خاطر نشان کرد: زمان آن فرا رسیده تا همگام با یکدیگر آرامستان‌های خود را به قطب گردشگری تبدیل کنیم و شهرداری شیراز درصدد است که با زیباسازی تعریف فضای سبز و یادمان برنامه معنوی و احیای کارکردهای آیینی، دارالسلام شیراز  را در قالب یک تفاهم نامه با اصفهان احیا کند.
کاهش هزینه‌های تعاملی با ابزار فرهنگی
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در این مراسم با اشاره به این مطلب که شهر موجود زنده ای است،گفت: شهرها زبان خاص خود را دارد و برای اینکه زیست فرهنگی در شهر ایجاد شود مدیران شهری باید شنوندگان خوبی باشند. محمد عیدی با تأکید بر این مطلب که پیوند وسیعی بین نمادهای شهری و امنیت شهروندی وجود دارد، افزود: وقتی این پیوند وجود دارد هزینه‌های تعاملی و استرس در شهر کاهش می‌یابد. به گفته عیدی، شهر بی نماد، شهر خسته کننده‌ای است که  جرم‌ وجنایت در آن بیشتر می‌شود.معاون شهردار اصفهان عنوان کرد: شهرهای جدید ما بدون نماد هستند و  یکرنگ شده‌اند و هویت خود را نمی‌توانند حفظ کنند. عیدی با بیان اینکه یکی از این نمادها گورستان‌ها هستند، خاطر نشان کرد: امروز علما معتقدند هرچه در حوزه مرگ اندیشی، آگاهی از مرگ افزایش  می‌یابد به همان میزان نشاط اجتماعی بهزیستی فرهنگی و امید به زندگی افزایش پیدا می کند.به گفته عیدی، با مرگ هراسی آسیب ها افزایش می‌یابد چون مردم سعی می‌کنند از یک واقعیت زندگی فرار کنند. معاون شهردار اصفهان خاطر‌نشان کرد: نمادهای زیبا روی سنگ‌های قبر قدیمی  با روایت‌های سترگ آن باعث انتقال معنا می‌شود و از آن‌جایی که نمادها فرصت گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها را بیشتر می‌کند حایز اهمیت است. به باور عیدی، حتی در فرم و ساماندهی شهرهایمان به گورستان‌ها چندان توجهی نداریم در حالی‌که در بستر آثار فرهنگی این خلاقیت وجود دارد. معاون شهردار اصفهان، با بیان این که امروز در قبرستان‌ها هیچ خلاقیتی دیده نمی‌شود و همه چیز دستوری و بخشنامه‌ای است، اظهار کرد: اگر می خواهیم شهری داشته باشیم که در آن بهزیستی فرهنگی باشد باید سر یک میز بنشینیم و بسترساز سخن گفتن نهادهای مدنی باشیم. عیدی ابراز داشت: وظیفه ما در شهرداری‌ها ایجاد گفتمان عمومی است ،اگر فضای گفتمان عمومی را باز کردیم تقاضاهای مردمی موجب اصلاح خطاهای مدیریتی خواهد شد.
غفلت در حوزه آرامستان‌ها
مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت‌فولاد اصفهان در این مراسم گفت: در کشور ما گورستان‌های تاریخی زیادی وجود دارند که متأسفانه بهره‌برداری از ظرفیت‌های آنان مورد غفلت قرار گرفته است.سید علی معرک نژاد به نقش ارزنده گورستان‌ها در جذب گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد و افزود: گورستان‌های تاریخی در کشورهایی نظیر ایتالیا و فرانسه به یک قطب مهم گردشگری تبدیل شده اند که هر ساله هزاران نفر از آن‌ها بازدید می کنند. اما متأسفانه در کشور ما سرمایه‌گذاری های لازم برای بذل توجه افکار عمومی به این سرمایه های تمدنی و تاریخی و فرهنگی صورت نگرفته است. وی انعقاد تفاهم‌نامه با شهرداری شیراز را گامی مثبت برای ارتقاء این ظرفیت تاریخی ارزیابی کرد و اظهار داشت: معماری‌ها و نقش‌ها و خطوط در آرامستان‌های تاریخی ایران جای بسی تأمل و بذل توجه دارد و بسیاری از مشاهیر این سرزمین در آن‌ها آرمیده اند که می توانند به عنوان الگوی مناسبی برای مردم مورد کنکاش و بازشناسی قرار گیرند.این مقام مسئول با آسیب‌شناسی اقداماتی که در گورستان تاریخی اصفهان صورت گرفته اظهار داشت: در دهه 70 اولین اقدام برای بازآفرینی تخت‌فولاد انجام گرفت که منحصر به زدودن نازیبایی ها می شد. متأسفانه درزمان اجرای پروژه صدماتی هم به آثار تاریخی وارد شد و اکنون مدیریت شهری به دنبال حفظ و شناسایی آن‌ها برای مردم است.مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت‌فولاد اصفهان در ادامه افزود: بستر گورستان‌های تاریخی فضای مناسبی برای نمایش قدمت تاریخی و تمدنی و هنرهای نهفته در ایران زمین هستند. در تخت‌فولاد اصفهان میزبان آرامگاه ابدی مشاهیری از شیراز می باشیم و با تمام توان تجربیاتی را که طی این چهارساله برای بازآفرینی گورستان‌های تاریخی به دست آورده ایم را در اختیار شهرداری شیراز قرار خواهیم داد. 
معرک نژاد در پایان با اشاره به این نکته که در کمیسیون گردشگری سندی برای نگهداری از گورستان‌های تاریخی وجود دارد، افزود: انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با مجموعه توانمند شهرداری شیراز می تواند نکات مثبت زیادی را برای هر دو طرف به همراه داشته باشد و در نهایت کشور و مردم شریف آن از برکات مادی و معنوی و تمدنی و فرهنگی آن برخوردار گردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی